AQSH prezidenti Donald Trampning xorijiy yordamni to‘xtatish haqidagi qarori dunyoning sakkiz mamlakatiga OIVga qarshi dori vositalari yetkazib berishni to‘xtatdi, deb yozadi Reuters.
Jahon Sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) kelgusi oylarda Keniya, Gaiti, Lesoto, Burkina-Faso, Mali, Nigeriya, Janubiy Sudan va Ukraina ushbu xavfli kasallikni davolash uchun dori zaxiralarini tugatishi mumkinligini aytdi.
"OIV dasturlaridagi muvaffaqiyatsizliklar 20-yillik taraqqiyotni yo‘q qilishi mumkin", dedi JSST bosh direktori Tedros Adhanom Gebreyses matbuot anjumanida. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu 10 milliondan ortiq qo‘shimcha OIV holatlariga va kasallik bilan bog‘liq 3 million o‘limga olib kelishi mumkin.
OIV, sil, poliomiyelit va bezgakka qarshi kurashga qaratilgan sa’y-harakatlarga AQSHning tashqi yordami to‘xtatilishi ta’sir ko‘rsatdi. Bu qaror Amerika prezidenti Donald Tramp tomonidan yanvar oyida, lavozimga kirishgandan so‘ng qabul qilingan edi.
Bundan tashqari, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tomonidan muvofiqlashtirilgan qizamiq va qizilcha bo‘yicha global laboratoriya tarmog‘i (dunyo bo‘ylab 700 dan ortiq laboratoriyalarni o‘z ichiga oladi) yaqin orada yopilishi kutilmoqda. Bu Qo‘shma Shtatlarga qizamiqning qaytishi bilan sodir bo‘ladi.
AQSHning voz kechish rejasi muassasani ishga yollashni to‘xtatishga va byudjetni qisqartirishni boshlashga majbur qildi. U yillik mablag‘ning beshdan bir qismini Qo‘shma Shtatlardan olardi.
Amerika Qo‘shma Shtatlarining Xalqaro Taraqqiyot Agentligi (USAID) - bu boshqa mamlakatlarga yordam ko‘rsatish va ularning rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash uchun mas’ul bo‘lgan Amerikaning mustaqil davlat agentligi hisoblanadi.

ВОЗ: 8 стран рискуют остаться без лечения ВИЧ из-за сокращений USAID
Решение президента США Дональда Трампа о приостановке иностранной помощи нарушило поставки лекарств от ВИЧ в восемь стран мира.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) заявила, что уже в ближайшие месяцы свои запасы препаратов для лечения этого опасного заболевания могут исчерпать Кения, Гаити, Лесото, Буркина-Фасо, Мали, Нигерия, Южный Судан и Украина.
«Сбои в программах по ВИЧ могут свести на нет 20 лет прогресса», – заявил генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус на пресс-конференции. По его словам, это может привести к более чем 10 млн дополнительных случаев ВИЧ и 3 млн смертей, связанных с этим заболеванием.
На усилия по борьбе с ВИЧ, туберкулезом, полиомиелитом и малярией повлияла приостановка помощи США иностранным государствам. Такое решение принял американский президент Дональд Трамп в январе, практически сразу после вступления в должность.
Кроме того, координируемая ВОЗ Глобальная лабораторная сеть по кори и краснухе (насчитывает более 700 лабораторий по всему миру) столкнулась с неизбежным закрытием. Это происходит в то время, когда корь возвращается в США. Планы Штатов по выходу из ВОЗ также вынудили учреждение заморозить набор сотрудников и начать сокращение бюджета. Около пятой части своего общего годового финансирования оно получало от США.
Агентство США по международному развитию (United States Agency for International Development, USAID) – это американское независимое правительственное агентство, ответственное за предоставление помощи другим странам и поддержку их развития.