Onkologik kasalliklarni diagnostikalash uchun mo‘ljallangan radiofarmatsevtik vositalar bozori 2029-yilga kelib 13 milliard dollardan oshishi kutilmoqda.
2029-yilga kelib onkologik kasalliklarni diagnostics qilishda foydalaniladigan radiofarmdorilar jahon bozori hajmi 13 milliard dollardan oshishi kutilmoqda. Bu haqda Rossiya Fanlar akademiyasi akademigi, Kurchatov nomidagi ilmiy markazning Yadroviy tibbiyot bo‘yicha ilmiy-ta’lim markazi ilmiy rahbari Sergey Deyev ma’lum qildi.
«2024 yilda diagnostik dori vositalari bozori taxminan 10 milliard dollarni tashkil etdi. Bu juda katta raqam. 2029-yilga kelib u 13 milliard dollardan oshadi”, — dedi Sergey Deyev TASSDA bo‘lib o‘tayotgan Fanlar akademiyasi kengashining ochiq majlisida.
Uning so‘zlariga ko‘ra, radiofarmatsevtik vositalar bo‘yicha eng tez o‘suvchi bozor — Osiyo-Tinch okeani mintaqasi, eng yirigi esa — Shimoliy Amerika hisoblanadi.
Sergey Deyev ta’kidlashicha, Rossiyada o‘lim sabablari orasida rak xastaligi yurak-qon tomir kasalliklaridan keyin ikkinchi o‘rinni egallaydi. Mutaxassis bu holatning sabablaridan biri sifatida odamlar umr ko‘rish davomiyligining oshganini ko‘rsatdi.
«Har bir inson organizmida — yosh bo‘ladimi, qarimi — kuniga taxminan 2 mingta mutatsiya yuz beradi. Organizm yosh paytida bunga qarshi kurasha oladi, lekin yosh o‘tgani sayin immun tizimi zaiflashadi”, — deya tushuntirdi olim.
Biroq radiofarmatsevtik vositalarning qo‘llanish doirasi kengroq bo‘lishi mumkin. Masalan, teranostika sohasida bunday vositalar nafaqat saratoni hujayralarini aniqlaydi, balki ularni yo‘q qiladi ham.

Мировой рынок радиофармпрепаратов, используемых для диагностики онкозаболеваний, к 2029 году превысит $13 млрд.
Об этом сообщил научный руководитель Научно-образовательного медицинского центра ядерной медицины НИЦ «Курчатовский институт» академик РАН Сергей Деев.
«В 2024 году рынок диагностических препаратов составил около $10 млрд. Это большая цифра. В 2029 году он составит уже более $13 млрд», — сказал Деев на проходящем в ТАСС открытом заседании совета академии наук.
По данным эксперта, самый быстрорастущий рынок радиофармпрепаратов — Азиатско-Тихоокеанский регион, а самый большой — Северная Америка.
Деев напомнил, что рак в России занимает второе место по смертности после сердечно-сосудистых заболеваний. Одной из причин этого эксперт считает увеличение продолжительности жизни. «У каждого человека — и молодого, и пожилого — в организме происходит до 2 тыс. мутаций в день. Пока организм молодой, он справляется, с возрастом иммунная система слабеет», — пояснил ученый.
Однако сфера применения радиофармпрепаратов может быть шире. К примеру, в тераностике такие препараты не только находят раковые клетки, но и уничтожают их.