Ufada bo‘lib o‘tgan Ichki kasalliklar bo‘yicha IV Xalqaro Yevroosiyo forumi tafsilotlari
Rossiyaning Boshqirdiston Respublikasining Ufa shahrida IV Xalqaro ichki kasalliklar shifokorlari Yevroosiyo forumi yuqori saviyada bo'lib o'tdi. Tadbirda O'zbekistonning yetakchi mutaxassislari "Dori-Darmon" АК tashabbusi vf ko'magida ishtirok etishdi.
O'zbekistonning uch nafar mutaxassislari forumda uz ma’ruzalari bilan qatnashdi.
Birinchi ma'ruzachi umumiy amaliyot shifokori, revmatolog va Respublika ixtisoslashtirilgan terapiya va tibbiy reabilitatsiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi professori Dilorom Alimovna Rahimova bo'ldi. Uning mavzusi "Nafas olish kasalliklarida o'pka gipertenziyasini davolashda innovatsion va multidissiplinar yondashuv: O'zbekistonda sog'liqni saqlash sohasidagi voqelik va istiqbollar.
Keyingi ma’ruzachi Xilola Miraxmedova, Toshkent davlat tibbiyot akademiyasi Ichki kasalliklar kafedrasi bo‘limi mudiri, professor, O‘zbekiston revmatologlar assotsiatsiyasi raisi, «Tizimli sklerodermada interstitsial o'pka kasalligini erta tashxislashning klinik va immunologik jihatlari” mavzusida doklad bilan qatnashdi.
Shuningdek, «Dori-Darmon” АК ning tijorat direktori Ramil Abdulov «Reimbursatsiya dasturini rivojlantirish: O‘zbekiston tajribasi va xalqaro istiqbollar” mavzusida so‘zladi. U o‘z chiqishida O‘zbekistonda reimbursatsiya dasturining ahamiyati, aholiga sifatli dorilarni taqdim etishdagi roli va farmatsevtika sohasi rivojiga qo‘shgan hissasi haqida so‘zlab berdi. Xususan, dastur:
- Aholining zarur dori-darmonlarga bo'lgan ehtiyojini oshiradi;
- Ijtimoiy ahamiyatga ega kasalliklarga chalingan bemorlarga tibbiy yordamni yaxshilaydi;
- Mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.
AK «Dori-Darmon” davlat reimbursatsiya dasturida ishtirok etmoqda
"Dori-Darmon" AK 2021-yili Sirdaryo viloyatida tajriba-sinov sifatida boshlangan reimbursatsiya dasturini qo‘llab-quvvatlab kelmoqda. Ushbu tizimni bosqichma-bosqich 2026-yilning yakuniga qadar mamlakatimiz bo‘ylab joriy etish rejalashtirilgan.
"Dori-Darmon" AK tomonidan 9 oy ichida kompaniya reimbursatsiya dasturi doirasida 14 mlrd 155 mln so‘mlik dorilarni bepul taqdim etdi. Bu ko‘rsatkich dasturning samaradorligi va ijtimoiy ahamiyatini aks ettiradi.
Shuningdek, forum davomida Rossiya Sog‘liqni saqlash vazirligining Boshqird davlat tibbiyot universiteti va Respublika terapiya va tibbiy reabilitatsiya ilmiy-amaliy markazi o‘rtasida akademik va ilmiy hamkorlik bo‘yicha shartnoma imzolandi. Universitetda tahsil olayotgan o‘zbekistonlik talabalar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi hamda ularning ta’lim va kasbiy rivojlanish masalalari muhokama qilindi.

В Уфе (Республика Башкортостан, РФ) на высоком уровне состоялся IV Международный Евразийский форум врачей внутренней медицины. В мероприятии приняли участие ведущие специалисты из Узбекистана при поддержке АК «Dori-Darmon».
Среди участников из Узбекистана с докладами выступили три специалиста.
Первой выступила Рахимова Дилором Алимовна, врач-терапевт, ревматолог Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра терапии и медицинской реабилитации, профессор. Её тема была: «Инновационный и междисциплинарный подход к лечению легочной гипертензии при заболеваниях органов дыхания: реалии и перспективы в здравоохранении Узбекистана».
Следующей была Хилола Мирахмедова, заведующая кафедрой пропедевтики внутренних болезней №1 Ташкентского государственного медицинского академии, профессор, председатель Ассоциации ревматологов Узбекистана. Она представила доклад на тему: «Клинико-иммунологические аспекты ранней диагностики интерстициального поражения лёгких при системной склеродермике».
Также с докладом выступил коммерческий директор АК «Dori-Darmon» Рамиль Абдулов, представив тему: «Развитие программ реимбурсации: опыт Узбекистана и международные перспективы». В своём выступлении он подробно раскрыл значение программы реимбурсации в Узбекистане, её роль в обеспечении населения качественными лекарственными средствами и вклад в развитие фармацевтической отрасли. В частности, он отметил, что программа:
повышает доступность основных лекарственных средств для населения;
улучшает обеспечение пациентов с социально значимыми заболеваниями;
создаёт новые возможности для отечественных производителей.
Участие АК «Dori-Darmon» в государственной программе реимбурсации
АК «Dori-Darmon» активно участвует в реализации государственной программы реимбурсации с самого начала — начиная с пилотного проекта в Сырдарьинской области, который стартовал в 2021 году и был успешно завершён в начале 2024 года.
С октября 2024 года программа поэтапно внедряется по всей Республике Узбекистан — начиная с г. Ташкента и Сырдарьинской области. Согласно плану, к 2026 году программа реимбурсации охватит все 14 субъектов страны.
За 9 месяцев АК «Dori-Darmon» бесплатно предоставила значительный объём лекарственных средств нуждающимся гражданам в рамках программы реимбурсации — показатель, подтверждающий её высокую социальную значимость.
В ходе форума было подписано соглашение об академическом и научном сотрудничестве между БГМУ Минздрава России и Республиканским научно-практическим центром терапии и медицинской реабилитации Республики Узбекистан. Также состоялась встреча с узбекистанскими студентами БГМУ, на которой обсудили вопросы обучения и будущего профессионального развития.