Sirtqi ta’lim shakliga qabul tugatiladi
“Ta’lim sifatini ta’minlash va ta’lim xizmatlari ko‘rsatish tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” gi Prezident Farmoni (PF-76-son, 05.05.2025 y.) qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, 2025/2026 o‘quv yilidan ta’limning sirtqi shakliga qabul tugatiladi hamda kunduzgi ta’limdan boshqa muqobil ta’lim shakllari bo‘yicha qabul kvotalari oshirib boriladi.
Shuningdek, 2025/2026 o‘quv yilidan:
♦ oliy ta’lim tashkilotlarining muqobil ta’lim shakllari bo‘yicha umumiy qabul kvotasini kunduzgi ta’lim shakli qabul natijasining 50 foizidan oshirishga yo‘l qo‘yilmaydi;
♦ magistratura bosqichida muqobil ta’lim shakllari asosida ilmiy-pedagogik kadrlarni tayyorlashga ruxsat beriladi;
♦ oliy ta’lim tashkilotlarida muqobil ta’limning kredit-modul tizimiga asoslangan maqbullashtirilgan kunduzgi ta’lim shakli (part-time education) bo‘yicha o‘qitish yo‘lga qo‘yiladi;
♦ muqobil ta’lim shakllariga talabalarni belgilangan me’yordan ortiqcha qabul qilish litsenziya talab va shartlarini qo‘pol ravishda buzish deb baholanadi hamda litsenziyani bekor qilish uchun asos hisoblanadi.
Shuningdek, har bir ta’lim tashkiloti tarkibida ichki ta’lim sifati auditini amalga oshirishga mas’ul ichki ta’lim sifati nazorati bo‘limlari tashkil etiladi.

Утверждён указ президента Узбекистана «О дополнительных мерах по обеспечению качества образования и совершенствованию системы оказания образовательных услуг».
Согласно указу:
– с 2025/2026 учебного года приём на заочную форму обучения прекращается, при этом по альтернативным формам обучения, кроме очной, приёмные квоты будут постепенно увеличиваться;
– начиная с 2025/2026 учебного года общий приём по альтернативным формам обучения в высших учебных заведениях не должен превышать 50% от приёма на очную форму обучения;
– разрешается подготовка научно-педагогических кадров в магистратуре по альтернативным формам обучения;
– разрешается организация обучения по оптимизированной очной форме (part-time education), основанной на кредитно-модульной системе, в рамках альтернативного образования в высших учебных заведениях;
– приём студентов сверх установленной нормы на альтернативные формы обучения будет расцениваться как грубое нарушение лицензионных требований и условий и станет основанием для аннулирования лицензии;
– независимо от ведомственной принадлежности и организационно-правовой формы, в каждой образовательной организации в пределах общей численности штата создаются специализированные подразделения по контролю качества образования, ответственные за исполнение данного постановления.