“SNS Ratings” reyting agentligi “DORI-DARMON” АKga milliy shkala boʼyicha (uz) “AА” darajada "Barqaror" prognozi bilan qimmatli qogʼozlar emitenti korxonasining reytingini berdi
“SNS Ratings” reyting agentligi “DORI-DARMON” АKga qimmatli qogʼozlar emitenti korxonasining milliy shkala boʼyicha reytingini quyidagi darajada belgilaydi:
Reyting bahosi: (uz) “AА”
Prognoz: Barqaror
Belgilangan reyting kreditga layoqatlilik va ishonchlilikning ENG YUQORI darajasini koʼrsatadi, bu darajadan past reytingga ega boʼlgan tashkilotlarga nisbatan kredit xavfining eng past darajasini aks ettiradi. Ushbu reyting kreditorlar, depozitorlar va investorlar oldidagi moliyaviy majburiyatlarini oʼz vaqtida va toʼliq bajarish uchun “eng yuqori” qobiliyatga ega boʼlgan muassasalarga beriladi.
2022 yil yakunlariga koʼra kompaniya aktivlari 335,3 mlrd.soʼmni, 2023 yil 1 yanvarь holatiga tovar qoldigʼi 39,3 mlrd. soʼmni tashkil etdi.
Likvidlik koʼrsatkichlari yuqori darajani koʼrsatdi. Shunday qilib, kompaniyaning mutlaq likvidlik koeffitsienti 104,45% ga oʼsdi, muddatli likvidlik koeffitsienti ham mustahkamlandi va 8,65% ni tashkil etdi, joriy likvidlik koeffitsienti esa 250,46% ni tashkil etdi, bu tavsiya etilgan normadan (60%) ancha yuqori.
Kompaniyaning xususiy kapitali 161,3 mlrd.soʼmni tashkil etdi. Shu bilan birga, savdo daromadi 218,7 mlrd.soʼmni tashkil etdi.
Kompaniya koʼrib chiqilayotgan davrni 8,0 mlrd.soʼm sof foyda bilan yakunladi va aktivlarning rentabelligi va kompaniyaning oʼz kapitalining rentabelligi bilan mos ravishda 2,40% va 4,99%.
Kompaniyaning joriy koʼrsatkichlari investitsion jozibadorlikni, mahalliy fond bozorida “DORI-DARMON” АK aktsiyalari fri-flotining oʼsishini, Oʼzbekiston bozoriga toʼgʼridan-toʼgʼri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish maqsadida kompaniyaning xalqaro moliya bozorlariga chiqish imkoniyatini taʼminlaydi.

Рейтинговое агентство “SNS Ratings” присваивает рейтинг предприятия эмитента ценных бумаг АК “DORI-DARMON” по национальной шкале на уровне:
Рейтинговая оценка: (uz) “AА”
Прогноз: Стабильный
Присвоенный рейтинг свидетельствует о ВЫСШЕМ уровне кредитоспособности и надежности, отражающий самый низкий уровень кредитного риска относительно организаций с рейтингом ниже уровня. Настоящий рейтинг выставляется учреждениям, c "высшей" способностью своевременно и полностью выполнять свои финансовые обязательства перед кредиторами, депозиторами и инвесторами.
По итогам 2022 года активы Компании увеличились и составили 335,3 млрд.сумов, при этом остаток товаров на 1 января 2023 года составил 39,3 млрд.сумов.
Показатели ликвидности продемонстрировали высокий уровень. Так, коэффициент абсолютной ликвидности Компании вырос до 104,45%, коэффициент срочной ликвидности также укрепился и составил 8,65%, а коэффициент текущей ликвидности составил 250,46%, что значительно выше рекомендуемой нормы (60%).
Собственный капитал Компании составил 161,3 млрд.сумов. Одновременно, выручка от продаж составила 218,7 млрд.сумов.
Компания завершила рассматриваемый период с чистой прибылью 8,0 млрд.сумов, и с рентабельностью активов и рентабельностью собственного капитала Компании: 2,40% и 4,99% соответственно.
Текущие показатели Компании обеспечат инвестиционную привлекательность, рост фри-флота акций АК “DORI-DARMON” на местном фондовом рынке, возможность выхода Компании на международные финансовые рынки в целях привлечения прямых иностранных инвестиций на рынок Узбекистана.