Mo'g'uliston saraton kasalligidan vafot etganlar soni bo'yicha dunyoda birinchi o'rinda turadi. Mamlakatda har beshinchi o'lim saraton, asosan jigar va oshqozon saratonidan kelib chiqadi. Bu haqda Butunjahon saratonga qarshi kurash kuni arafasida mamlakatning milliy onkologiya markazi ma'lum qildi.
"Mo'g'ulistonda 2004 yildan 2023 yilgacha kasallanish va o'lim ko'rsatkichlari bo'yicha ma'lumotlar saraton kasalliklarining ko'payishini ko'rsatdi. 2023 yil oxirida mamlakatimiz saraton kasalligidan o'lim bo'yicha dunyoda yetakchi bo'ldi. 180 mamlakat orasida Mo'g'uliston jigar saratoni bilan kasallanish bo'yicha birinchi o'rinda turadi», - deyiladi departament xabarida.
Uning maʼlumotlariga koʻra, 2023-yilda 7244 nafar fuqaroda saraton kasalligi qayd etilgan boʻlib, ularning 65 foizi kech bosqichda aniqlangan. 4556 kishi saraton kasalligidan vafot etgan. 45 yoshdan oshgan odamlar 87% holatlarni tashkil etdi. Mutaxassislarning fikricha, mo‘g‘ullar orasida jigar saratoni tarqalishiga go‘sht va yog‘li ovqatlarni ko`p iste`mol qilinishi sabab bo`lishi mumkin. 2022-yilda hukumat jiddiy kasalliklarni erta aniqlash uchun mamlakat boʻylab tibbiy skriningni joriy qildi. Saraton kasalligiga chalingan ko‘plab bemorlar davolanish uchun Rossiyaga, xususan, Mo‘g‘ulistonga eng yaqin Buryatiya Respublikasidagi Yadro tibbiyoti markaziga boradilar.

Монголия в 2023 году стала лидером в мире по смертности от рака
Монголия занимает первое место в мире по количеству смертей от онкологических заболеваний. Об этом сообщил национальный онкологический центр страны в преддверии Всемирного дня борьбы с раком.
"Данные по заболеваемости и смертности в Монголии с 2004 по 2023 год показали рост онкологических заболеваний. Наша страна по итогам 2023 года стала лидером в мире по смертности от рака. Каждая пятая смерть в Монголии вызвана онкологией, в основном от рака печени и желудка. Среди 180 стран Монголия занимает первое место по заболеваемости раком печени", - привело данные ведомство.
По его информации за 2023 год онкологические болезни зарегистрировали у 7244 граждан, у 65% из них диагноз поставили на поздней стадии. От рака скончались 4556 человек. Люди старше 45 лет составили 87% от заболевших. Специалисты считают причиной распространенности у монголов рака печени пищевой рацион с преобладанием мясной и жирной пищи.
В 2022 году правительство страны ввело общенациональные медицинские осмотры для раннего выявления тяжелых заболеваний. Многие онкологически больные ездят лечиться в Россию, особенно в ближайший к Монголии Центр ядерной медицины в Республике Бурятия.