Gepatit har 30 soniyada bir kishining oʻlimiga sabab boʻlmoqda
Har 30 soniyada sayyoramiz boʻyicha bir bemor ogʻir jigar xastaligi yoki virusli gepatit tufayli kelib chiqadigan saratondan vafot etadi.
Qayd etilishicha, virusli gepatitning A, V, S, D va Ye turlari — oʻtkir jigar infeksiyalarining asosiy omillari. Ulardan faqat V, S va D turlari jigar yetishmovchiligi va sirrozi, jigar saratoni xavfini sezilarli darajada oshiradigan surunkali kasalliklarni keltirib chiqarishi mumkin.
Biroq virusni yuqtirgan insonlarning aksariyati oʻz xastaligidan bexabar. Tahlillarga koʻra, hozir dunyoda gepatitning V, S va D turlariga chalingan 300 million nafardan ortiq bemor bor. Har yili ulardan 1,3 million nafardan ziyodi xastalik oqibatida vafot etmoqda.
Shunga qaramay, gepatit boʻyicha milliy harakat rejasiga ega mamlakatlar soni 2025-yilda 59 tadan 123 taga koʻpaygani ijobiy hol. Qolaversa, joriy yilda 129 ta davlat homilador ayollarda gepatit B ni tekshirish siyosatini ishlab chiqdi. Bu 2024-yilga solishtirganda 23 ta koʻp koʻrsatkichdir.
Oʻz navbatida, 147 davlat (ikki yil avval 138 ta edi) yangi tugʻilgan chaqaloqlar uchun gepatit B ga qarshi emlashni joriy qildi.
Lekin hali muammolar koʻp. Masalan, 2024-yilda gepatitning B turi bilan ogʻrigan har sakkiz odamdan faqat bir nafariga, C turi bilan kasallanganlarning esa uchdan bir qismidan sal koʻprogʻiga tashxis qoʻyilgan.
Muolajalar qamrovi borasida ahvol bundan ham yomonroq: gepatit B ga chalinganlarning atigi 3 foizi va gepatit S ni yuqtirganlarning bor-yoʻgʻi 20 foizi zarur davolanish kurslarini olgan, xolos.
Tabiiyki, bu raqamlar JSSTning 2025-yilga moʻljallangan global maqsadlarida koʻzda tutilgan koʻrsatkichlardan ancha kam. Yaʼni diagnostika boʻyicha 60 foiz, muolaja borasida 50 foizlik natija marra sifatida belgilangan.
Vaholanki, bu global maqsadlar roʻyobi 2030-yilgacha 2,8 million kishining hayotini saqlab qolishga, 9,8 million kasallanish holatlarining oldini olishga qaratilgani bilan ahamiyatlidir.

Каждые 30 секунд на нашей планете один человек умирает от тяжелых заболеваний печени или вызванного вирусным гепатитом рака.
Вирусные гепатиты A, B, C, D и E являются основными причинами острых инфекций печени. Среди них только гепатиты B, C и D способны вызвать хронические заболевания, существенно повышающие риск печёночной недостаточности, цирроза и рака печени.
Однако большинство людей, зараженных вирусом, не знают о своей болезни. По данным исследований, в настоящее время в мире насчитывается более 300 миллионов больных гепатитами B, C и D. Ежегодно от последствий этих заболеваний умирает свыше 1,3 миллиона человек.
В то же время наблюдается положительная динамика: количество стран, имеющих национальные программы по борьбе с гепатитом, увеличилось с 59 в 2025 году до 123. Кроме того, в текущем году 129 государств разработали политику по скринингу гепатита B у беременных женщин, что на 23 страны больше по сравнению с 2024 годом.
Также 147 стран (в 2023 году их было 138) ввели вакцинацию новорожденных против гепатита B.
Тем не менее, проблемы сохраняются. Например, в 2024 году диагноз был поставлен только одному из восьми больных гепатитом B и менее чем одной трети пациентов с гепатитом C.
Ситуация с охватом лечением еще хуже: лишь 3% зараженных гепатитом B и только 20% инфицированных гепатитом C получили необходимую терапию.
Эти показатели значительно отстают от глобальных целей ВОЗ на 2025 год - охват диагностикой должен составить 60%, а охват лечением - 50%.
Важно отметить, что достижение этих целей до 2030 года позволит спасти 2,8 миллиона жизней и предотвратить 9,8 миллиона новых случаев заболевания.