Dunyoda millatni millat sifatida ushlab turgan omillar bor. Shulardan biri milliy qadriyatlarimiz, ota-bobolarimiz qarashlarini, millatning ma’naviy qiyofasini belgilab beradigan ona tilimizdir. Shu ma’noda, har yili 21 oktabr — O‘zbek tili bayrami munosabati bilan yurtimiz bo‘ylab turli tadbirlar tashkil etiladi. Ana shunday ma’naviy-ma’rifiy tadbirlardan biri “Qadring baland bo‘lsin, ona tilim!” shiori ostida “Dori-Darmon” aksiyadorlik kompaniyasida ham yuqori ruhda tashkil etildi.
Tadbirni kompaniya Boshqaruvi raisi v.v.b. A. Kamilov kirish so‘zi bilan ochib, 21 oktabr – O‘zbek tili bayrami kuni bilan barchani muborakbod etdi hamda yurtimizda o‘zbek tiliga berilayotgan e’tibor va amalga oshirilayotgan muhim islohotlarga to‘xtalib o‘tdi.
Jumladan, muhtaram Prezidentimizning tashabbuslari bilan taraqqiyotimizning yangi bosqichida ona tilimizning rivojiga xizmat qiluvchi ulkan qadamlar tashlanganligi, o‘zbek tilining davlat tili sifatidagi mavqeyini tubdan oshirishga qaratilgan aniq va manzilli chora-tadbirlar ko‘rilganligi, ona tilimizning jamiyatning barcha sohalarida faol qo‘llanilishiga erishish, yosh avlodni tilimizga hurmat va sadoqat ruhida tarbiyalash borasida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilayotganligini ta’kidlab o‘tdi.
Kuni kecha “Davlat tilini yanada rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” Prezident qarori qabul qilinganligi va 2020-2030 yillarda o‘zbek tilini rivojlantirish va til siyosatini takomillashtirish konsepsiyasini 2025-2026 yillarda amalga oshirish dasturi tasdiqlanganligi va unda belgilangan chora-tadbirlar o‘zbek tilini yurtimiz va jahondagi mavqiyeni yanada mustahkamlash, yosh avlodni tilga mehrini yanada oshirishga xizmat qilishi qayd etildi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar o‘zbek tili qoidalariga amal qilish, kompaniya ish faoliyatida rasmiy davlat tilida ish olib borilishi xodimlarning tilga bo‘lgan e’tibor va hurmatining bir na’munasi ekanligini e’tirof etish bilan birga, tibbiyot va farmatsevtika sohalarida tez-tez uchraydigan ruscha atamalarning o‘zbekcha muqobillari hamda ularni amaliyotda to‘g‘ri qo‘llash bo‘yicha tavsiyalar berishdi.
Ta’kidlash joizki, bunday tadbirlar xodimlar ma’naviyatini yuksaltirish, davlat tiliga bo‘lgan ehtiromni mustahkamlash hamda sohada til madaniyatini oshirishga xizmat qiladi.

“Пусть твой престиж будет высоким, мой родной язык!” - в АК «Dori-Darmon» отметили День узбекского языка
В мире есть факторы, которые сохраняют нацию как нацию. Один из них — родной язык, отражающий национальные ценности, взгляды предков и духовный облик народа. В связи с этим ежегодно, 21 октября — в День узбекского языка — по всей стране проводятся различные мероприятия. Одно из таких духовно-просветительских мероприятий под девизом «Пусть твой престиж будет высоким, мой родной язык!» с воодушевлением прошло и в акционерной компании «Dori-Darmon».
Мероприятие открыл исполняющий обязанности Председателя Правления компании А. Камилов. Он поздравил всех с Днём узбекского языка — 21 октября, а также отметил внимание, уделяемое узбекскому языку в стране, и важные реформы, реализуемые в этом направлении.
В частности, он подчеркнул, что по инициативе уважаемого Президента на новом этапе развития предпринимаются масштабные шаги по продвижению родного языка, реализуются конкретные и целенаправленные меры, направленные на коренное повышение статуса узбекского языка как государственного. Также осуществляется ряд реформ, ориентированных на активное использование родного языка во всех сферах общественной жизни и на воспитание подрастающего поколения в духе уважения и преданности своему родному языку.
Было отмечено, что вчера был принят Указ Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию государственного языка», а также утверждена Программа реализации в 2025–2026 годах Концепции развития узбекского языка и совершенствования языковой политики в 2020–2030 годы. Указанные в программе меры послужат укреплению позиций узбекского языка в нашей стране и в мире, а также повышению любви молодого поколения к родному языку.
Выступавшие на мероприятии отметили, что соблюдение правил узбекского языка и ведение работы на государственном языке в деятельности компании являются примером внимания и уважения сотрудников к языку. Кроме того, были даны рекомендации по узбекским аналогам русских терминов, часто встречающихся в медицинской и фармацевтической сферах, и по их правильному применению на практике.