JSST tomonidan meningitni tashxislash va davolash boʻyicha yoʻriqnoma eʼlon qilindi
Meningit — bosh va orqa miyaning yalligʻlanishi hamda umumiy intoksikatsiya belgilari bilan kechadigan oʻta yuqumli kasallik. Hozirgacha uning baʼzi turlariga nisbatan samarali davo choralari, tashxis usullari va vaksinalar yaratilganiga qaramay, hamon bu patologiya insonlar salomatligi uchun jiddiy xavf boʻlib qolmoqda.
Shundan kelib chiqib, Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti meningitni tashxislash, davolash va unga chalingan bemorlarni parvarishlash boʻyicha ilk global koʻrsatmalarini eʼlon qildi.
Qayd etilishicha, 2019-yili dunyo boʻyicha bu xastalikka chalingan 2,5 million nafar bemor roʻyxatga olingan. Ulardan 1,6 million nafarida kasallikning eng xavfli turi — 24 soat ichida oʻlimga olib keluvchi bakterial meningit aniqlangan. Oqibatda 240 ming kishi hayotdan koʻz yumgan.
JSSTning yangi koʻrsatmalari eng soʻnggi tadqiqot va dalillarga asoslangan. Qoʻllanma ushbu kasallik bilan bogʻliq oʻlim holatlari hamda nogironlikni kamaytirishga doir muhim tavsiyalarni oʻz ichiga oladi.
Tashkilot bosh direktori doktor Tedros Gebreyesusning taʼkidlashicha, bakterial meningitni yuqtirgan har olti bemordan biri halok boʻlayotgani achinarli. Omon qolgan aksariyat kishilar ham uzoq muddat kasallikning ogʻir asoratlaridan aziyat chekadi.
Yangi yoʻriqnoma meningitni yuqtirgan bir oylikdan oshgan bolalar, oʻsmirlar va kattalarni klinik davolashga qaratilgan.
Tavsiyalar tibbiy yordamning barcha jabhalarini qamrab oladi. U birlamchi va ikkilamchi tibbiyot muassasalari, jumladan, shoshilinch, statsionar va ambulatoriya yordamini koʻrsatuvchi mutaxassislar uchun moʻljallangan.
Yoʻriqnoma JSSTga aʼzo davlatlar tomonidan qabul qilingan 2030-yilgacha meningitga barham berishga doir harakatlar rejasi maqsadlariga mosdir.
U orqali bakterial meningit epidemiyasini bartaraf etish, xuusan, emlash orqali kasallanish koʻrsatkichini 50 foizga va oʻlim holatlarini 70 foizga kamaytirish koʻzda tutilgan.

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) выпустила глобальное руководство по диагностике, лечению и уходу при менингите. Это руководство направлено на улучшение выявления данного заболевания, обеспечение своевременного лечения и повышение качества долгосрочного ухода.
Менингит представляет собой серьёзную угрозу общественному здоровью, несмотря на успешные глобальные усилия по борьбе с этим заболеванием. Заболеваемость и смертность от менингита остаются высокими, особенно в странах с низким и средним уровнем дохода, а также в регионах, где происходят масштабные и разрушительные эпидемии. Примерно каждый пятый человек, перенёсший бактериальный менингит, сталкивается с долгосрочными осложнениями, которые могут привести к инвалидности и значительно ухудшить качество жизни.
В соответствии с программой «Победим менингит к 2030 году: глобальная дорожная карта», руководство ВОЗ содержит основанные на доказательствах рекомендации по клиническому ведению детей старше одного месяца, подростков и взрослых с острым внебольничным менингитом. Рекомендации охватывают все аспекты медицинской помощи, включая диагностику, терапию с применением антибиотиков, дополнительную и поддерживающую терапию, а также помощь при долгосрочных последствиях заболевания. Ввиду сходств в клинической картине, диагностике и подходах к лечению различных форм острого внебольничного менингита в руководстве рассматриваются формы заболевания, вызываемые как бактериальными, так и вирусными возбудителями.
Наиболее опасной формой является бактериальный менингит, который может привести к летальному исходу в течение 24 часов.
Согласно оценкам, в 2019 году во всем мире было зарегистрировано 2,5 миллиона случаев заболевания. В это число входит 1,6 миллиона случаев бактериального менингита, унесшего жизни около 240 000 человек. У приблизительно 20% заразившихся бактериальным менингитом развиваются долгосрочные осложнения, в том числе приводящие к инвалидности, что негативно отражается на качестве жизни. Заболевание также ложится тяжелым финансовым и социальным бременем на отдельных людей, семьи и сообщества.
Существует четыре главных возбудителя острого бактериального менингита: Neisseria meningitidis (менингококк), Streptococcus pneumoniae (пневмококк), Haemophilus influenzae (гемофильная палочка), Streptococcus agalactiae (стрептококк группы B). Во всем мире более половины всех случаев менингита со смертельным исходом вызваны этими бактериями, которые также вызывают ряд других тяжелых заболеваний, таких как сепсис и пневмонию.