Aqlli o‘smirlar tengdoshlariga qaraganda ertaroq uxlashga yotadi
Kembrij universiteti olimlari xulosasiga ko‘ra, tengdoshlariga nisbatan ertaroq uxlashga yotadigan va uzoqroq uxlaydigan o‘smirlarning aqli o‘tkirroq bo‘lib, kognitiv testlarda yaxshiroq natijalar ko‘rsatadi.
Tadqiqot natijalari Cell Reports jurnalida e’lon qilingan.
AQShda o‘smirlarning miya rivojlanishi va salomatligini o‘rganishga qaratilgan eng yirik uzoq muddatli loyiha doirasida mutaxassislar 3222 nafar ishtirokchining ma’lumotlarini tahlil qilishdi. Yosh ishtirokchilar miyaning MRT tekshiruvidan o‘tishdi, kognitiv testlarni bajarishdi hamda Fitbit fitnes trekerlari yordamida uyqu tartiblarini qayd etishdi
Erta uxlashga yotish, kechasi uzoq muddat dam olish va uyqu paytida yurak urishining bir maromda bo‘lishi o‘qish, so‘z boyligi, mantiqiy fikrlash va boshqa aqliy ko‘nikmalar bo‘yicha o‘tkazilgan sinovlarda eng yaxshi natijalar bilan bog‘liq ekanligi aniqlandi. Olimlar uyqu va kognitiv funksiyalar o‘rtasida bog‘liqlik mavjudligini taxmin qilishgan bo‘lsa-da, ta’sir darajasi kutilmaganda yuqori bo‘lib chiqdi.
"Bizning fikrimizcha, aynan uyqu kognitiv qobiliyatlarni yaxshilashga hissa qo‘shadi - xususan, uyqu paytida sodir bo‘ladigan xotirani mustahkamlash jarayoni orqali," - deya izoh berdi tadqiqot muallifi, klinik neyropsixologiya professori Barbara Saakyan.
Shunga qaramay, tadqiqotchilar hatto eng yaxshi uyqu odatlariga ega o‘smirlar ham tavsiya etilgan me’yorlardan kamroq uxlashini ta’kidlashmoqda. Amerika uyqu tibbiyoti akademiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, 13 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan o‘smirlar kuniga sakkiz soatdan o‘n soatgacha uxlashlari lozim.

Умные подростки ложатся спать раньше сверстников
Подростки, которые ложатся спать раньше и спят дольше своих сверстников, обладают более острым умом и показывают лучшие результаты в когнитивных тестах.
К такому выводу пришли ученые из Кембриджского университета. Результаты исследования опубликованы в журнале Cell Reports.
В рамках крупнейшего в США долгосрочного проекта по изучению развития мозга и здоровья подростков специалисты проанализировали данные 3222 участников. Молодые люди проходили МРТ мозга, выполняли когнитивные тесты и фиксировали режим сна с помощью фитнес-трекеров Fitbit.
Оказалось, что ранний отход ко сну, длительный ночной отдых и спокойный пульс во сне были связаны с лучшими результатами в тестах на чтение, словарный запас, логическое мышление и другие умственные навыки. Хотя ученые и предполагали наличие корреляции между сном и когнитивными функциями, степень влияния оказалась неожиданно высокой.
«Мы считаем, что именно сон способствует улучшению когнитивных способностей — в частности, благодаря консолидации памяти, происходящей во сне», — прокомментировала автор исследования, профессор клинической нейропсихологии Барбара Саакян.
Тем не менее, исследователи отмечают, что даже подростки с лучшими привычками сна спят меньше рекомендованных норм. Согласно данным Американской академии медицины сна, подросткам в возрасте от 13 до 18 лет необходимо спать от восьми до 10 часов в сутки.