Gollandiyaning Leyden universiteti olimlari shirin choy va qahva sogʼliq uchun zararli emas, lekin ichimlikdagi shakar miqdori besh grammdan koʼp boʼlmasligi kerakligini aniqladilar. Tadqiqot natijalari PLOS One jurnalida chop etildi.
Mutaxassislar 30 yildan ortiq vaqt davomida turli miqdorda shakar qoʼshilgan choy yoki qahva ichgan deyarli uch ming nafar tajriba ishtirokchisini kuzatdilar.
Tadqiqotning boshida va oxirida olimlar subʼektlarning sogʼligʼini tekshirdilar va tadqiqotni yakunlanishigacha vafot etganlarning oʼlim sabablarini monitoring qildilar. Natijalar erta oʼlim ichimliklarga shakar qoʼshilishi bilan bogʼliq emasligini koʼrsatdi.
Biroq, mutaxassislarni taʼkidlashicha, ular besh grammdan koʼp boʼlmagan shakar haqida gapirishmoqda, agar shirin ichimliklar va sharbatlar tarkibida taxminan 25 gramm shakar boʼlsa salomatlikka salbiy taʼsir qilishi mumkin.

Ученые из Нидерландов назвали безопасное количество сахара в чае и кофе
Сладкие чай и кофе не вредят здоровью, но только если добавлять в напиток не более пяти граммов сахара, установили ученые из Лейденского университета в Нидерландах. Результаты исследования опубликованы в журнале PLOS One.
Специалисты более 30 лет наблюдали за почти тремя тысячами участников эксперимента, которые регулярно пили чай или кофе с разным количеством сахара. В начале и конце исследования ученые проверили здоровье испытуемых и оценили причины смерти участников, не доживших до его завершения.
В результате выяснилось, что добавление сахара в напитки не связано с преждевременной смертью.
Однако эксперты отметили, что речь идет о не более пяти граммах сахара, поэтому газировки и соки, где может содержаться около 25 граммов сахара, влияют на состояние здоровья.