“Davlat ijtimoiy sug‘urtasi to‘g‘risida”gi  Qonun muhokama qilindi
Senatning o‘n birinchi yalpi majlisida “Davlat ijtimoiy sug‘urtasi to‘g‘risida”gi Qonun muhokama qilindi.
Qonun bilan Davlat ijtimoiy sug‘urtasi jamg‘armasi tomonidan uch turdagi, yaʼni kasallik munosabati bilan vaqtincha mehnatga layoqatsizlik, homiladorlik va tug‘ish, ishni yoki daromadni yo‘qotish bo‘yicha sug‘urta to‘lovlari to‘lanishi belgilanmoqda. Bunday sug‘urta hodisalari yuzaga kelgan taqdirda, jamg‘arma tomonidan sug‘urtalangan shaxslarga va (yoki) ularning oila aʼzolariga davlat ijtimoiy sug‘urtasi bo‘yicha vaqtincha mehnatga layoqatsizlik nafaqasi, homiladorlik va tug‘ish nafaqasi, ishdan bo‘shatish nafaqasi to‘lab berilishi nazarda tutilmoqda.
Jamg‘arma tomonidan davlat ijtimoiy sug‘urtasi mablag‘lari ijtimoiy soliqning bir qismi, sug‘urta badallari, O‘zbekiston Respublikasining respublika byudjeti mablag‘lari, jamg‘armaning vaqtincha bo‘sh turgan mablag‘larini depozitlarga joylashtirishdan olinadigan daromadlar, qonunchilik hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa tushumlar hisobiga shakllantiriladi.
Shuningdek, Qonunda davlat ijtimoiy sug‘urtasining amal qilishi kimlarga nisbatan majburiy, kimlarga nisbatan ixtiyoriy asosda amalga oshirilishi belgilanmoqda.
Bunda sug‘urta badali majburiy davlat ijtimoiy sug‘urtasi bilan qamrab olinadigan fuqarolar uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risidagi Qonun bilan belgilangan miqdorlarda jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘ining bir qismi hisobidan, ixtiyoriy davlat ijtimoiy sug‘urtasi bilan qamrab olinadigan fuqarolar uchun minimal miqdori qonunchilik hujjatlari bilan belgilanadigan to‘lov hisobidan shakllantirilishi qayd etilgan.
Qonunning qabul qilinishi xodimlarning ijtimoiy himoyasini taʼminlashga, ish beruvchilarga yuklatilgan ijtimoiy to‘lovlar yukining yechilishiga xizmat qilishi taʼkidlandi. Shuningdek, mazkur Qonun ishga qabul qilish jarayonlarida xotin-qizlarga nisbatan kamsitish holatlarining oldini olishiga ham qaratilganligi bilan ham ahamiyatli ekanligi qayd etildi.

На одиннадцатом пленарном заседании Сената обсуждался Закон «О государственном социальном страховании».
Законом определяется осуществление Государственным фондом социального страхования трех видов выплат, а именно страховые выплаты по временной нетрудоспособности в связи с болезнью, по беременности и родам, по потере работы или дохода. Предусматривается, что в случае наступления таких страховых случаев застрахованным лицам и (или) членам их семей фондом выплачиваются пособия по временной нетрудоспособности по государственному социальному страхованию, пособия по беременности и родам, выходное пособие.
Средства государственного социального страхования фондом формируются за счет части социального налога, страховых взносов, средств республиканского бюджета Республики Узбекистан, доходов от размещения временно свободных средств фонда на депозитах, иных поступлений, не запрещенных законодательными актами.
В Законе также уточняется, в отношении кого действие государственного социального страхования является обязательным, а в отношении кого – добровольным.
При этом предусматривается формирование страхового взноса для граждан, охватываемых обязательным государственным социальным страхованием в размерах, установленных Законом о Государственном бюджете Республики Узбекистан за счет части налога на доходы физических лиц, для граждан, охватываемых добровольным государственным социальным страхованием, – за счет платежа, минимальный размер которого определяется законодательными актами.
Подчеркивалось, что принятие Закона служит обеспечению социальной защиты работников, решению бремени социальных выплат, возложенного на работодателей. Также отмечалось, что данный Закон важен тем, что направлен на предотвращение дискриминации в отношении женщин в процессе приема на работу.