O‘zbekistonda oziq-ovqat mahsulotlari tarkibidagi transyog‘larni aniqlash boshlanadi
Oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarishda transyog‘lardan foydalanishning cheklangan miqdorlarini belgilash bo‘yicha sanitariya qoidalari va me’yorlari JST talablariga muvofiqlashtiriladi.
Prezidentning “O‘zbekiston–2030 strategiyasini Atrof-muhitni asrash va yashil iqtisodiyot yilida amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida”gi farmoni loyihasi jamoatchilik muhokamasiga qo‘yildi.
Oziq-ovqat mahsulotlari sifati va xavfsizligini nazorat qilish tizimini kuchaytirish va bu borada sanitariya qoidalarini ishlab chiqib, me’yorlarni yuqori standartlarga muvofiqlashtirish maqsadida:
- 2025-yil 1-iyulga qadar Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasining laboratoriyalarini oziq-ovqat mahsulotlari tarkibidagi transyog‘larni aniqlash uchun zarur jihozlar bilan ta’minlash choralari ko‘riladi;
- 2025-yil 1-avgustga qadar oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarishda transyog‘lardan foydalanishning cheklangan miqdorlarini belgilash bo‘yicha sanitariya qoidalari va me’yorlari Jahon savdo tashkiloti talablariga muvofiqlashtirilishi ta’minlanadi.

Проект указа президента «О Государственной программе по реализации Стратегии «Узбекистан–2030» в Год охраны окружающей среды и зелёной экономики» вынесен на общественное обсуждение.
С целью усиления контроля за качеством и безопасностью продуктов питания, а также разработки санитарных правил и приведения норм в соответствие с высокими стандартами:
- до 1 июля 2025 года будут предприняты меры по оснащению лабораторий Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья необходимым оборудованием для определения трансжиров в продуктах питания;
- до 1 августа 2025 года санитарные правила и нормы, регулирующие предельное количество трансжиров в продуктах питания, будут приведены в соответствие с требованиями Всемирной торговой организации;
- до 1 августа 2025 года в целях устойчивого развития потенциала в области безопасности и потребления пищевых продуктов, выявления, оценки, управления и мониторинга рисков будет разработана единая межведомственная Национальная информационная платформа.