Novo Nordisk: "Ozempik" ning "dorixona" nusxalari 10 kishining o‘limiga olib keldi
Semaglutidga assolangan("Ozempik" va "Wegovy") dori vositalarini ishlab chiqaruvchi Novo Nordisk kompaniyasiga mahsulotlarining kombinatsiyalangan "dorixona" nusxalarini qabul qilish natijasida kamida 100 ta bemor kasalxonaga yotqizilganidan va 10 ta o‘lim holatidan xabardor.
Bu haqda kompaniyaning moliya direktori Karsten Munk Knudsen uchinchi chorak yakunlariga bag‘ishlangan matbuot anjumanida ma’lum qildi.
Uning tushuntirishicha, kompaniya "bozordagi bir qator kombinatsiyalangan mahsulotlarning namunalarini tahlil qilgan va ko‘plab xavfsizlik muammolarini aniqlagan", shuningdek, kasalxonaga yotqizish va o‘lim holatlari haqida ma’lumot to‘plagan.
O‘tgan oyda "Novo Nordisk" FDAga "Ozempik" va " Wegovy"ning nusxalarini ishlab chiqarishni taqiqlashni so‘rab murojaat qilgandi. Daniya kompaniyasining ta’kidlashicha, bu preparatlarning formulasi juda murakkab, demakki bu, natijada olingan mahsulot xavfli dori bo‘lishi mumkinligini anglatadi.
Qo‘shma Shtatlarda dori vositalarining yetishmovchigi yuzaga kelganda dorixona-kompaunderlarda retsept bo‘yicha dori-darmonlarni ishlab chiqarishga ruxsat beriladi. Yaqin vaqtgacha ushbu ro‘yxatda semaglutid faol moddasi bo‘lgan dorilar bor edi. Bugungi kunda FDA veb-saytida "Ozempik" va " Wegovy" ning barcha dozalari "yetarli" ekanligi ko‘rsatilgan.

Novo Nordisk: «аптечные» копии «Оземпика» привели к смерти 10 человек
Производителю лекарств на основе семаглутида («Оземпик» и «Вегови») Novo Nordisk известно о как минимум 100 госпитализациях и 10 случаях смерти в результате приема людьми комбинированных «аптечных» копий ее продуктов.
Об этом сообщил финансовый директор компании Карстен Мунк Кнудсен на пресс-конференции после публикации результатов за третий квартал.
Он пояснил, что компания проанализировала пробы «ряда комбинированных продуктов на рынке и выявила множество проблем с безопасностью», а также собрала информацию о случаях госпитализации и смерти.
В прошлом месяце Novo Nordisk обратилась в FDA с просьбой запретить аптекам-компаундерам (compounding pharmacie – это аналог производственной аптеки) выпускать копии «Оземпика» и «Вегови». Формула для этого слишком сложна, утверждают в датской компании, а значит на выходе может получиться небезопасный препарат.
В США производство рецептурных лекарств в аптеках-компаундерах разрешено в случае дефицита. До недавнего времени препараты с действующим веществом семаглутид числились в этом списке. Сегодня на сайте FDA все дозировки «Оземпика» и «Вегови» указаны как «доступные».