PSK Pharma tobramitsin antibiotigini roʼyxatdan oʼtkazdi
PSK Pharma mukovistsidozni davolashda qoʼllaniladigan tobramitsin antibiotigi uchun YeАESdan roʼyxatga olish guvohnomasini oldi. Ishlab chiqaruvchi uchun bu yigirmanchi roʼyxatga olish sertifikatidir.
Tobramitsin — aminoglikozidlar guruhining antibiotiki boʼlib, birinchi marta Rossiya farmatsevtika kompaniyasi tomonidan 2020 yilda ishlab chiqarilgan. 6 yosh va undan katta yoshdagi mukovistsidoz kasalligi bilan ogʼrigan bemorlarda Pseudomonas aeruginosa keltirib chiqaradigan surunkali oʼpka infektsiyasini uzoq muddatli davolashda qoʼllaniladi. 2022 yil oxirigacha kompaniya Rossiya sogʼliqni saqlash segmentini 125 million rubldan ortiq ingalyatsion eritma bilan taʼminladi.
Mukovistsidoz (yoki kistli fibroz) — irsiy kasallik boʼlib bu tashqi sekretsiya bezlarining shikastlanishiga, shuningdek, nafas olish tizimining ogʼir buzilishiga olib keladi. Natijada, mukovistsidozga chalingan bemorlarda oʼlimning asosiy sababi bo`lgan nafas etishmovchiligi kelib chiqadi.
2022 yilda Rossiyada mukovistsidoz bilan kasallangan 4,2 ming bemor boʼlgan, ulardan 3 ming nafari bolalar edi.
«Bu raqamlar butun dunyodagi farmatsevtika kompaniyalarini bunday bemorlarda kasallikning kechishini yengillashtiradigan, normal hayot kechirishiga imkon beradigan dori vositalarini yaratish ustida ishlashga undaydi», dedi PSK Pharma bosh direktori Evgeniya Shapiro. – Korxonada ham shu yoʼnalishda ishlayapmiz. Xususan, 2021 yildan boshlab Rossiya fuqarolari uchun ikkita antibiotik — tobramitsin va natriy kolistimetat ishlab chiqarmoqdamiz. Preparatlar bilan muolaja faqat mukovistsidozni davolashda tajribaga ega boʼlgan shifokor nazorati ostida amalga oshirilishi kerak.

Компания «ПСК Фарма» получила регистрационное удостоверение ЕАЭС на антибиотик тобрамицин, применяемый при терапии муковисцидоза. Для производителя это двадцатое регистрационное удостоверение по процедуре ЕАЭС.
Тобрамицин — впервые воспроизведенный российской фармкомпанией в 2020 году антибиотик группы аминогликозидов. Он применяется при длительном лечении хронической легочной инфекции, вызванной Pseudomonas aeruginosa (синегнойной палочкой), у пациентов с муковисцидозом в возрасте от 6 лет и старше. По итогам 2022 года компания поставила российскому сегменту здравоохранения раствор для ингаляций на сумму свыше 125 млн руб.
Муковисцидоз (или кистозный фиброз) — самое распространенное системное наследственное орфанное заболевание, вызванное мутацией гена трансмембранного регулятора муковисцидоза CFTR на длинном плече 7-й хромосомы, что приводит к поражению желез внешней секреции, а также тяжелым нарушениям функций органов дыхания. В результате именно дыхательная недостаточность становится основной причиной смерти больных муковисцидозом.
В 2022 году в России насчитывалось 4,2 тыс. больных муковисцидозом, 3 тыс. из них – дети. «Печальная статистика побуждает фармкомпании всего мира работать над созданием лекарственных препаратов, способных облегчить протекание болезни у таких пациентов, позволить им вести привычный образ жизни, — отметила генеральный директор «ПСК Фарма» Евгения Шапиро. – Мы в компании также ведем работу в этом направлении. В частности, для граждан России с 2021 года доступны два антибиотика — тобрамицин и колистиметат натрия».
Оба лекарственных препарата являются впервые воспроизведенными в стране российской компанией. Они могут применяться как одни из возможных средств лечения при муковисцидозе в случае подтвержденного инфицирования дыхательных путей синегнойной или гемофильной палочками. Но только врач может определить, какой из них — колистиметат натрия или тобрамицин — будет более эффективен, например, при заражении золотистым стафилококком или комплексом Burkholderia cepacia у конкретного пациента, подчеркнули в компании. Поэтому терапию препаратом следует проводить только под наблюдением врача, имеющего опыт лечения муковисцидоза.