Har yili alkogol va psixofaol moddalarni isteʼmol qilish 3 milliondan ortiq odamning hayotiga zomin boʼladi
Jahon sogʼliqni saqlash tashkilotining yangi hisobotiga koʼra, spirtli ichimliklarni isteʼmol qilish har yili 2,6 million kishining oʼlimiga olib keladi (umumiy yillik oʼlimning 4,7%) va yana 0,6 million oʼlim psixofaol moddalarni isteʼmol qilish bilan bogʼliq. Shuni taʼkidlash kerakki, erkaklar orasida 2 million alkogol bilan bogʼliq va 0,4 million giyohvand moddalarni isteʼmol qilish bilan bogʼliq oʼlim qayd etiladi.
JSSTning alkogolning sogʼlikka taʼsirining hozirgi tendentsiyalari va giyohvand moddalarni isteʼmol qilish kasalliklarini davolash holati toʼgʼrisidagi global hisobotida 2019 yil uchun alkogol va giyohvand moddalarni isteʼmol qilishning aholi salomatligiga oqibatlari, shuningdek, spirtli ichimliklarni isteʼmol qilish dinamikasi va butun dunyo boʼylab giyohvand moddalarni isteʼmol qilish kasalliklarini davolashdagi vaziyat toʼgʼrisida toʼliq maʼlumotlarni taqdim etadi. Hisobot mualliflarining hisob-kitoblariga koʼra, oʼsha yili alkogol va giyohvand moddalarni isteʼmol qilish bilan bogʼliq kasalliklarga chalinganlarning soni taxminan 400 millionni tashkil etgan. Ulardan 209 million kishi spirtli ichimliklarga qaramlikdan aziyat chekadi.
- Giyohvand moddalarni isteʼmol qilish inson salomatligiga jiddiy zarar yetkazadi, surunkali kasalliklar va ruhiy kasalliklar xavfini oshiradi va har yili millionlab fojiali, oldini olish mumkin boʼlgan oʼlimga olib keladi. Bu oilalar va jamoalar zimmasiga ogʼir yuk boʼlib, baxtsiz hodisalar, jarohatlar va zoʼravonlik yehtimolini oshiradi, -dedi JSST Bosh direktori doktor Tedros Adhanom Gebreyesus.
Hisobotda alkogol va giyohvand moddalarni isteʼmol qilishni kamaytirish va giyohvand moddalar bilan bogʼliq kasalliklarni sifatli davolash imkoniyatini oshirish orqali 2030 yilgacha Barqaror rivojlanish maqsadiga erishish uchun global saʼy-harakatlarni faollashtirish zarurligi taʼkidlangan.
Hisobotda taʼkidlanganidek, 2010 yilga nisbatan alkogoldan oʼlim darajasi biroz pasayganiga qaramay, alkogol bilan bogʼliq oʼlimlarning umumiy soni yuqori darajada saqlanib qolmoqda va 2019 yilda 2,6 million holatni tashkil etgan eng yuqori koʼrsatkich Yevropada va Аfrikada qayd etilgan.
2019-yilda alkogol bilan bogʼliq oʼlimning taxminan 1,6 millioni yuqumli boʼlmagan kasalliklar, jumladan, 474 mingtasi yurak-qon tomir kasalliklari va 401 ming nafari saraton kasalligi tufayli sodir boʼlgan.
Taxminan 724 000 kishi jarohatlardan, jumladan, yoʼl-transport hodisalari, oʼz-oʼziga zarar yetkazish va shaxslararo zoʼravonlik natijasida vafot etgan. Yana 284 ming kishi yuqumli kasalliklardan vafot etgan. Spirtli ichimliklarni isteʼmol qilish OIV infektsiyasi xavfini oshirishi bilan birga keladi, chunki bu himoyalanmagan jinsiy aloqa ehtimolini oshiradi, shuningdek, immun tizimining bir qator reaktsiyalarini bostiradi, shu bilan sil infektsiyasining rivojlanishini oshiradi.
2019 yilda alkogol bilan bogʼliq oʼlimning eng katta ulushi (13%) 20-39 yoshdagi yoshlar orasida sodir boʼldi. Maʼlumot toʼplash vaqtida 15-19 yosh guruhidagi vakillarning 23,5 foizi spirtli ichimliklarni isteʼmol qilish odatiga ega ekanligi aniqlangan.
Kasalliklarini davolashning samarali usullari mavjudligiga qaramasdan, psixofaol moddalarni isteʼmol qilishni davolash qamrovi juda pastligicha qolmoqda. 2019-yilda, maʼlumot taqdim etgan 145 mamlakatda narkologiya xizmatlari bilan aloqada boʼlganlar ulushi 1% dan 35% gacha boʼlgan.
JSST hisobotda psixoaktik moddalardan foydalanishning salomatlik va ijtimoiy oqibatlarini kamaytirish uchun bir qator strategik yoʼnalishlar boʼyicha harakatlarni kuchaytirishni taklif qiladi:
- muvofiqlashtirilgan global xabardorlikni oshirish kampaniyasi orqali xabardorlikni oshirish;
- kasalliklarning oldini olish va davolash uchun sogʼliqni saqlash va ijtimoiy yordam tizimlarining salohiyatini kuchaytirish;
- tibbiyot xodimlari uchun malaka oshirishni kengaytirish;
- 2022-2030 yillarga moʼljallangan alkogolga qarshi global harakat rejasini amalga oshirish boʼyicha saʼy-harakatlarni kuchaytirish;
- salohiyatni oshirish va texnologiyalar transferida xalqaro saʼy-harakatlarni jadallashtirish;
- ushbu muammoni hal qilishda shaxsiy tajribaga ega boʼlgan odamlar bilan oʼzaro hamkorlik qilish;
- koʼp darajali monitoring tizimlari va tegishli tadqiqot salohiyatini takomillashtirish;
- resurslarni yanada koʼproq safarbar Etish va taqsimlash hamda sogʼliqni saqlash va ijtimoiy himoya tizimlari salohiyatini mustahkamlash uchun innovatsion moliyalashtirish mexanizmlarini yaratish.

По данным нового доклада Всемирной организации здравоохранения, употребление алкоголя ежегодно приводит к 2,6 млн случаев смерти (4,7% общей численности случаев смерти за год), а еще 0,6 млн случаев смерти обусловлено употреблением психоактивных веществ. Важно отметить, что 2 млн случаев смерти в связи с употреблением алкоголя и 0,4 млн смертей в результате употребления психоактивных веществ приходится на долю мужчин.
В докладе приводятся всеобъемлющие данные за 2019 г. о последствиях употребления алкоголя и психоактивных веществ для здоровья населения, а также о динамике употребления алкоголя и ситуации в области лечения наркологических расстройств во всем мире. По оценкам авторов доклада, общемировая численность людей с нарушениями, вызванными употреблением алкоголя и психоактивных веществ, в указанный год составила примерно 400 млн человек. Из них 209 млн человек страдали алкогольной зависимостью.
«Употребление психоактивных веществ наносит серьезный индивидуальный ущерб здоровью, увеличивая риск хронических заболеваний и психических расстройств и каждый год вызывая миллионы трагических случаев предотвратимой смерти. Оно ложится тяжелым бременем на семьи и общество, повышая вероятность несчастных случаев, травм и насилия, – отметил Генеральный директор ВОЗ д-р Тедрос Адханом Гебрейесус.
В докладе подчеркивается необходимость срочно активизировать усилия мирового сообщества для выполнения к 2030 г. задачи 3.5 в рамках Целей в области устойчивого развития (ЦУР) путем сокращения потребления алкоголя и психоактивных веществ и расширения доступа к качественному лечению вызванных ими расстройств.
Как отмечается в докладе, несмотря на некоторое снижение показателей алкогольной смертности по сравнению с 2010 г., общее количество смертей, связанных с употреблением алкоголя, остается на неприемлемо высоком уровне и в 2019 г. составило 2,6 млн случаев, при этом наибольшие показатели были отмечены в Европейском и Африканском регионах.
Самые высокие показатели смертности в результате употребления алкоголя из расчета на литр потребляемого алкоголя характерны для стран с низким уровнем дохода, а самые низкие показатели – для стран с высоким уровнем дохода.
Согласно оценкам, в 2019 г. в общей структуре смертности, обусловленной употреблением алкоголя, 1,6 млн случаев смерти были вызваны неинфекционными заболеваниями, в том числе 474 000 случаев – сердечно-сосудистыми и 401 000 случаев – онкологическими заболеваниями.
Около 724 000 человек погибли от травм, в том числе вызванных дорожно-транспортными происшествиями, самоповреждением и межличностным насилием. Еще 284 000 человек умерли от инфекционных заболеваний. Установлено, что употребление алкоголя сопровождается повышенным риском заражения ВИЧ, поскольку увеличивает вероятность незащищенных сексуальных контактов, а также подавляет целый ряд ответных реакций иммунной системы, усиливая тем самым восприимчивость к прогрессированию и летальному исходу туберкулезной инфекции.
Наибольшая доля (13%) случаев смерти в связи с употреблением алкоголя в 2019 г. пришлась на молодых взрослых в возрасте 20–39 лет.
Несмотря на наличие эффективных методов лечения расстройств, вызванных употреблением психоактивных веществ, охват таким лечением остается на крайне низком уровне. В 2019 г. доля лиц, поддерживающих контакт с наркологическими службами в странах, представивших соответствующие данные, варьировалась от менее 1% до 35%.
По мнению ВОЗ, для ускорения прогресса в выполнении задачи 3.5 ЦУР и уменьшения последствий для здоровья людей и общества, обусловленных употреблением психоактивных веществ, правительствам и партнерам необходимо активизировать действия в восьми стратегических областях. К ним относятся: