Sifatsiz dori vositalari qanday usullarda yo‘q qilinadi?
Sifatsiz, qalbakilashtirilgan, O‘zbekiston Respublikasida ro‘yxatdan o‘tkazilmagan dori vositalari va tibbiy buyumlar, O‘zbekiston Respublikasida ro‘yxatdan o‘tkazilgan dori vositalarining g‘ayriqonuniy nusxalari, shuningdek muomaladagi dori vositalari va tibbiy buyumlarni inson sog‘lig‘iga zararli ta’sirini tasdiqlovchi faktlar aniqlangan taqdirda muomaladan chiqariladi va yo‘q qilinadi.
Dori vositalari qanday usullarda yo‘q qilinadi?
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 6-apreldagi 185-son qarorining 3-ilovasiga muvofiq:
- Suyuq dori shakllari (ampulalardagi inyeksiya qilish uchun eritmalar, paketlar va flakonlardagi, aerozol ballonlardagi eritmalar, miksturalar, tomchilar) sindirib (ezilib), (aerozol ballonlar oldindan teshib qo‘yiladi) hamda suv bilan kamida 1:100 nisbatda suyultirilib, hosil bo‘lgan eritma kanalizatsiya tizimiga to‘kiladi. Bo‘shagan ampulalar, aerozol ballonlar, paketlar va flakon qoldiqlari konteynerlarga joylashtiriladi va chiqindilarni utilizatsiya qilish talablariga muvofiq yo‘q qilinadi.
- Tarkibida suvda eriydigan moddalar bo‘lgan qattiq dori shakllari (kukunlar, tabletkalar, kapsulalar) maydalanib kukun holiga kelgunga qadar eziladi, suv bilan kamida 1:100 nisbatda suyultirilib, hosil bo‘lgan suspenziya (yoki eritma) kanalizatsiya tarmog‘iga to‘kiladi.
- Tarkibida suvda erimaydigan moddalar bo‘lgan qattiq dori shakllari (kukunlar, tabletkalar, kapsulalar), yumshoq dori shakllari (maz, suppozitoriylar), dori vositalarining transdermal shakllari, shuningdek substansiyalar faolsizlantirilib, maxsus konteynerlarga joylashtiriladi va chiqindilarni joylashtirish uchun maxsus ajratilgan joyga tashlanadi.
- Tarkibida tirik organizmlar (tibbiy immunobiologik preparatlar) mavjud dori vositalari avval dezinfeksiyalovchi vositalar yordamida faolsizlantirilib, yuqori bosim hamda harorat ta’sirida ularning hujayralari parchalanadi va chiqindilarni joylashtirish uchun maxsus ajratilgan joyga tashlanadi.

Какими способами уничтожаются лекарственные средства?
Недоброкачественные, фальсифицированные, незарегистрированные в Республике Узбекистан лекарственные средства и изделия медицинского назначения, незаконные копии зарегистрированных в Республике Узбекистан лекарственных средств, а также находящиеся в обращении лекарственные средства и изделия медицинского назначения изымаются из обращения и уничтожаются в случае выявления фактов, подтверждающих их вредное воздействие на здоровье человека.
Согласно приложению №3 к постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 6 апреля 2017 года No 185:
- Жидкие лекарственные формы (растворы для инъекций в ампулах, растворы в пакетах и во флаконах, в аэрозольных баллонах, микстуры, капли) уничтожаются путем разламывания (раздавливания) (в аэрозольных баллонах предварительно делаются отверстия), и разведением их содержимого водой в соотношении не менее 1:100 и сливанием образующегося раствора в систему канализации.
Остатки ампул, аэрозольных баллонов, пакетов и флаконов помещаются в контейнеры и уничтожаются в соответствии с требованиями утилизации отходов.
- Твердые лекарственные формы (порошки, таблетки, капсулы), содержащие водорастворимые лекарственные средства, подлежат дроблению до порошкообразного состояния и разведению водой в соотношении не менее 1:100 и сливу образующейся суспензии (или раствора) в систему канализации.
- Твердые лекарственные формы (порошки, таблетки, капсулы), содержащие в своем составе нерастворимые в воде вещества, мягкие лекарственные формы (мази, суппозитории), трансдермальные формы лекарственных средств, а также субстанции дезактивируются, помещаются в специальные контейнеры и вывозятся в специально отведенные для отходов места.
- Лекарственные средства, имеющие в своем составе живые организмы (медицинские иммунобиологические препараты), обеззараживаются дезинфицирующими средствами, уничтожаются их клетки под воздействием высокой температуры, давления и вывозятся в специально отведенные для отходов места.