Milk yalligʼlanishi xavfli kasallikka sabab boʼlishi mumkin
Milk kasalligiga sabab boʼlgan bakteriyalar yurak kasalliklari va boshqa sogʼliq bilan bogʼliq muammolarga sabab boʼlishi mumkin- bu haqda shifokor, Pirogov universiteti stomatologiya instituti direktori oʼrinbosari Olga Guseva “Gazeta.Ru”ga maʼlum qildi.
Eng keng tarqalgan tish kasalliklari karies va parodontit (tishni oʼrab turgan toʼqimalarning yalligʼlanishi). Ularning asosiy sababi mikroorganizmlardir.
“Parodontitni keltirib chiqaradigan bakteriyalar milk toʼqimasini yoʼq qiladi, natijada bu bakteriyalarni qon tomirlariga kirib, butun tanaga tarqalishiga imkon beradi. Shunday qilib, bakteriyalar qon oqimi bilan yurak, buyrak va boshqa organlarga yetib boradi. Mikroorganizmlar qon tomirlari va yurakning aterosklerotik plitalariga joylashib, yalligʼlanishni, shu jumladan yurak mushagini keltirib chiqarishi mumkin. Bakteriyalarning qon oqimida boʼlishi yurak ishemik kasalliklarini rivojlanish xavfini sezilarli darajada oshirishi mumkin, - dedi shifokor.
Parodontitda topilgan bakteriyalar nafaqat yurak-qon tomir patologiyasini, balki diabet, pielonefrit, revmatoid artrit, Alьtsgeymer kasalligi, ogʼiz boʼshligʼi, qiziloʼngach, ichak saratoni rivojlanishiga hissa qoʼshishi mumkin.
«Ogʼiz gigienasiga qatʼiy amal qilish parodontit rivojlanishining oldini olishning eng muhim omilidir. Tish gigienasi nafaqat choʼtka va tish pastasidan, balki tish boʼshliqlari va yonlarini tozalaydigan maxsus mahsulotlardan foydalanishni talab qiladi va bu mahsulotlar tish shifokori tomonidan individual ravishda tanlanishi kerak ", - deya xulosa qildi shifokor.

Врач Гусева: воспаление десен может спровоцировать проблемы с сердцем
Бактерии, которые вызывают воспаление десен, могут вызывать и воспаление сердечной мышцы, а также другие проблемы со здоровьем, – рассказала «Газете.Ru» врач, доцент кафедры терапевтической стоматологии, кандидат медицинских наук, заместитель директора Института стоматологии Пироговского университета Ольга Гусева.
Самыми распространенными стоматологическими заболеваниями являются кариес и пародонтит (воспаление тканей, окружающих зуб). Их главной причиной являются микроорганизмы. Наиболее агрессивными из них являются Porphyromonas gingivalis, Aggregatibacter actinomycetemcomitans и Tanerella forsythia и др.
«Бактерии, вызывающие пародонтит, разрушают ткани десны. Это позволяет им проникнуть в сосудистую сеть и распространиться по организму. Так бактерии и их побочные продукты вместе с током крови попадают к сердцу, почкам и другим органам. Микроорганизмы могут поселяться в атеросклеротических бляшках кровеносных сосудов и сердца, вызывая воспаление, в том числе и сердечной мышцы. Присутствие в кровотоке этих бактерий может привести к значительному увеличению риска развития ишемической болезни сердца», – рассказала врач.
Бактерии, обнаруживающиеся при пародонтите, могут внести вклад в развитие не только патологии сердечно-сосудистой системы, но и в развитие сахарного диабета, пиелонефрита, ревматоидного артрита, болезни Альцгеймера, рака ротовой полости, пищевода, кишечника, а также стать причиной невынашивания беременности.
«Качественный гигиенический уход за ротовой полостью является важнейшим фактором в профилактике развития пародонтита. Важно помнить о тщательной гигиене зубов, при которой обязательно использование не только щетки и пасты, но и специальных средств, очищающих межзубные промежутки и боковые поверхности зубов (ершики, зубные нити, ирригатор), и эти средства должен вам индивидуально подобрать стоматолог», — заключила доктор.