Namangan shahrida tezkor tadbir o‘tkazildi. Xususan, biologik faol qo‘shimchalar ishlab chiqarish bilan shug‘ullanuvchi MCHJ rahbari tomonidan belgilangan tartib-qoidalarga zid ravishda dori vositalarini tayyorlash maqsadida tashkil etilgan sex ko‘zdan kechirildi.
Natijada, unda mavjud bo‘lgan 1,2 mlrd so‘mdan ortiq qiymatdagi 9 turdagi 138031 quti dori vositalari va biologik faol qo‘shimchalar, 1,8 mlrd so‘mlik prekursorlar, 3,4 mlrd so‘mlik flakon, qopqoq, quti va etiketkalar, 18 mlrd so‘mlik 14 nomdagi ishlab chiqarish uskunalari, 5,6 mlrd so‘mlik 23 dona katta va kichik hajmdagi maxsus idishlar – ya’ni, umumiy qiymati o‘rtacha 30 mlrd so‘mni tashkil etuvchi tovar-moddiy boyliklar ashyoviy dalil sifatida rasmiylashtirib olindi.
Ma’lum bo‘lishicha, MCHJ faqatgina biologik faol qo‘shimchalar ishlab chiqarish uchun sertifikat olgan bo‘lishiga qaramasdan, sanitariya talablariga javob bermaydigan joyda, nomlarini o‘zgartirgan holda 9 turdagi kontrafakt dori vositalarini ham tayyorlab kelgan.
Jumladan, “Pikovit” dorisi – Pivovit, “Kanefron” – Kanaseron, “Espumizan” – Espumetik, “Nistatin” – Nestitam ko‘rinishida ishlab chiqarilgan.
Tekshiruv davomida aniqlanishicha, qo‘lbola usulda tayyorlangan dori vositalari Farg‘ona vodiysi, Toshkent shahri va boshqa viloyatlarga yetkazib berilgan.
Hozirda qalbaki dori vositalari bo‘yicha ekspertiza tayinlanib, surishtiruv ishlari olib borilmoqda.
Ta’kidlash lozimki, dori vositalarini tegishli tartib va meyorlarga amal qilmagan holda ishlab chiqarish va sotish – uni iste’mol qilgan insonning sog‘ligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. O‘zgalar hayotini xavf ostiga qo‘yish qonun oldida javobgarlikka sabab bo‘ladi.

СГБ: В Намангане пресечена деятельность подпольного цеха по производству контрафактных лекарственных средств
В Намангане сотрудники Службы государственной безопасности, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями и Государственного таможенного комитета провели совместную спецоперацию, направленную на пресечение незаконного оборота медикаментов.
В ходе мероприятий был проверен цех ООО, занимавшегося производством биологически активных добавок. Предприятие вопреки установленным нормам и правилам незаконно выпускало лекарственные препараты.
В результате проверки были обнаружены и изъяты в качестве вещественных доказательств 138 031 упаковка девяти видов лекарств и биологически активных добавок на сумму более 1,2 млрд сумов, прекурсоры на 1,8 млрд сумов, флаконы, крышки, коробки и этикетки на 3,4 млрд сумов, 14 видов производственного оборудования стоимостью 18 млрд сумов, а также 23 специальные емкости различного объема на 5,6 млрд сумов. Общая стоимость изъятого составила порядка 30 млрд сумов.
Сообщается, что предприятие имело сертификат только на производство биологически активных добавок. Однако, нарушая санитарные нормы и законодательство, в непригодных условиях производились контрафактные лекарства под изменёнными названиями. Так, препараты выпускались под названиями «Пивовит» вместо «Пиковит», «Канасерон» вместо «Канефрон», «Эспуметик» вместо «Эспумизан» и «Неститам» вместо «Нистатин».
По данным ведомства, изготовленные кустарным способом препараты распространялись по Ферганской долине, Ташкенту и другим регионам страны. В настоящее время назначена экспертиза изъятых лекарственных средств, ведется расследование.