2021-yilda dunyoda homiladorlik va tug‘ish davrida o‘limning keskin o‘sishi kuzatildi - o‘shanda COVID-19 pandemiyasi avj olgan davrda 322 ming ayol asoratlardan vafot etdi - bu 2020-yilga nisbatan 40 mingga ko‘p.
Bu ma’lumotlar BMT tomonidan e’lon qilingan va onalar o‘limi bo‘yicha birinchi global hisobotni taqdim etgan hisobotda keltirilgan.
Onalar o‘limining ko‘payishi nafaqat COVID-19 tufayli yuzaga kelgan to‘g‘ridan to‘g‘ri asoratlar,-balki onalikni muhofaza qilish xizmatlarini ko‘rsatishda keng-tarqalgan uzilishlar bilan ham bog‘liq. "Bu pandemiyalar va boshqa favqulodda vaziyatlar paytida homilador ayollar rejali xizmatlar hamda tekshiruvlardan, shuningdek, kecha-yu kunduz shoshilinch tibbiy yordamdan ishonchli-foydalanishlari kerakligi va bunday parvarishni ta’minlash muhimligini ko‘rsatadi," - deyiladi BMT hisobotida.
Jorj Vashington universiteti Jamoat salomatligi maktabi olimlari homiladorlik davrida COVID-19 ga chalinish ona va homilada asoratlar xavfini sezilarli darajada oshirishini aniqladi. Onalar o‘limi xavfi 7,7 baravar, intensiv terapiya bo‘limiga yotqizish 3,8 baravar, o‘pkaning sun’iy ventilyatsiyasiga bo‘lgan ehtiyoji 15 baravar oshdi. Shuningdek, pnevmoniya rivojlanish xavfi 23 baravar va tromboemboliya rivojlanish xavfi 5,5 baravar yuqori bo‘lgan.
Koronavirus infeksiyasi bilan kasallangan ayollardan tug‘ilgan bolalar neonatal yordam bo‘limiga ko‘proq yotqizilgan. Bundan tashqari, kam vazn va erta tug‘ilish xavfi uch baravar yuqori bo‘lib chiqdi. O‘lik tug‘ilish yoki homila rivojlanishining kechikishi ehtimoli oshmadi.
BMT ta’kidlashicha," sog‘liqni saqlash xizmatlarini moliyalashtirishning global qisqarishi ko‘proq homilador ayollarni xavf ostiga qo‘yadi", shuning uchun dunyo har bir ona va bolaning omon qolishi hamda rivojlanishi uchun zudlik bilan doyalar, hamshiralar va jamoat sog‘liqni saqlash xodimlariga sarmoya kiritishi kerak.
BMT hisob-kitoblariga ko‘ra, 2000-yildan 2023-yilgacha onalar o‘limi 40 foizga kamaydi - bu asosan asosiy tibbiy xizmatlardan foydalanish imkoniyatining yaxshilanishi bilan bog‘liq. Shu bilan birga, yaxshilanish sur’atlari 2016-yildan beri sezilarli darajada sekinlashgani va 2023-yilda taxminan 260 ming ayol homiladorlik yoki tug‘ruq asoratlari natijasida vafot etgani, bu taxminan har ikki daqiqada bitta ona o‘limiga teng ekanligi qayd etilgan.

Пандемия COVID-19 привела к резкому росту материнской смертности
Пандемия COVID-19 привела к резкому росту смертности в период беременности и родов в 2021 году — тогда от осложнений умерли 322 тыс. женщин этой категории.
В 2021 году в мире произошел резкий рост смертности в период беременности и родов — тогда в разгар пандемии COVID-19 от осложнений умерли 322 тыс. женщин — на 40 тыс. больше, чем в 2020 году. Эти данные приведены в опубликованном ООН докладе, который представил первый глобальный отчет о материнской смертности.
Всплеск материнской смертности был связан не только с прямыми осложнениями, вызванными COVID-19, но и с широко распространенными перебоями в предоставлении услуг по охране материнства. «Это подчеркивает важность обеспечения такого ухода во время пандемий и других чрезвычайных ситуаций, беременным женщинам необходим надежный доступ к плановым услугам и проверкам, а также к круглосуточной неотложной помощи», — говорится в докладе ООН.
Ранее отдельные данные уже показывали серьезное влияние коронавируса на материнскую смертность. COVID-19 во время беременности значительно увеличивает риск осложнений у матери и плода, выяснили ученые из Школы общественного здравоохранения Университета Джорджа Вашингтона. Риск материнской смерти увеличивался в 7,7 раза, госпитализации в отделение интенсивной терапии — в 3,8 раза, необходимости в искусственной вентиляции легких — в 15 раз. Также в 23 раза выше оказался риск развития пневмонии и в 5,5 раза выше — тромбоэмболии.
Дети, рожденные от женщин с коронавирусной инфекцией, чаще попадали в отделение неонатальной помощи после рождения. Кроме того, риск рождения детей с низкой массой тела и недоношенности оказался выше в три раза. Вероятность мертворождения или задержки внутриутробного развития не повышалась.
В ООН отметили, что «глобальное сокращение финансирования медицинских услуг подвергает риску большее количество беременных женщин», поэтому мир должен срочно инвестировать в акушерок, медсестер и работников здравоохранения в общинах, чтобы гарантировать каждой матери и ребенку шанс выжить и развиваться.
Согласно подсчетам ООН, с 2000 по 2023 год произошло 40%-ное снижение материнской смертности — в основном благодаря улучшению доступа к основным медуслугам. При этом отмечается, что темпы улучшения значительно замедлились с 2016 года и что, по оценкам, в 2023 году в результате осложнений беременности или родов умерло около 260 тыс. женщин, что примерно эквивалентно одной материнской смерти каждые две минуты.