SSV: Qoraqalpogʼiston aholisini tibbiy koʼrikdan oʼtkazish uchun "Salomatlik poyezdi" yoʼlga chiqdi
Sogʼliqni saqlash vazirligi "Oʼzbekiston temir yoʼllari" АJ va “Sogʼlom avlod uchun” xalqaro xayriya fondi bilan hamkorlikda yana bir salomatlik aktsiyasiga start berdi.
Ushbu aktsiya orqali Orolboʼyi mintaqasining havo yoʼllari tarmoqlari yoʼq, avtomobillar harakati uchun sharoitlar yetarli boʼlmagan uzoq hududlari aholisini tibbiy koʼrikdan oʼtkazish, ularga zarur dori vositalari va tibbiy sarflov materiallarini yetkazib berish maqsad qilingan.
"Salomatlik poyezdi"ga 1,5 milliard soʼm miqdoridagi 5 tonnadan ortiq dori vositalari va tibbiy materiallar yuklangan boʼlib, ular orasida profilaktika maqsadida qabul qilinadigan vitaminlar, mikroelementlar hamda kardiologik, endokrinologik dori-darmonlar, shuningdek, shaxsiy gigiena vositalari mavjud.
"Dori-Darmon" aktsiyadorlik kompaniyasi va «Oʼzbekiston Dori-Taʼminoti» MChJ tomonidan ham “Salomatlik” poezdida Orolboʼyi mintaqasiga ogʼirligi 1069,7 kg boʼlgan, 250,7 mln.soʼmlik 35 turdagi farmatsevtika va dezinfektsiyalash vositalarini oʼz ichiga olgan gumanitar yuk yuborildi.
Bu poyezdlarda hududlarga yoʼl olgan Respublika ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlarining jami 200 nafardan ziyod malakali mutaxassislari aholini chuqurlashtirilgan tibbiy koʼrikdan oʼtkazadi.

Минздрав: «Поезд здоровья» отправился в путь для проведения медицинского осмотра жителей Каракалпакстана
Министерством здравоохранения совместно с АО «Узбекистон темир йуллари» и международным благотворительным фондом «Соглом авлод учун» дан старт очередной оздоровительной акции.
Цель данной акции – проведение медосмотра жителей отдаленных районов Приаралья, где нет авиалиний и условий для движения автомобилей, обеспечение их необходимыми лекарственными средствами и медицинскими расходными материалами.
В «Поезд здоровья» погружено более 5 тонн лекарственных средств и медицинских расходных материалов на 1,5 миллиарда сумов, в том числе витамины для профилактики, микроэлементы, кардиологические, эндокринологические препараты, а также средства личной гигиены.
На поезде «Саломатлик» также отправился гуманитарный груз весом 1069,7 кг от АК «Дори-Дармон» и ООО «Узбекистан Дори-Таминоти». В состав данного груза вошли 35 наименований фармацевтических и дезинфицирующих средств на сумму 250,7 млн ​​сумов.
Более 200 квалифицированных специалистов республиканских специализированных медицинских центров, отправившихся в регионы на этих поездах, проведут углубленный медицинский осмотр населения.