Karolinska universiteti (Shvetsiya) olimlari inson organizmida C va E vitaminlarining koʻp boʻlishi oʻpka saratoni rivojlanishini ragʻbatlantirishi mumkinligini aniqladi. Klinik tekshiruvlar The Journal of Clinical Investigation (JCI) jurnalida chop etilgan.
Tadqiqot mualliflari antioksidantlarning kemiruvchilar tanasiga taʼsirini oʻrganishdi. Antioksidantlar organizmdagi oksidlanish jarayonlariga qarshi kurashuvchi molekulalardir. Maʼlumki, C va E vitaminlari bu moddalarning katta miqdorini oʻz ichiga oladi.
Maʼlum boʻlishicha, ularning yuqori miqdori yangi qon tomirlari, shu jumladan doimiy qon taʼminotiga muhtoj boʻlgan oʻsmalarning oʻsishiga sabab boʻladi. Bu oʻz navbatida saraton oʻsimtalarini qondagi kislorod bilan oziqlantiradi va ular shishib keta boshlaydi.
Tadqiqotchilar sichqonlar ustida yana bir nechta tajriba oʻtkazdilar, bu esa faqat natijalarni tasdiqladi. Maʼlumki, oʻsmalarning oʻsish tezligi antioksidantlar dozasini oshirish bilan toʻgʻridan-toʻgʻri proporsionaldir. Mutaxassislarning fikricha, bu vitaminlarni ortiqcha isteʼmol qilish xavfini koʻrsatadi.

Ученые из Каролинского университета (Швеция) обнаружили, что переизбыток витаминов С и Е может спровоцировать развитие рака легких. Результаты исследования были опубликованы в журнале The Journal of Clinical Investigation (JCI).
Авторы исследования изучали влияние антиоксидантов на организм грызунов. Антиоксиданты — это молекулы, которые борются с окислительными процессами в организме. Известно, что витамины С и Е содержат большое количество этих веществ.
Как оказалось, их повышенное содержание провоцирует рост новых кровеносных артерий, в том числе и в опухолях, которые нуждаются в постоянном кровоснабжении. Это, в свою очередь, подпитывает раковые новообразования содержащимся в крови кислородом, и они начинают расти.
Исследователи провели еще несколько экспериментов с мышами, которые лишь подтвердили полученные результаты. Как оказалось, темпы роста опухолей прямо пропорциональны увеличению доз антиоксидантов. По словам специалистов, это указывает на опасность чрезмерного употребления витаминов.