Prezidentning 2024 yil 5 sentyabrdagi «Osiyo taraqqiyot banki va Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki ishtirokida infeksiyalarga qarshi kurashish loyihasining teхnik-iqtisodiy koʻrsatkichlarini tasdiqlash toʻgʻrisida»gi PQ-310-son qarori qabul qilindi.
Qaror bilan Sogʻliqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qoʻmitasi “Oʻzbekiston Respublikasida koronavirus COVID-19 infeksiyasiga qarshi shoshilinch choralarni koʻrish» loyihasini oʻz vaqtida amalga oshirish va muvofiqlashtirish, shuningdek, ajratilgan qarzdan maqsadli va samarali foydalanish boʻyicha mas’ul ijro etuvchi organ deb belgilandi*.
OTB va OIIB ajratgan qarzni qaytarish, shu jumladan, qoʻshimcha haq va foizlar, boshqa toʻlovlar bilan bogʻliq хarajatlar Oʻzbekiston Respublikasining respublika byudjeti mablagʻlari hisobidan qoplanadi.
Hujjat bilan OTB va OIIB bilan moliyaviy hamkorlikda «Oʻzbekiston Respublikasida koronavirus COVID-19 infeksiyasiga qarshi shoshilinch choralarni koʻrish» loyihasi asosiy teхnik-iqtisodiy parametrlari va maqsadli koʻrsatkichlari tasdiqlandi.
* – Osiyo taraqqiyot banki bilan Oʻzbekiston Respublikasi oʻrtasida yuqorida koʻrsatilgan loyihani amalga oshirish uchun 10 yillik imtiyozli davr bilan 40 yil muddatga jami 100 mln AQSh dollari miqdorida imtiyozli qarz ajratilishi boʻyicha kelishuvga erishilgan;
Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki bilan Oʻzbekiston Respublikasi oʻrtasida loyihani amalga oshirish uchun 10 yillik imtiyozli davr bilan 30 yil muddatga jami 100 mln AQSh dollari miqdorida imtiyozli qarz ajratilishi boʻyicha qarz bitimi imzolangan.

Принято постановление Президента от 05.09.2024 г. № ПП-310 «Об утверждении технико-экономических показателей проекта по противодействию инфекциям с участием Азиатского банка развития и Азиатского банка инфраструктурных инвестиций».
Постановлением установлено, что Комитет санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья при Минздраве является исполнительным органом, ответственным за своевременную реализацию и координацию проекта «Принятие неотложных мер по противодействию коронавирусной инфекции COVID-19 в Республике Узбекистан», а также целевое и эффективное использование выделенных займов*.
Расходы, связанные с погашением займов, выделенных АБР и АБИИ, в том числе доплатой, процентами и другими выплатами, покрываются за счет средств республиканского бюджета Узбекистана.
Документом утверждены основные технико-экономические параметры проекта «Принятие неотложных мер по противодействию коронавирусной инфекции COVID-19 в Республике Узбекистан» при финансовом сотрудничестве с АБР и АБИИ и его целевые показатели.
* – между Азиатским банком развития и Узбекистаном была достигнута договоренность о выделении льготного займа в $ 100 млн на срок 40 лет, включая десятилетний льготный период, для реализации вышеуказанного проекта;
между Азиатским банком инфраструктурных инвестиций и Узбекистаном 31 декабря 2020 года было подписано заемное соглашение о выделении льготного займа в $ 100 млн на срок 30 лет, включая десятилетний льготный период, для реализации проекта.