Raqobat qo‘mitasi tomonidan fuqarolarning murojaatlari asosida nazorat xaridi tadbiri o‘tkazildi.
Unda “X XASANBOY VA XOLOD” MCHJ tomonidan ishlab chiqarilgan qadog‘ida shakarsiz deb ko‘rsatilgan “Xottabich” nomli muzqaymoqning 7 ta turi xarid qilindi va belgilangan tartibda akkreditatsiyadan o‘tkazilgan uchta laboratoriyaga topshirildi.
Laboratoriya xulosasiga ko‘ra, muzqaymoq qadog‘ida shakarsiz deb ko‘rsatilgan “Xottabich” nomli muzqaymoqning “Eskimo”, “Bananli”, “Fistashkali”,“Shokoladli”, “Olxo‘ri mevali” va “Plombir” turlari tarkibida ichak tayoqchasi guruhidagi bakteriyalar aniqlanganligi sababli bakteriologik ko‘rsatkichlari bo‘yicha SanPin 0366-19 talablariga nomuvofiq deb topildi.
Shuningdek, mahsulotlar tarkibida shakar miqdori belgilangan me’yorlardan ikki barobarga ko‘pligi hamda iste’molchiga tegishli bo‘lgan 10 ga yaqin zarur ma’lumotlar taqdim etilmaganligi aniqlangan.

На основании обращений граждан Антимонопольный комитет провел контрольную закупку 7 видов мороженого марки «Хоттабыч», произведенного ООО «X XASANBOY VA XOLOD», на упаковке которого заявлено, что оно не содержит сахара.
Закупленное мороженое было передано для исследования в три аккредитованные лаборатории.
Согласно заключению лабораторий, в мороженом марки «Хоттабыч» видов «Эскимо», «Банановое», «Фисташковое», «Шоколадное», «Сливовое» и «Пломбир» были обнаружены бактерии группы кишечной палочки, что делает его несоответствующим требованиям СанПин 0366-19 по бактериологическим показателям.
Кроме того, выявлено, что количество сахара в продукции в два раза превышает установленные нормы. Также отсутствуют около 10 обязательных для потребителя видов информационных данных.