“Dori vositalari va farmatsevtika faoliyati to‘g‘risida”gi qonunga qo‘shimchalar kiritilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida aholiga tibbiy yordamning kafolatlangan hajmiga kiradigan xizmatlarni ko‘rsatish, tibbiyot va farmatsevtika xodimlarining kasbiy faoliyatini amalga oshirish tizimini takomillashtirishga qaratilgan qonun loyihasi birinchi o‘qishda konseptual jihatdan ko‘rib chiqildi.
Mazkur qonun loyihasi bilan “Fuqarolar sog‘lig‘ini saqlash to‘g‘risida”gi va “Dori vositalari va farmatsevtika faoliyati to‘g‘risida”gi qonunlarga birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalarida qo‘shimcha xizmatlar hisoblanadigan tibbiy yordam turlari belgilanishini, shuningdek davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan shaxslar tibbiyot va farmatsevtika faoliyati bilan shug‘ullanish huquqini olishini nazarda tutuvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Ya’ni, birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalarida ko‘rsatiladigan tibbiy yordamning kafolatlangan hajmidan ortiqcha tibbiy xizmatlar va boshqa xizmatlar qo‘shimcha xizmatlar bo‘lib, ular pulli asosda amalga oshirilishi nazarda tutilmoqda. Oilaviy shifokorning yoki tibbiyot brigadasining yo‘llanmasisiz murojaat qilgan fuqarolarga ko‘rsatiladigan tibbiy yordam ham qo‘shimcha xizmat hisoblanadi. Bundan shoshilinch va tez tibbiy yordam ko‘rsatish mustasno.
Shuningdek, sog‘liqni saqlashni boshqarishning innovatsion modelini joriy etish, tibbiyot va farmatsevtika xodimlarini davlat ro‘yxatiga olishning huquqiy asoslari mustahkamlanmoqda.
Xususan, tibbiyot va farmatsevtika faoliyati bilan shug‘ullanish huquqiga o‘ziga tibbiyot sohasida, oliy yoki kasbiy ta’lim olganlik to‘g‘risidagi diplom berilgan va davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan shaxslar ega bo‘lishi belgilanmoqda. Bunda tibbiyot sohasida oliy yoki kasbiy ta’lim to‘g‘risidagi diplom berilganda yakuniy davlat attestatsiyasining natijasiga muvofiq davlat ro‘yxatidan o‘tkaziladi.
Majlisda qonun loyihasining qabul qilinishi aholining yuqori sifatli tibbiy xizmat olish huquqlarini samarali ta’minlashga, sog‘liqni saqlashni boshqarishning innovatsion modelini joriy etishga, qonunchilik va malaka talablariga mos kelmaydigan shaxslarning tibbiy hamda farmatsevtik faoliyat bilan shug‘ullanishining oldini olishga xizmat qilishi ta’kidlandi.

Вносятся изменения и дополнения в Закон „О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности“
На очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан в первом чтении в концептуальном плане был рассмотрен проект закона, направленный на оказание услуг, входящих в гарантированный объём медицинской помощи населению, а также на совершенствование системы осуществления профессиональной деятельности медицинских и фармацевтических работников.
Законопроектом вносятся изменения и дополнения в Законы «Об охране здоровья граждан» и «О лекарственных средствах и фармацевтической деятельности», предусматривающие определение видов медицинской помощи, относящихся к дополнительным услугам в учреждениях первичной медико-санитарной помощи, а также предоставление лицам, прошедшим государственную регистрацию, права на осуществление медицинской и фармацевтической деятельности.
При этом медицинские и другие услуги, оказываемые в учреждениях первичной медико-санитарной помощи сверх гарантированного объема медицинской помощи, будут относиться к дополнительным и предоставляться на платной основе. Медицинская помощь, оказываемая гражданам, обратившимся без направления семейного врача или медицинской бригады, также относится к дополнительным услугам, за исключением случаев оказания экстренной и скорой медицинской помощи.
Кроме того, укрепляются правовые основы внедрения инновационной модели управления здравоохранением, а также государственной регистрации медицинских и фармацевтических работников.
В частности, определяется, что право на осуществление медицинской или фармацевтической деятельности будет предоставляться лицам, имеющим соответствующий диплом о высшем или профессиональном образовании в сфере медицины и прошедшим государственную регистрацию. В этом случае, при выдаче диплома о высшем или профессиональном образовании в медицинской сфере, он подлежит государственной регистрации по результатам итоговой государственной аттестации.
Подчеркнуто, что принятие законопроекта послужит эффективному обеспечению права населения на получение качественной медицинской помощи, внедрению инновационной модели управления здравоохранением, а также предотвращению осуществления медицинской и фармацевтической деятельности лицами, не соответствующими требованиям законодательства и квалификации.