Yaponiyada barcha qon guruhlari uchun mos keladigan universal sun’iy qonning klinik sinovlari yo‘lga qo‘yildi.
Bu ishlanma 2022-yildan beri olib borilayotgan edi. Mazkur ma’lumot Newsweek portalida e’lon qilindi.
Ko‘ngillilarning birinchi guruhi mart oyidayoq preparatni qabul qilgan. Tadqiqotni Nara tibbiyot universiteti professori Xiromi Sakai boshchiligidagi laboratoriya olib bormoqda.
Sun’iy qon muddati o‘tgan donor qonidagi gemoglobin molekulalaridan - lipid qobig‘i bilan o‘ralgan gemoglobin pufakchalaridan tayyorlangan. Ular qon guruhi belgilariga ega emas, uzoq vaqt (2 yilgacha) saqlanishi mumkin va eritrotsitlar kabi kislorodni samarali tashiydi. Bunda viruslar bilan zararlanish yoki mos kelmaslik xavfi batamom bartaraf etiladi.
Birinchi bosqichda 16 nafar sog‘lom katta yoshli kishilarga 100 millilitrdan 400 millilitrgacha preparat yuborildi. Keyingi bosqich uning samaradorligi va xavfsizligini tekshirish bo‘ladi.
Tadqiqotchilarning aytishicha, sun’iy qon qon quyish tizimining asosiy muammolarini hal qilishi mumkin: zaxiralarning yetishmasligi, saqlash muddatining qisqaligi, immunitet reaksiyasi va yuqish xavfi. Bu, ayniqsa, past daromadli mamlakatlarda dolzarb bo‘lib, ularda mos keladi, chunki qonning yetishmasligi har yili jarohatlanish, tug‘ruq va jarrohlik amaliyotlari paytida millionlab odamlarning o‘limiga sabab bo‘lmoqda.

Начаты клинические испытания универсальной искусственной крови
В Японии стартовали клинические испытания универсальной искусственной крови, подходящей для всех групп. Разработка велась с 2022 года.
Об этом сообщается на портале Newsweek.
Первая группа добровольцев получила дозы препарата уже в марте. Разработку ведет лаборатория профессора Хироми Сакая из Медицинского университета Нара.
Искусственная кровь создана на основе гемоглобиновых везикул — молекулах гемоглобина из просроченной донорской крови, заключенных в липидную оболочку. Они не содержат маркеров группы крови, могут долго храниться (до двух лет) и эффективно переносят кислород, имитируя эритроциты. При этом исключается риск заражения вирусами или несовместимости.
На первом этапе 16 здоровым взрослым ввели от 100 до 400 миллилитров препарата. Следующим шагом станет проверка его эффективности и безопасности.
По словам исследователей, искусственная кровь может решить ключевые проблемы системы переливаний: дефицит запасов, короткий срок хранения, риск иммунной реакции и заражения. Особенно актуально это для стран с низким уровнем дохода, где нехватка совместимой крови ежегодно приводит к миллионам смертей при травмах, родах и операциях.