Toshkentda 200 dan ortiq bolalar uchun bepul koʼz diagnostikasi oʼtkazildi
Poytaxtimizdagi koʼp tarmoqli “Humo Arena” majmuasida bolalarning koʼz salomatligini asrashga bagʼishlangan xayriya tadbiri boʼlib oʼtdi.
Toshkent xalqaro tibbiyot markazi TIMC koʼmagida turli yosh guruhlari, jumladan, Daun sindromli bolalarda keratokonus borligini aniqlash uchun skrining tekshiruvi oʼtkazildi. Bunday tekshiruvdan koʼzlangan maqsad jiddiy buzilishlar yoki ularni davolamasa koʼrish qobiliyatining doimiy yoʼqolishiga olib keladigan oʼzgarishlarni aniqlashdan iborat.
Keratokonus - shox pardaning yupqalashishi va biomexanik mustahkamligini pasayishiga olib keladigan kasallik boʼlib, shoh parda konus shaklini oladi. Shox parda shaklining oʼzgarishining bir qator alomatlari mavjud: koʼrish oʼtkirligining oʼzgarishi, koʼzoynaklar va kontakt linzalari bilan toʼliq tuzatib boʼlmaydigan koʼrish oʼtkirligining pasayishi va yorugʼlik manbalari atrofidagi oreolalar.
Keratokonus butun dunyo boʼylab bolalar va oʼsmirlarda oldini olish mumkin boʼlgan koʼrlikning asosiy sababidir. Ilmiy adabiyotlarga koʼra, keratokonus bilan kasallanish umumiy aholi orasida 1:1500 bemorni tashkil etadi. Daun sindromli insonlar umumiy aholiga qaraganda 300 martagacha koʼproq bu kasallikdan aziyat chekadi. Oʼzbekistonda har yili 370 ga yaqin bolalar ushbu sindrom bilan tugʼiladi. Bu koʼrsatkich har 100 000 mingta yangi tugʼilgan chaqaloqqa 46 ta shunday bola toʼgʼri kelishini koʼrsatadi.
Tadbir avvalida shveytsariyalik xirurg-oftalmolog, keratokonusni aniqlash va davolash sohasida xalqaro eksport, professor Farxod Hafeziy yigʼilganlarni qutladi va “Daun sindromli bolalarda koʼzlar salomatligi” mavzusida maʼruza qildi.
Hanuzgacha keratokonus haqidagi bilimlar darajasi Markaziy Osiyo oftalmologiya jamoatchiligi orasida nihoyatda cheklangan. Shikoyatlarning yoʼqligi sababli kasallik oʼtkazib yuboriladi, shu tufayli bemorlarda kamdan-kam hollarda tashxis qoʼyiladi va shuning uchun davolanmaydi. Daun sindromli insonlarda irsiy moyillik hisobiga keratokonus sezilarli darajada yuqori xavf tugʼdiradi”, - deydi professor Farxod Hafeziy
TIMC bolalar va oʼsmirlarda global koʼrlikni asosiy sababi boʼlgan – keratokonus boʼyicha mutaxassislarni oʼz ichiga olgan oftalmologiya sohasidagi ilgʼor tajriba markazini ishga tushirishni rejalashtirmoqda. Mazkur tadbir TIMC ning ijtimoiy sodiqligi va bemorlarni davolashda ilgʼor tajribani boʼlishishga qatʼiyatini namoyish qiladi”, – deb taʼkidlaydi “TIMC ” Bosh direktori Raʼno Odilova.
Tadbir davomida “Humo Arena”da bolalar uchun animatorlar bilan mashgʼulotlar, tanlovlar, oʼyinlar va mahorat darslari tashkil etildi. Ular ota-onalari bilan birgalikda sport majmuasi bilan tanishib, figurali uchish boʼyicha terma jamoa mashgʼulotlarini tomosha qilishdi. Tekshiruvlar yakunida barcha ishtirokchilarga sovgʼalar topshirildi.

Обследование прошли более 200 детей, в том числе 113 маленьких пациентов с синдромом Дауна.
В Ташкенте в многофункциональном комплексе Humo Arena прошло благотворительное мероприятие, посвященное защите здоровья глаз детей.
При содействии Ташкентского международного медицинского центра TIMC проводилось скрининговое обследование детей разных возрастных групп, в том числе с синдромом Дауна, на наличие кератоконуса. Целью такого обследования является выявление отклонений, которые могут привести к серьезным нарушениям или постоянной потере зрения, если их не лечить.
Кератоконус – заболевание, приводящее к истончению и снижению биомеханической прочности роговицы, что вызывает развитие ее конусовидного выпячивания. Изменение формы роговицы сопровождается рядом симптомов: колебания остроты зрения, снижение остроты зрения, которое невозможно полностью скорректировать с помощью очков или контактных линз, и ореолы вокруг источников света.
Кератоконус является основной причиной предотвратимой слепоты среди детей и подростков во всем мире. Согласно данным из научной литературы, заболеваемость кератоконусом составляет 1:1500 в общей популяции. Люди с синдромом Дауна страдают этим заболеванием до 300 раз чаще, чем все население в целом. Ежегодно в Узбекистане рождается около 370 детей с этим синдромом. Этот показатель означает, что на каждые 100 000 новорожденных приходится 46 таких детей.
В начале мероприятия с приветственным словом и лекцией на тему «Здоровье глаз детей с синдромом Дауна» выступил профессор Фархад Хафези, хирург-офтальмолог из Швейцарии, международный эксперт в области выявления и лечения кератоконуса.
«До сих пор уровень знаний о кератоконусе крайне ограничен среди офтальмологического сообщества Центральной Азии. Из-за отсутствия жалоб заболевание упускают, поэтому пациентов редко диагностируют и, следовательно, не лечат. Люди с синдромом Дауна представляют значительно более высокий риск за счет генетической предрасположенности», – отметил профессор Фархад Хафези.
«TIMC планирует запустить Центр передового опыта в области офтальмологии, в который входят эксперты по основной причине глобальной слепоты у детей и подростков – кератоконусу. Это мероприятие демонстрирует социальную приверженность TIMC и решимость поделиться передовым опытом в лечении пациентов», – подчеркнула генеральный директор TIMC Рано Адилова.
Со стороны Humo Arena на протяжении всего мероприятия были организованы занятия для детей с аниматорами, конкурсы, игры и мастер-классы. Вместе с родителями они ознакомились со спортивным комплексом и посмотрели тренировку сборной по фигурному катанию. Для всех участников мероприятия был приготовлен вкуснейший плов. По завершении обследования все участники получили подарки.