Sogʻliqni saqlash vazirining 19.06.2025-yildagi 3632-son buyrugʻi bilan Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan imtiyozli toifaga kiruvchi shaxslar davolanadigan kasalliklar roʻyxati tasdiqlandi.
Hujjat Prezidentning 05.09.2024-yildagi "Davlat tibbiy sugʻurtasi mexanizmlarini joriy etishga oid chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi PQ-311-son qaroriga muvofiq ishlab chiqilgan.
Imtiyozli toifadagi shaxslarni davolash vrach koʻrsatmasi boʻyicha "Elektron sogʻliqni saqlash" axborot tizimi orqali shakllangan yoʻnalma asosida Davlat byudjeti mablagʻlari hisobiga bepul amalga oshiriladi.
Eslatib oʻtamiz, 2026-yil 1-yanvardan boshlab davlat tibbiy sugʻurta mexanizmlari joriy etilgan viloyatlarda tuman (shahar) va hududiy darajadagi tibbiyot muassasalarida elektron navbat asosida rejali statsionar tibbiy yordamni bepul olish huquqiga ega boʻladilar:

Приказом министра здравоохранения от 19.06.2025 г. № 3632 утвержден перечень заболеваний, по которым лечение льготной категории лиц осуществляется за счет средств Государственного бюджета.
Документ разработан в соответствии с Постановлением Президента от 05.09.2024 г. № ПП-311 «О мерах по внедрению механизмов государственного медицинского страхования».
Лечение льготной категории лиц осуществляется по назначению врача бесплатно за счет средств Государственного бюджета на основании направления, формируемого посредством информационной системы «Электронное здравоохранение».
Напомним, что с 1 января 2026 года правом на бесплатное получение плановой стационарной медицинской помощи на основании электронной очереди в медицинских учреждениях районного (городского) и территориального уровня в регионах, в которых внедрены механизмы государственного медицинского страхования, наделяются:
Документ опубликован в Национальной базе данных законодательства на государственном языке и вступит в силу 01.07.2025 г.