Antibiotiklarga qarshilik global sogʼliqni saqlashning asosiy muammolaridan biri boʼlib, hozirda uning mutlaq yechimini topish mumkin emas. Bu haqda immunolog maʼlum qildi.
“Antibiotiklarga chidamlilik muammosi uzoq vaqtdan beri mavjud boʼlib, vaqt oʼtishi bilan u tobora kuchayib bormoqda. Nisbiy yechimlardan biri bakteriyalarning sezgirligini tiklash uchun bir xil sinfda yangi antibiotiklar yoki yuqori darajada modifikatsiyalangan moddalarni yaratishdir. Boshqa mikroblarga qarshi vositalar ham borki, ularga bakteriyalar qarshilik koʼrsata olmaydi, - dedi shifokor.
Immunologning soʼzlariga koʼra, dorilar bakteriyalarning qarshilikka ega boʼlish qobiliyatini bloklaydigan maxsus moddalar bilan birgalikda ishlatilishi mumkin. Ammo taʼkidlanishicha, bu yechim ham vaqtinchalik.
Shu bilan birga, kasalxonada yuqadigan infektsiyalar jamiyatda orttirilgan infektsiyalarga qaraganda nisbatan ancha chidamli. Ular bilan kurashish mumkin, lekin bu juda qiyin va aksariyat muassasalarda - mumkin emas.

Названа одна из главных проблем мирового здравоохранения
Антибиотикорезистентность является одной из главных проблем мирового здравоохранения, найти абсолютное решение для которой на данный момент не удается. Об этом в разговоре с «Лентой.ру» заявил иммунолог.
«Проблема антибиотикорезистентности давняя, и она только усугубляется со временем. Один из вариантов относительного решения — создание новых антибиотиков или сильно измененных веществ внутри одного класса, где это возможно, чтобы восстановить чувствительность бактерий. Есть также другие средства, противомикробные, к которым бактерии не могут развить устойчивость», — сказал врач.
Также, по словам Крючкова, препараты могут использоваться в комбинации со специальными веществами, блокирующими способность бактерии к приобретению резистентности. Но это решение, отметил иммунолог, тоже временное.
«При этом внутрибольничные инфекции еще более устойчивы к лечению, чем внебольничные. Бороться с ними можно, но очень сложно, а в большинстве учреждений — нереалистично. Проблема антибиотикорезистентности бактерий — одна из 10 самых серьезных для мирового здравоохранения», — подчеркнул собеседник «Ленты.ру».