Yaponiyaning Kobayashi Pharmaceutical farmatsevtika kompaniyasi tarkibida qizil xamirturushli guruch boʼlgan biologik faol qoʼshimchalarni isteʼmol qilgan yana 76 kishining oʼlimi yuzasidan tekshiruv oʼtkazmoqda, deb xabar berdi Kyodo agentligi.
Birinchi marta mart oyida beshta isteʼmolchining oʼlimi maʼlum boʼlgan edi. Yaponiya sogʼliqni saqlash vaziri Keyzo Takemi shunga oʼxshash yangi holatlarga izoh berib, kompaniyani hukumatga tegishli hisobotlarni taqdim etmaganlikda aybladi.
“Bu juda achinarli. Oʼlim boʼyicha tergovni Kobayashi Pharmaceutical kompaniyasiga ishonib boʼlmaydi”, dedi u jurnalistlarga.
Mart oyi oxirida Yaponiyada Kobayashi Pharmaceutical tomonidan ishlab chiqarilgan kodzi qizil guruch ekstrakti boʼlgan BFQini qabul qilganidan keyin besh kishi halok boʼlgani va 114 kishi kasalxonaga yotqizilgani xabar qilingan edi.
Jabrlanganlarning koʼpida buyrak bilan bogʼliq muammolar boʼlgan. Mahsulotlar sotish butunlay toʼxtatildi. Vaziyat munosabati bilan Yaponiya hukumati keyinchalik farmatsevtika kompaniyasi korxonalarida tekshiruvlar oʼtkazdi.

В Японии 76 человек погибли после употребления БАДов
Японская фармацевтическая компания Kobayashi Pharmaceutical расследует смерть еще 76 человек после употребления БАДов с содержанием красного дрожжевого риса.
В марте стало известно о смерти первых пяти потребителей. Комментируя новые подобные случаи, министр здравоохранения Японии Кейзо Такеми обвинил компанию в непредставлении правительству надлежащих отчетов.
«Это крайне прискорбно. Расследование смертельных случаев не может быть возложено на Kobayashi Pharmaceutical», — заявил он журналистам.
Он подчеркнул, что министерство намерено осуществлять непосредственное руководство расследованием.
В конце марта сообщалось, что в Японии пять человек умерли и 114 были госпитализированы после приема пищевых добавок с экстрактом красного риса кодзи, который производит Kobayashi Pharmaceutical. У многих пострадавших возникали проблемы с почками. Продажа продукции была полностью остановлена. В связи с ситуацией японские власти тогда же провели инспекции на предприятиях фармкомпании.