Uzoq yillar davomida yod yetishmasligi holatlarini oldini olishga qaratilgan profilaktik tadbirlar olib borilishiga qaramay jahonning ko‘p davlatlarida, shu jumladan O‘zbekiston Respublikasi aholisi o‘rtasida ham yod yetishmasligi muammolari mavjud.
Tuzni yodlash dasturi aholini yod yetishmasligidan himoya qilishning eng samarali va arzon yo‘li hisoblanadi. Bu amaliyotda osh tuziga kichik miqdorda yod qo‘shiladi va natijada qalqonsimon bez kasalliklari hamda bolalarda aqliy rivojlanishdagi orqada qolish holatlari oldini olinadi. Standartlarga ko‘ra, 1 tonna osh tuziga 20 — 40 g kaliy yodat qo‘shiladi.
Xalqaro ma’lumotlarga ko‘ra, bu dastur tufayli 1990–2020 yillar oralig‘ida yod yetishmasligi kuzatiladigan mamlakatlar soni keskin kamaygan. Bugungi kunda 120 dan ortiq davlatda tuzni majburiy yodlash tizimi joriy qilingan bo‘lib, mazkur dasturning samarali amal qilishi sifat nazorati va qonunchilik asosida ta’minlanishi lozim.
O‘zbekistonda joriy yil boshidan buyon sifati talabga javob bermaydigan 6 tonnadan ortiq osh tuzi aniqlangan. Bu haqda Sanitariya-epidemiologiya qo‘mitasi xabar berdi.
Qayd etilishicha, qo‘mitaning hududiy boshqarmalari va tuman (shahar) bo‘limlaridagi sanitariya-gigiyena laboratoriyalarida yil boshidan buyon jami 4411 ta osh tuzi namunalari tekshirilgan, shundan 1306 tasi talabga javob bermagan.
Aniqlik kiritilishicha, ushbu namunalarning 19 tasi ishlab chiqarish korxonalariga, 182 tasi savdo va umumiy ovqatlanish korxonalaridan hamda 1105 tasi Maktabgacha ta’lim tashkiloti, maktablar va DPMlarga to‘g‘ri keladi.
Sifati talabga javob bermaydigan 6042,5 kg osh tuzi realizatsiya qilishdan to‘xtatilib, osh tuzini ishlab chiqaruvchi korxonalarga qayta yodlashga jo‘natildi. Shuningdek, 1 ta korxona faoliyati vaqtincha to‘xtatilgan.

В Узбекистане за первые 8 месяцев 2025 года выявлено более 6 тонн пищевой соли, не соответствующей требованиям качества. Об этом сообщила Санитарно-эпидемиологическая служба.
По данным специалистов, дефицит йода остаётся одной из серьёзных мировых проблем. По информации Всемирной организации здравоохранения, в настоящее время не менее 2 миллиардов человек на планете проживают в районах с йододефицитом. 655 миллионов человек страдают эндемическим зобом. В результате йододефицита у более чем 43 миллионов человек наблюдаются нарушения деятельности головного мозга и умственная отсталость.
Поэтому во многих странах реализуются программы йодирования соли для сохранения здоровья населения. Согласно требованиям, на каждую тонну пищевой соли должно добавляться в среднем 20–40 граммов калия йодата.
Согласно данным комитета, с начала текущего года проверено 4411 образцов пищевой соли. Из них 1306 не соответствовали установленным требованиям. Эти образцы включают 19 из производственных предприятий, 182 из торговых и общественных учреждений питания, а также 1105 из дошкольных образовательных организаций, школ и детских учреждений.
В общей сложности изъято из реализации 6042,5 килограмма некачественной соли и направлено производителям для повторного йодирования. Кроме того, деятельность одного предприятия была временно приостановлена.
По словам представителей, по данным случаям было оформлено 31 административное правонарушение.
Ответственные органы подчёркивают, что здоровье граждан напрямую зависит от чистоты и качества гарантированных продуктов. Поэтому контроль за продовольственной безопасностью должен быть ещё более усилен.