2025-yil iyun oyida birinchi bemorga preparat inyeksiya qilindi. Oldinroq sog‘lom ko‘ngillilarda o‘tkazilgan sinovlarda vaksina yaxshi chidamlilikni ko‘rsatib, kerakli immunitet javobini yuzaga keltirgan edi. Bu haqda Myunxen texnika universiteti (TUM) ma’lum qilmoqda.
Surunkali gepatit B butun dunyo bo‘ylab 254 million kishini zararlagan bo‘lib, jigar sirrozi va saratoni xavfini oshiradi. Mavjud dori-darmonlar faqat virusni bostiradi va umr bo‘yi qabul qilishni talab etadi, lekin hozirga qadar universal davolash usuli mavjud emas. JSST ma’lumotlariga ko‘ra, har yili ushbu infeksiyadan 1,1 million kishi vafot etadi.
TherVacB "praym-bust" strategiyasini qo‘llaydi: avval immunitetni tayyorlash uchun virus oqsillari kiritiladi, so‘ngra hujayra javobini kuchaytiruvchi modifikatsiyalangan virus vektori yuboriladi. Bunday yondashuv ham antitanalar ishlab chiqarilishini, ham T-hujayralar faoliyatini faollashtiradi, vaksina esa virusning ma’lum shtammlarining 95 foizdan ortig‘ini qamrab oladi.
Agar sinovlar muvaffaqiyatli o‘tsa, TherVacB organizmda virusni yo‘q qilishning tabiiy mexanizmini ishga tushira oladigan va gepatit B ni davolashga bo‘lgan global yondashuvni o‘zgartira oladigan birinchi davolash usuli bo‘lishi mumkin.

Впервые создана терапевтическая вакцина для лечения гепатита B
Стартовали первые клинические испытания вакцины TherVacB, предназначенной для лечения хронического гепатита B.
В июне 2025 года первый пациент получил инъекцию препарата. Ранее в тестах на здоровых добровольцах вакцина показала хорошую переносимость и вызвала требуемый иммунный ответ. Об этом сообщает Технический университет Мюнхена (TUM).
Хронический гепатит B поражает около 254 миллионов человек по всему миру, увеличивая риск цирроза и рака печени. Существующие лекарства лишь подавляют вирус и требуют пожизненного применения, а универсального излечения до сих пор нет. По данным ВОЗ, ежегодно от этой инфекции умирают 1,1 миллиона человек.
TherVacB использует стратегию «прайм-буст»: сначала вводятся белки вируса, чтобы подготовить иммунитет, а затем — модифицированный вирусный вектор, усиливающий клеточный ответ. Такой подход активирует как выработку антител, так и работу Т-клеток, а сама вакцина охватывает более 95 процентов известных штаммов вируса.
Если испытания окажутся успешными, TherVacB может стать первой терапией, способной запустить в организме естественный механизм устранения вируса и изменить глобальный подход к лечению гепатита B.