Muddati oʼtgan dorilarni qabul qilish mumkinmi?
Baʼzi dorilar 40 yildan keyin ham samarali boʼlib qoladi. Аmmo muddati oʼtgan dorilarni yoʼq qilish kerak. Masalan, AQSh oziq-ovqat va farmatsevtika idorasi (FDA) buni qatʼiy tavsiya qiladi. Va bu tavsiya uchun bir qator yaxshi sabablar bor: baʼzi preparatlarda vaqt oʼtishi bilan bakteriyalar koʼpaya boshlaydi. Boshqalari esa soʼrgʼichga aylanadi: shifo topishga umid qilib, ichasiz va kasallik rivojlanadi. Yana boshqalari kimyoviy tarkibini oʼzgartiradi va odatda zaharga aylanadi.
Nima uchun muddati oʼtgan dorilar juda yomon emas
Birinchidan, amal qilish muddati nima ekanligini aniqlaylik. Bu - dori vositasini ishlab chiqargan farmatsevtika kompaniyasi uning xavfsizligi va samaradorligini kafolatlaydigan davr. Ammo bu davrning davomiyligini aniqlash juda shubhali narsa.
Yaroqlilik muddati odatda quyidagicha belgilanadi. Preparatni ishlab chiqargandan soʼng, ishlab chiqaruvchi uning xususiyatlarini, shu jumladan kimyoviy tarkibi va faol moddalar kontsentratsiyasini tuzatadi va preparatni javonga qoʼyadi. Bir yil oʼtgach, preparatning tarkibi yana tahlil qilinadi va uning samaradorligi toʼgʼrisida xulosa chiqariladi. Ikki yil oʼtgach, tahlil takrorlanadi. Va hokazo.
Muammo shundaki: dori uch yil davomida "javonda" boʼlgan deylik, ishlab chiqaruvchi yaroqlilik muddatini belgilamasdan uni sotuvga chiqarish mumkin emas. Farmatsevtika kompaniyasi uchun savdo boshlanishini kechiktirish foydasiz. Shuning uchun ishlab chiqaruvchi yaroqlilik muddati sifatida allaqachon tasdiqlangan muddatni koʼrsatadi - "3 yil" va dorilarni sotuvga yuboradi. Darhaqiqat, preparat uch yildan ortiq samarali boʼlishi mumkin. Ammo ishlab chiqaruvchilar endi buni tekshirmaydi.
Biroq, dori vositalarining haqiqiy yaroqlilik muddatini oʼrganish uchun moddiy ragʼbatlantiruvchi tashkilotlar mavjud. Masalan, AQSh Mudofaa vazirligi. 1986 yilda FDA bilan birgalikda favqulodda yordam uchun saqlanadigan dori-darmonlarni yangilash zarurati bilan bogʼliq xarajatlarni tejash uchun yarooqlilik muddatini uzaytirish dasturini (Shelf‑Life Extension Program — qisqacha SLEP) boshladi. Dastur muntazam ravishda oʼz samarasini berdi, misol uchun, 2006 yilda ideal sharoitlarda saqlanadigan 122 xil dori-darmonlar sinovdan oʼtkazildi. Ularning koʼpchiligini saqlash muddati taxminan toʼrt yilga uzaytirildi.
Biz yana bir bor taʼkidlaymiz: yuqoridagi maʼlumotlarga qaramay, FDA tavsiyalarini tinglash va kerak boʼlganda birinchi yordam toʼplamini astoydil yangilab turish kerak.
Barbara Stark Bakster. Tibbiyot fanlari doktori, Kolumbiya universiteti jarrohlik va ichki kasalliklar kolleji, Nyu-York:
Yaroqlilik muddati - bu preparatning samaradorligi va xavfsizligi uchun javobgarlik ishlab chiqaruvchidan isteʼmolchiga oʼtgan sana.
Qaysi muddati oʼtgan dori vositalarini qabul qilish mutlaqo mumkin emas
Muddati oʼtgan dorilarning xavfliligini tasdiqlovchi klinik tadqiqotlar oʼtkazilmagan. Biroq, Drugs.com maʼlumotlar bazasidagi mutaxassislar sogʼlom fikrga asoslanib, quyidagi dorilarni yaroqlilik muddati oʼtgandan keyin ishlatmaslikni qatʼiy tavsiya qiladilar.
1. Insulin. Qandli diabetda qondagi qand miqdorini nazorat qilish uchun ishlatiladi. Preparat kimyoviy tarkibini oʼzgartirishi mumkin va hech boʼlmaganda yordam bermaydi.
2. Nitrogliserin (ogʼiz orqali). Stenokardiya uchun mashhur vosita. Ochilgach, nitrogliserin tezda samaradorligini yoʼqotadi.
3. Biologik preparatlar. Bu toifaga, xususan, vaktsinalar, qon mahsulotlari, immunoglobulinlar, toksoidlar kiradi. Ularning faol moddalari ham tezda yoʼqoladi.
4. Tetratsiklin guruhidagi antibiotiklar. Baʼzi maʼlumotlarga koʼra, yaroqlilik muddati tugagandan soʼng, ular zaharli metabolit ishlab chiqarishi mumkin.
5. Suspenziyalar shaklidagi antibiotiklar. Yaroqlilik muddati tugagandan soʼng, ular yaroqsiz boʼlib qolish ehtimoli katta.
6. Koʼz tomchilari, burun spreyi va konservantlar bilan boshqa preparatlar. Vaqt oʼtishi bilan konservantlar parchalanadi, yaʼni eritmada bakteriyalar koʼpaya boshlaydi.
7. Inʼektsiya shaklidagi dorilar. Shpritsning tarkibi tashqi koʼrinishini oʼzgartirmagan boʼlsa ham, ular bilan tavakkal qilmasligingiz kerak. Va agar eritma xiralashgan, rangi oʼzgargan yoki unda choʼkma paydo boʼlgan boʼlsa, inʼektsiyadan bosh tortish kerak.
8. Individual tayyorlangan preparatlar. Farmatsevt shifokor retsepti bilan bemorning oʼziga ehtiyojlariga moslashtirilgan mahsulotni yaratish uchun bir nechta ingredientlarni birlashtirishi mumkin. Hech qanday holatda, bunday dorilarni yaroqlilik muddati tugaganidan keyin qabul qilish mumkin emas, chunki ularning taʼsiri oldindan aytib boʼlmaydi.
9. Eski va koʼrinishi buzilgan har qanday dori. Agar tabletkalar singan boʼlsa yoki yomon hidi boʼlsa, eritma loyqa, shuningdek malham yoki krem quruq boʼlsa, ulardan foydalanmang. Bu qatʼiyan man etiladi.
Agar zarurat boʼlsa, muddati oʼtgan qanday dorilarni qoʼllash mumkin
2012 yilda oʼtkazilgan tadqiqotda olimlar 28-40 yil oldin muddati tugagan 15 ta faol moddasi boʼlgan sakkizta dorini tahlil qilishdi.
Li Kantrell. Kaliforniya zaharni nazorat qilish markazining San-Diego boʼlimi direktori:
Biz ushbu dorilarning baʼzilari, hatto ishlab chiqarilgan sanasidan 40 yil oʼtgan boʼlsa ham, hali ham toʼliq samarali ekanligini aniqladik.
Ehtimol, bunday "uzoq ishlaydigan" dorilar koʼp. Ammo biz faqat ilmiy asoslangan maʼlumotlarga ega boʼlgan faol moddalar va preparatlarni sanab oʼtamiz.
1. Paratsetamol. Koʼp yillar davomida amal qilish muddati oʼtgan boʼlsa ham, faol modda 99% samarali boʼlib qoladi. Biroq, tadqiqotchilar muddati oʼtgan barcha tabletkalar bir xil darajada samarali boʼlishiga kafolat bermaydi. Shunning uchun agar birinchi tabletka yordam bermasa, ikkinchisini qabul qilmang.
2. Aspirin. Paratsetamol kabi sehrli emas: yaroqlilik muddati tugaganidan 10 yil oʼtgach, aspirin 99% samaradorligini yoʼqotadi. Ammo atigi 1-2 yil oʼtgan boʼlsa va qoʼlda boshqa ogʼriq qoldiruvchi vosita boʼlmasa (lekin juda zarur!), bunday tabletka bilan davolanishga harakat qilishingiz mumkin.
Aytgancha, tabletka sifati aniq buzilganligini bildiruvchi layfxik bor: yaroqsiz aspirin boʼlinib ketadi va sirka kislotasining yoqimsiz hidini seza boshlaydi. Bunday vositani qabul qilish mutlaqo foydasiz.
3. Kodein. Qatʼiy retsept boʼyicha beriladigan, yoʼtalga qarshi vosita. Muddati oʼtgan boʼlsa ham, u oʼz samaradorligini 90% dan koʼproq saqlaydi.                                                                                    4. Antigistaminlar, xususan, loratadin asosida. "Mens Health" nashri loratadinning stress sinovlaridan muvaffaqiyatli oʼtgani haqida maʼlumot beradi: u 6 soat davomida 70 ° C haroratda isitiladm va kun davomida toʼgʼridan-toʼgʼri quyosh nuri ostida qoldiriladi. Bunday qattiq tajribalardan soʼng, faol moddaning 99% "omon qoldi". Bu shuni anglatadiki, loratadin yaroqlilik muddati tugaganidan keyin ham uzoq vaqt davomida taʼsir qiladi.
5. EpiPens. Bu oʼlik allergik reaktsiyalarni toʼxtatish uchun ishlatiladigan qimmat adrenalin avtoinjektorlari. Bir tadqiqot shuni koʼrsatdiki, amal qilish muddati tugaganidan 4 yil oʼtgach, EpiPens hali ham 84% samarali. Bu rekord koʼrsatkich emas va shunchaki maʼlumot: favqulodda vaziyatda muddati oʼtgan EpiPens hali ham yaxshiroq.
Qatʼiy eslatma: dorilarning yaroqlilik muddati bilan tajriba oʼtkazishga faqat hayotingiz ushbu dorilarga bogʼliq boʼlmagan hollarda ruxsat etiladi. Agar siz sogʼligʼingizni qadrlasangiz, birinchi yordam toʼplamini oʼz vaqtida yangilang.

Почему просроченные лекарства — не обязательно плохие
Для начала разберёмся, что представляет собой срок годности. Это период, в течение которого фармацевтическая компания, выпустившая тот или иной препарат, гарантирует его безопасность и эффективность. Но вот определение длительности этого периода — штука весьма сомнительная.
Срок годности в общих чертах определяют так. Выпустив очередное лекарство, производитель фиксирует его характеристики, включая химический состав и концентрацию действующих веществ, а затем ставит препарат «на полку». Спустя год состав препарата снова анализируется и делается вывод о его эффективности. Спустя два года анализ повторяется. И так далее.
Проблема в следующем: предположим, лекарство уже три года лежит «на полке». Выпустить его в продажу без указанного срока годности нельзя. Однако фармацевтической компании банально невыгодно оттягивать начало продаж. Поэтому производитель указывает в качестве срока годности уже проверенный период — те самые «3 года» — и с чистой совестью отправляет препарат в аптеки.
Впрочем, ведомства, у которых есть финансовый стимул для изучения истинного срока годности препаратов, всё-таки находятся. Это, например, Министерство обороны США. В 1986‑м совместно с FDA оно начало так называемую Программу продления срока годности (Shelf‑Life Extension Program — сокращённо SLEP) — чтобы сэкономить на расходах, связанных с необходимостью обновления лекарств, которые хранятся в запасниках на случай чрезвычайных ситуаций.
Программа регулярно приносит свои плоды. Например, в 2006‑м в рамках SLEP было проверено 122 различных лекарства, хранящихся в идеальных условиях. Срок годности большинства из них в итоге продлили примерно на четыре года.
Ещё раз подчеркнём: несмотря на приведённые выше данные, всё-таки стоит прислушаться к рекомендациям FDA и прилежно обновлять аптечку по мере необходимости. Это не самый экономный, но точно самый здоровый вариант.
Барбара Старк Бакстер, доктор медицины Колледжа хирургии и терапии Колумбийского университета, Нью-Йорк.
Срок годности — это дата, когда ответственность за эффективность и безопасность препарата переходит от производителя к потребителю.
Какие лекарства с истекшим сроком годности небезопасны
Клинические исследования, которые подтвердили бы опасность просроченных лекарств, не проводились. Однако эксперты информационной базы данных Drugs.com, опираясь на здравый смысл, настоятельно рекомендуют не употреблять после истечения срока годности следующие препараты.
- Инсулин. Его применяют для контроля уровня сахара в крови при диабете. Препарат может изменить свой химический состав и как минимум не помочь.
- Оральный нитроглицерин. Популярное средство при стенокардии. После открытия нитроглицерин довольно быстро теряет эффективность.
- Биологические препараты. В эту категорию, в частности, входят вакцины, препараты крови, иммуноглобулины, анатоксины. Их действующие вещества также быстро разрушаются.
- Антибиотики из группы тетрациклинов. По некоторым данным, после окончания срока годности они могут производить токсичный метаболит. Это спорный вопрос, однако лучше не искать истину, рискуя собственным здоровьем.
- Антибиотики в виде суспензий. По истечении срока годности они с высокой вероятностью становятся бесполезными.
- Глазные капли, назальные спреи и другие препараты с консервантами. Со временем консерванты распадаются, а значит, в растворе может начаться размножение бактерий.
- Лекарства в виде инъекций. С ними не стоит рисковать даже в том случае, если содержимое шприца не изменило внешний вид. И совершенно точно от инъекций надо отказаться, если раствор стал мутным, обесцвеченным или в нём появился осадок.
- Индивидуально составленные препараты. Такие лекарства не одобрены FDA, но иногда необходимы. Фармацевт может скомбинировать несколько ингредиентов, чтобы получить средство, адаптированное под потребности отдельного пациента. Индивидуально скомбинированные препараты ни в коем случае нельзя принимать после окончания заявленного лечащим врачом срока годности, поскольку их действие становится непредсказуемым.
- Любые лекарства, которые выглядят старыми и испорченными. Если таблетки крошатся или неприятно пахнут, раствор помутнел, а мазь или крем высохли — не ешьте и не мажьте их на себя. Это запрещено категорически.
Какие лекарства с истекшим сроком годности допустимо применять при необходимости
Потенциально список таких препаратов достаточно широк. Так, в исследовании 2012 года учёные проанализировали восемь лекарств с 15 активными ингредиентами, срок годности которых истёк 28–40 лет назад.
Ли Кантрелл, директор отделения Сан-Диего Токсикологического центра Калифорнии.
Мы обнаружили, что некоторые из этих препаратов даже через 40 лет после даты их изготовления всё ещё сохраняют полную эффективность.
Возможно, таких «долгоиграющих» лекарств гораздо больше. Но мы перечислим только те действующие вещества и препараты, относительно которых существуют научно установленные данные.
- Парацетамол. Даже будучи просроченным на многие годы, действующее вещество сохраняет эффективность на 99%. Исследователи, правда, не ручаются, что все просроченные таблетки будут одинаково эффективны. Так что если первая пилюля не помогает, всё же не ешьте вторую.
- Аспирин. Не столь волшебен, как парацетамол: спустя 10 лет после окончания срока годности аспирин теряет 99% своей эффективности. Но вот если прошло всего 1–2 года, а другого болеутоляющего под рукой нет (но очень надо!), можно попробовать подлечиться и такой пилюлей. Кстати, есть лайфхак, который позволяет распознать однозначно испортившийся препарат: негодный аспирин распадается на составляющие и начинает неприятно пахнуть уксусной кислотой. Принимать такое средство совершенно точно бесполезно.
- Кодеин. Строго рецептурное вещество, обладающее противокашлевым действием. Даже будучи глубоко просроченным, сохраняет свою эффективность более чем на 90%.
- Антигистаминные, в частности на основе лоратадина. Издание Men’s Health приводит данные о том, что лоратадин успешно пережил стресс‑тесты: его нагревали в течение 6 часов при температуре 70 °С, и сутки мариновали под прямыми солнечными лучами. После таких жёстких экспериментов «выжило» 99% действующего вещества. Это означает, что лоратадин с высокой вероятностью сохранит эффективность и долгое время после истечения срока годности.
- EpiPens. Это дорогие автоинжекторы адреналина, которые применяются для купирования смертельно опасных аллергических реакций. В одном исследовании было обнаружено, что спустя 4 года после окончания срока годности EpiPens сохранили свою эффективность на 84%. Это не рекордный показатель и не карт‑бланш, снимающий необходимость покупать новый автоинжектор взамен просроченного. Это просто информация: в чрезвычайной ситуации просроченный EpiPen всё же лучше, чем ничего.
Важное напоминание: экспериментировать со сроком годности лекарств допустимо лишь в тех случаях, когда от этих лекарств не зависит ваша жизнь. Если вы всё-таки дорожите своим здоровьем, обновляйте аптечку своевременно.