Olimlar havoning ifloslanishi ko‘zga salbiy ta’sir qilishini aniqladi
Tadqiqotda allergiya bilan bog‘liq kundalik ambulatoriya tashriflari va havoni ifloslantiruvchi moddalar darajasi bo‘yicha ma’lumotlar tahlil qilindi. Ikki turdagi zarrachalar - PM10 (zarrachalar diametri 10 mikrongacha) va PM2,5 (2,5 mikrondan kam) ga alohida e’tibor qaratildi. Natijalar shuni ko‘rsatdiki, PM10 konsentratsiyasi metr kvadrat uchun 110 mikrogramgacha ko‘tarilganda, ko‘z klinikalariga tashriflar soni 2,2 baravarga oshgan. Yuqori ifloslanish davrida bemorlar orasida eng ko‘p uchraydigan shikoyatlar konyunktivit va allergik reaksiyalar bo‘lgan.
Olimlarning ta’kidlashicha, havo ifloslanishidan kelib chiqadigan sog‘liq uchun xavflar ko‘z muammolari bilan tugamaydi. Havo sifatining yomonlashishi o‘pka kasalliklari, yurak-qon tomir kasalliklari va hatto buyrak kasalliklari sonini oshiradi.
Bundan tashqari, yangi tadqiqotlar haroratning ko‘tarilishi va havoning ifloslanishini demensiya kabi kamroq o‘rganilgan surunkali kasalliklar bilan bog‘laydi. Tadqiqotchilarning ta’kidlashicha, havo ifloslanishiga qarshi kurashish sog‘liq uchun xavflarni sezilarli darajada kamaytiradi va odamlarning hayot sifatini yaxshilaydi.

Ученые выяснили, как загрязнение воздуха влияет на здоровье глаз
Ученые из медицинского кампуса Аншутц при Университете Колорадо установили, что загрязнение воздуха твердыми частицами увеличивает количество обращений к врачам по поводу заболеваний глаз.
Результаты исследования опубликованы в журнале Clinical Ophthalmology (COphtha).
В ходе исследования были проанализированы данные о ежедневных посещениях амбулаторных кабинетов, связанных с аллергическими заболеваниями, и уровнях загрязняющих веществ в воздухе.
Особое внимание было уделено двум типам твердых частиц — PM10 (диаметр частиц до 10 мкм) и PM2,5 (менее 2,5 мкм). Результаты показали, что количество обращений в офтальмологические клиники увеличивалось в 2,2 раза при повышении концентрации PM10 до 110 мкг на квадратный метр. Самыми распространенными жалобами среди пациентов в периоды высокого загрязнения стали конъюнктивит и аллергические реакции.
Ученые отметили, что риски для здоровья, вызванные загрязнением воздуха, выходят далеко за рамки проблем с глазами. Ухудшение качества воздуха связано с рядом серьезных заболеваний, включая болезни легких, сердечно-сосудистые расстройства и даже заболевания почек.
Более того, новые исследования также связывают повышение температуры и загрязнение воздуха с развитием менее изученных хронических заболеваний, таких как деменция. По словам исследователей, борьба с загрязнением воздуха может существенно снизить риски для здоровья и улучшить качество жизни населения.