Oʼtgan yili Oʼzbekistonda 20 bolaning oʼlimiga sabab boʼlgan “Dok-1 Maks” yoʼtal siropini ishlab chiqargan Hindistonning Marion Biotech kompaniyasi dori vositalari uchun sanoat darajasida ishlatiladigan zaharli moddadan foydalangani maʼlum boʼldi. Bu haqda “Reuters” xabar berdi.
Qayd etilishicha, Marion Biotech sirop tayyorlashda foydalanilgan propilen glikol moddasini Maya Chemtech India savdo belgisidan sotib olgan. Аmmo Maya Chemtech farmatsevtika uchun moʼljallangan mahsulotlarni sotish uchun litsenziyaga ega boʼlmay, askincha, faqat sanoat toifasi bilan shugʼullangan.
"Biz Marion undan yoʼtal siropi tayyorlash uchun foydalanishini bilmasdik. Bizga mahsulotimiz qaerda ishlatilishi aytilmagan", deydi tergovda shaxsini oshkor qilishni istamagan odam.
Manbalarda qayd etilishicha, Marion Biotech yuvish vositalari, antifrizlar, boʼyoqlar yoki qoplamalarda keng qoʼllaniladigan va pestitsidlarning samaradorligini oshirish uchun sanoat darajasida ishlatiladigan propilen glikoldan dori tayyorlash uchun foydalangan. Sanoat darajasidagi propilen glikol toksik material hisoblanadi.
Shuningdek, kompaniya Oʼzbekistonda sotilgan siroplarining ingridientlarini qoʼllashdan oldin tekshirib koʼrmagani maʼlum qilingan.
Maʼlumot uchun, Hindistonning dori vositalari va kosmetika qoidalariga koʼra, ishlab chiqaruvchilar oʼzlari foydalanadigan ingredientlarning xavfsizligini taʼminlash uchun javobgar sanaladi.

Раскрыта тайна трагедии сиропа от кашля «Док-1 Макс»
Индийская фирма Marion Biotech использовала в сиропе токсичный промышленный ингредиент вместо разрешенного фармацевтического, сообщает Reuters.
Ингредиент сиропа пропиленгликоль, из-за которого скончались 19 детей в Узбекистане, фирма закупила у трейдера Maya Chemtech India, у которого не было лицензии на продажу веществ фармацевтического качества.
В итоге в лекарство от кашля попал промышленный пропиленгликоль, который и привёл к гибели детей.
"Мы не знали, что Marion Biotech собирается использовать промышленный пропиленгликоль для изготовления сиропов от кашля", — заявил один из работников Maya Chemtech India.
Промышленный пропиленгликоль широко используется в моющих средствах, антифризах, красках, а также для повышения промышленности пестицидов.
Также выяснилось, что Marion Biotech не удосужилась проверить ингредиенты лекарства перед изготовлением сиропа для отправки в Узбекистан.
Ранее сообщалось, что в Индии арестовали сотрудников компании, выпускающей смертельный сироп «Док-1 Макс». Среди ассортимента Marion Biotech обнаружили 22 вида фальсифицированных лекарств.