Sog‘liqni saqlash vazirligi huzurida Xaridlar markazi va uning 13 ta hududiy filiali tashkil qilinadi. Bu haqda 14-noyabr kuni prezidentga kasalliklarni erta aniqlash va samarali davolash bo‘yicha takliflar taqdimotida so‘z bordi.
Qayd etilishicha, tibbiyot muassasalariga markazlashgan holda dorilar xarid qilishda kamchiliklar bor. Ba’zi shifoxonalarda talabga nisbatan kam olingan bo‘lsa, ba’zilarida dorilar ortib qolgan.
Sog‘liqni saqlash vaziri vazifasini bajaruvchi Asilbek Xudayarov «O‘zbekiston 24» telekanaliga bergan intervyusida 2024 yilgi davlat byudjetidan dori vositalari va tibbiyot buyumlari xarid qilish uchun 1,3 trln so‘m sarflanganini ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tibbiy texnika davlat tashkilotlari va O‘zmedimpeks kompaniyasini (Sog‘liqni saqlash vazirligi huzurida tibbiy asbob-uskunalarni xarid qilishga javobgar) o‘zaro birlashtirish orqali Xaridlar markazini va uning 13 ta hududiy filiali tashkil etiladi.
Markazga 2025-yil 1-yanvardan boshlab original dori vositalari va yopiq turdagi laborator uskunalar uchun sarflov vositalarini bevosita ishlab chiqaruvchidan to‘g‘ridan to‘g‘ri xarid qilishga ruxsat beriladi.
Xususan, ishlab chiqaruvchisi dunyodagi yagona kompaniya bo‘lgan original dorini to‘g‘ridan to‘g‘ri sotib olishga ruxsat beriladi.
Ushbu toifaga, shuningdek, laboratoriya jihozlari ishlab chiqaruvchining reagentlari uchun mos bo‘lgan yopiq laboratoriyalar, shuningdek, shoshilinch va tez tibbiy yordam uchun dori-darmonlar kiradi.
Bundan tashqari, dori vositalari va tibbiy buyumlarni o‘n besh oylik talab asosida xarid qilish tizimi taklif etilmoqda. Bunda kelgusi yillar uchun ehtiyojlar 1-avgustdan kechikmasdan, davlat byudjeti parametrlari bilan bir vaqtda shakllantiriladi.
Bundan tashqari, ayrim tibbiyot muassasalarida yaroqlilik muddati yaqin qolgan dori vositalari xarid qilingan. Shu munosabat bilan, endilikda yaroqlilik muddati 50 foizga o‘tgan dori vositalarini xarid qilish taqiqlanadi. Ushbu dori vositalarining monitoringi Xaridlar markazi tomonidan amalga oshiriladi.
Xorijdan xarid qilingan dori vositalarini sifatini saqlab qolish maqsadida hududlarga yetkazib berish ham markaz zimmasiga yuklatiladi.
Shuningdek, Bosh prokuratura huzuridagi departament dori vositalari va tibbiyot buyumlarini davlat xaridlari bo‘yicha shaffoflikni ta’minlash ustidan nazoratni o‘rnatadi.

Центр закупок будет создан при Минздраве, а лекарства начнут покупать на основе 15-месячного спроса
При Министерстве здравоохранения Узбекистана будет создан «Центр закупок» и его 13 региональных филиалов. Об этом говорилось 14 ноября в ходе презентации президенту предложений по раннему выявлению и эффективному лечению заболеваний.
Как сообщается, есть недостатки в централизованной закупке лекарств для медицинских учреждений. В некоторых больницах закуплено меньше препаратов, чем требуется, а в других наблюдается их избыток.
Исполняющий обязанности министра здравоохранения Асилбек Худаяров в интервью телеканалу «Узбекистан 24» сообщил, что из госбюджета 2024 года на закупку лекарств и медицинских изделий было выделено 1,3 трлн сумов.
По его словам, при Минздраве будет создан «Центр закупок» и его 13 региональных филиалов на базе объединения госорганизаций по медицинской технике и компании O‘zmedimpeks (структурное подразделение Минздрава, выполняющее госзаказ по закупке медикаментов, медицинской техники и других изделий медицинского назначения за счёт централизованных средств и государственных кредитных линий).
С 1 января 2025 года центру будет разрешено осуществлять прямые закупки оригинальных лекарственных средств и расходных материалов для лабораторного оборудования закрытого типа непосредственно у производителей. В частности, разрешается прямая закупка оригинального препарата, производителем которого в мире является одна компания.
В эту категорию также будут входить закрытые лаборатории, где для лабораторного оборудования подходят реагенты компании-производителя, а также лекарства для скорой и экстренной медицинской помощи.
Предлагается система закупки лекарственных средств и изделий медицинского назначения для медучреждений на основе 15-месячного спроса. При этом потребности на последующие годы будут формироваться не позднее 1 августа одновременно с параметрами госбюджета.
Кроме того, некоторые медицинские учреждения покупали лекарства с почти истёкшим сроком годности. В связи с этим теперь запрещается приобретение лекарств, чей срок годности истёк на 50%. Мониторингом этих препаратов будут заниматься «Центр закупок».
Центр также будет отвечать за доставку приобретаемых зарубежных лекарств в регионы, чтобы сохранить их качество.
Департамент при Генеральной прокуратуре также установит контроль над обеспечением прозрачности госзакупок лекарств и медицинских изделий.