Sog‘liqni saqlash tizimining birlamchi bo‘g‘inida onalar va bolalar o‘rtasida kasalliklar profilaktikasi, ularni barvaqt aniqlash va sog‘lomlashtirish dasturlarining amaliyotga joriy etilgani, shuningdek onalar va bolalarga ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam takomillashtirilishi natijasida onalar o‘limi darajasi 34 foizga, besh yoshgacha bo‘lgan bolalar o‘limi darajasi 26 foizga kamaygan.
Bu haqda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi matbuot xizmati xabar berdi.
Respublika miqyosida, hududlarda va tuman (shahar)larda “365 kun /24 soat” tamoyiliga asosan onalar va bolalarga ko‘rsatiladigan yordamni nazoratga olish, tahlil qilish, kamchiliklarni aniqlash va ularni bartaraf etish bo‘yicha tizimli ishlar yo‘lga qo‘yilgan.
Tuman (shahar) tibbiyot birlashmalarida bolalar anesteziologiya-reanimatsiya bo‘limlari va poliklinikalarda bolalar bo‘limlari tashkil etilgan. Shuningdek, barcha “tibbiyot brigadalari” tarkibiga qo‘shimcha 20 ming bolalar hamishirasi hamda patronaj-doya lavozimi joriy etilgan. Tuman, (shahar) ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikalarida “bolalar bo‘limlari”, “qizlar salomatligi” bo‘limlari faoliyati yo‘lga qo‘yilgan.
Joriy yilning yarim yilida 1 962 ta kardioxirurgik, 460 endoskopik, 583 ta neyroxirurgik yuqori texnologiyali jarrohlik amaliyotlari o‘tkazilib, 2985 nafar bolalarda nogironlikning oldi olingan. Bundan tashqari, 200,2 ming nafar yangi tug‘ilgan chaqaloqlar audioskriningdan o‘tkazilib, 267 nafar bolaga koxlear implantat o‘rnatilgan va eshitish qobiliyati tiklangan.
Majlisda deputatlar sohada amalga oshirilayotgan ishlarni e’tirof etib, tibbiyot muassasalarini dori vositalari, tibbiy uskuna va sarflov ashyolari bilan to‘liq ta’minlash choralarini ko‘rish, bunda kafolatlangan paket, bazaviy narxlar va imtiyozli kontingentni ixtisoslashgan tibbiy yordamga yo‘llash tartibini qayta ko‘rib chiqish lozimligini qayd etdilar.
Shuningdek, tibbiyot muassasalarida masofaviy xizmatlarni ko‘paytirish, poliklinika va shifoxonalarni elektron ish yuritishga o‘tkazish, sog‘liqni saqlash tizimini raqamlashtirish bo‘yicha boshlangan ishlarni oxiriga yetkazish choralarini ko‘rish sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, to‘g‘ri ovqatlanish va jismoniy faollikni oshirish bo‘yicha targ‘ibot-tashviqot ishlarini yanada kuchaytirish bo‘yicha bir qator takliflar ilgari surildi.

В Узбекистане значительно снизились показатели смертности среди матерей и детей, сообщает пресс-служба Законодательной палаты Олий Мажлиса.
Исполняющий обязанности министра здравоохранения Асилбек Худаяров представил отчет о проводимой работе по профилактике заболеваний среди детей и подростков и их лечению, а также о перспективных планах в области здравоохранения.
В результате проведения профилактики, раннего выявления и реабилитации заболеваний среди матерей и детей на первичном уровне системы здравоохранения, а также мер по совершенствованию специализированной медицинской помощи матерям и детям уровень материнской смертности снизился на 34%, а смертность детей до пяти лет снизилась на 26%, — говорится в сообщении.
В январе-июне 2024 года было выполнено 1 962 кардиохирургических, 460 эндоскопических и 583 нейрохирургических высокотехнологичных операций, предотвращена инвалидизация 2 985 детей. Кроме того, 200,2 тысячи новорожденных прошли аудиоскрининг, 267 детям установили кохлеарный имплант и восстановили слух.
Депутаты подчеркнули необходимость принятия мер по полному обеспечению медицинских учреждений лекарственными средствами, медицинским оборудованием и расходными материалами, а также пересмотру порядка отправки гарантированного пакета, базовых цен и льготного контингента на специализированную медицинскую помощь.
Также были выдвинуты предложения по расширению в медицинских учреждениях охвата дистанционного обслуживания, переводу поликлиник и больниц на электронное делоуправление, принятию мер по завершению начатой работы по цифровизации системы здравоохранения, формированию здорового образа жизни, усилению разъяснительной работы по повышению правильного питания и физической активности.