Pekinning Sinxua universiteti to‘liq sun’iy intellekt bilan ishlaydigan dunyodagi birinchi shifoxonaga asos soldi.
“Agent shifoxonasi” deya nomlangan bu muassasada 14 nafar virtual shifokor va 4 nafar hamshira faoliyat ko‘rsatadi. Bu haqda Medium nashri xabar berdi.
Virtual tibbiyot xodimlari kuniga 3 000 nafargacha bemorga tashxis qo‘yish, davolash va boshqarish imkoniyatiga ega bo‘lishi kutilmoqda. Tizim bir necha kun ichida 10 ming holatni ko‘rib chiqadi — bu shifokorlar ikki yilda bajaradigan ish. Bu, ayniqsa, mutaxassis yetishmaydigan hududlarda as qotadi.
Robot shifokorlar AQSHning tibbiy litsenziyalash imtihonidan 93 foizdan ortiq aniqlik bilan o‘tishga muvaffaq bo‘lishgan. Ular avvalgi tibbiy sun’iy intellekt tizimlaridan farqli o‘laroq, faqatgina tasvirlarni tahlil qilib qolmay, bir nechta sohalarda mutaxassislik xizmatini taklif etadi.
“Bu texnologiya mavjud tibbiy sun’iy intellektdan tubdan farq qiladi. Ular avvalgi tibbiy sun’iy intellekt tizimlaridan farqli o‘laroq, nafaqat tasvirlarni tahlil qiladi, balki bir nechta yo‘nalishda mutaxassislik xizmatini ham taklif etadi”, deydi loyihaning yetakchi tadqiqotchisi doktor Lixua Chjan.
AQSH tibbiy litsenziyalash imtihonidan o‘tkazilganda, virtual shifokorlar 93,06 foiz aniqlik bilan muvaffaqiyat qozongan. Bu ko‘plab mamlakatlar tibbiyot bitiruvchilari uchun o‘rtacha o‘tish darajasidan yuqori.
Bemorlarga g‘amxo‘rlik qilishdan tashqari, bu kasalxona tibbiy ta’lim uchun misli ko‘rilmagan imkoniyatlarni taqdim etadi. Tibbiyot talabalari ushbu virtual muhitda malaka oshirishi mumkin bo‘ladi. Bu ularga haqiqiy bemorlarga hech qanday xavf tug‘dirmasdan sohasida rivojlanishga yordam beradi. Ushbu shifoxona katta texnologik yutuq bo‘lsa-da, hali ommaga taqdim etilganicha yo‘q.

В Китае открылась первая в мире виртуальная больница с ИИ-врачами
Китае запустили уникальную цифровую клинику, в которой нет ни одного живого сотрудника — всю работу выполняют виртуальные персонажи, управляемые нейросетями.
Разработка, получившая название Agent Hospitalпринадлежит исследователям пекинского Университета Цинхуа.
Внутри системы задействованы 14 ИИ-врачей и 4 медсестры-агента, способные вести полноценные консультации, ставить диагнозы и назначать лечение. По данным авторов проекта, алгоритмы справляются с обслуживанием до 3 000 "пациентов" в день, а точность диагностики достигает 93,06% — показатель был подтвержден в серии тестов MedQA по респираторным заболеваниям.
Agent Hospital задумывался не только как демонстрация возможностей ИИ в медицине, но и как обучающая среда. Медицинские студенты могут тренироваться на виртуальных пациентах, оттачивая клиническое мышление и навык принятия решений — при этом без риска для реальных людей. Система также позволяет моделировать нестандартные клинические сценарии и отслеживать возможные пути распространения инфекций.
Разработчики подчеркивают: несмотря на высокую эффективность, ИИ не способен заменить настоящего врача — он не чувствует, не умеет сопереживать и не может учитывать множество человеческих факторов.