Preparat H3 K27M mutatsiyasiga ega diffuz median gliomali bolalarda sinovdan oʻtkazildi. 71 bemor ikkita klinik sinovda ishtirok etdi. Bemorlarning deyarli uchdan bir qismi 2 yildan koʻproq umr koʻrdi, ularning qolgan umri 11-15 oy ekanligi aytilgandi.
Koʻpincha diffuz oʻrta chiziqli gliomalar bolalar va yoshlarda uchraydi. Kimyoviy usul bilan davolash  yagona davolash usulidir, lekin u har doim ham samarali emas, chunki u miyaning muhim funksiyalari boʻlgan hududlariga zarar etkazishi mumkin.   Olimlarning taʼkidlashicha, ONC201 preparati oʻsimta hujayralariga kirib, ularning mitoxondriyalariga, hujayra energiyasini ishlab chiqarish uchun masʼul boʻlgan tuzilmalarga taʼsir koʻrsatdi.
Natija: Bemorlarda saraton hujayralari tomonidan ajratilgan L-2HG miqdori koʻpaygan, bu ularning boʻlinishini sekinlashtirgan. Boshqacha qilib aytganda, preparat aslida H3K27M mutatsiyasining taʼsiriga qarshi chiqdi.
“Bu davolash nihoyatda qiyin oʻsimta. Bu oʻsimtani davolash uchun 250 dan ortiq klinik sinovlar oʻtkazilgan, ammo natijalarni yaxshilay olmagan ", deydi tibbiyot fanlari doktori, bolalar neyro-onkologiyasi dotsenti va Chad Carr bolalar miya shishi markazining klinik ilmiy direktori Karl Koshmann.

Новый антираковый препарат продлил жизнь детям с опухолью мозга в два раза
Ученые из Мичиганского университета здравоохранения и Детского центра опухолей головного мозга Чада Карра установили, что новый антираковый препарат ONC201 способен почти в 2 раза повысить выживаемость детей с агрессивными опухолями головного мозга. Их научная работа опубликована в журнале Cancer Discovery (CD).
Препарат был протестирован среди детей с диффузной срединной глиомой с мутацией H3 K27M. 71 пациент принимал участие в двух клинических испытаниях. Почти треть больных прожили дольше 2-х лет, хотя обычно выживаемость составляет 11-15 месяцев.
Зачастую диффузные срединные глиомы встречаются у детей и молодых людей. Облучение – единственный доступный метод лечения, но он не всегда эффективен, так как способен повредить области мозга с важными функциями.
Ученые рассказали, что препарат ONC201 проник в опухолевые клетки и повлиял на их митохондрии — структуры, которые отвечают за выработку клеточной энергии. Результат: у пациентов увеличилось количество вещества L-2HG, выделяемого раковыми клетками, который замедлял их деление. Другими словами, препарат фактически противодействовал эффекту мутации H3K27M.
«Это невероятно сложная опухоль для лечения. До этого исследования было проведено более 250 клинических испытаний, которые не смогли улучшить результаты», — говорит старший автор, доктор медицинских наук, доцент детской нейроонкологии и клинический научный директор Детского центра опухолей головного мозга Чада Карра Карл Кошманн.