Olimlar nazorat guruhiga qaraganda COVID-19 bilan kasalxonaga yotqizilgan bemorlarning kognitiv funksiyalari (bu odamlarning aqliy jarayonlari, fikrlash qobiliyati, xotira funksiyalari va e’tiborining yomonlashishiga olib keladigan holatlar) 12-18 oydan keyin yomonlashganini aniqladilar. Bu buzilish miya hajmining kichrayishi, shuningdek, miya shikastlanishiga sabab bo‘ladigan oqsillarning ko‘payishi bilan bog‘liq. Ma’lumotlar shuni ko‘rsatadiki, kognitiv buzilish 20-yillik normal qarishga teng.
Tadqiqot uchun 351 bemor jalb qilindi. Ularning barchasi og‘ir shaklda COVID-19 bilan kasallangan va kasalxonaga yotqizilgan. Ularning kognitiv ko‘rsatkichlari 3000 nafar nazorat guruhidagi insonlarning ko‘rsatkichlari bilan taqqoslandi. Kognitiv testdan tashqari, miya hajmini baholash uchun magnit-rezonans tomografiyasi (MRT) va asab hujayralarining shikastlanishi bilan bog‘liq biomarkerlar darajasini o‘lchash uchun qon testlari o‘tkazilgan.
Tadqiqot natijalari shuni ko‘rsatdiki, COVID-19 bilan kasallangan bemorlarda, hatto kasalxonaga yotqizish paytida sezilarli nevrologik asoratlar bo‘lmasa ham, kognitiv nuqsonlar kuzatiladi. Bu shuni ko‘rsatadiki, COVID-19 aniq nevrologik tashxislarsiz o‘z-o‘zidan kognitiv buzilishlarni keltirib chiqarishi mumkin. MRT tahlili, shuningdek, kognitiv funksiya bilan bog‘liq bo‘lgan sohalarda miya hajmining kichrayishini ko‘rsatdi.
Tadqiqotchilar, shuningdek, qondagi miyaga zarar yetkazadigan oqsillar darajasining oshishi miya hajmining kichrayishi bilan bog‘liqligini ta’kidladi, bu COVID-19 dan keyin kognitiv buzilishning asosiy biologik mexanizmlarini ko‘rsatadi. Olimlar ushbu mexanizmlar gripp kabi boshqa og‘ir infeksiyalarda ham kuzatilishi mumkinligini aytishmoqda va bu o‘rganishni talab qiladi.
Topilmalar COVID-19 ning miya va kognitiv funksiyaga uzoq muddatli ta’siri o‘rganish uchun tadqiqotlarlarni davom ettirish zarurligini ko‘rsatadi.

Ученые Ливерпульского университета, Королевского колледжа Лондона и Кембриджского университета раскрыли тяжелые последствия COVID-19 для мозга. Результаты исследования опубликованы в журнале Nature Medicine.
Ученые выяснили, что пациенты, госпитализированные с COVID-19, через 12-18 месяцев после выписки демонстрируют ухудшение когнитивных функций по сравнению с контрольной группой. Это ухудшение связано с уменьшением объема мозга, а также с повышенным уровнем белков, связанных с повреждением мозга. Данные указывают на эквивалентность когнитивных нарушений 20 годам нормального старения.
Для исследования был привлечен 351 пациент. Все они перенесли COVID-19 в тяжелой форме и нуждались в госпитализации. Их когнитивные показатели сравнивались с данными 3000 человек из контрольной группы. Помимо когнитивного тестирования, использовались магнитно-резонансная томография (МРТ) для оценки объема мозга и анализы крови для измерения уровня биомаркеров, связанных с повреждением нервных клеток.
Результаты исследования показали, что когнитивные дефициты наблюдаются у пациентов с COVID-19, даже если у них не было выраженных неврологических осложнений во время госпитализации. Это указывает на то, что COVID-19 способен вызывать когнитивные нарушения сам по себе, без явных неврологических диагнозов. Анализ МРТ также показал снижение объема мозга в областях, связанных с когнитивными функциями.
Исследователи также отметили, что повышение уровня белков повреждения мозга в крови коррелирует с уменьшением объема мозга, что свидетельствует о биологических механизмах, лежащих в основе когнитивных нарушений после COVID-19. Ученые планируют изучить, могут ли эти механизмы наблюдаться и при других тяжелых инфекциях, таких как грипп.
Полученные результаты подчеркивают необходимость дальнейших исследований долгосрочного влияния COVID-19 на мозг и когнитивные функции. Особенно важно изучить, могут ли подобные нарушения возникать при легких формах заболевания и как разработать эффективные терапевтические стратегии для постковидного синдрома.