Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti 2025-yil uchun hisobotni eʼlon qildi: ayrim mamlakatlar oʻn yillar davomida davolab boʻlmaydi, deb hisoblangan kasalliklardan toʻliq xalos boʻldi, shuningdek, sayyorada sil va bezgakdan oʻlim holatlari kamaydi.
Bu haqda Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti (JSST) 2025-yilgi hisobotida maʼlum qildi. Jamoat salomatligi sohasidagi 5 ta asosiy yutuq.
Soʻnggi oʻn yil ichida sil kasalligidan vafot etganlar soni sezilarli darajada kamaydi. Ayniqsa, bu borada Afrika va Yevropa mintaqalarida ijobiy tendensiyalar qayd etilib, oʻlim koʻrsatkichlari mos ravishda 46 va 49 foizga pasaydi.
JSST bunday yutuqlar badavom boʻlishi uchun OITS, qandli diabet, chekish va toʻyib ovqatlanmaslik kabi xavf omillariga qarshi chora-tadbirlarni kuchaytirish zarur, degan xulosada.
Ommaviy emlash tadbirlari natijasida 2000-yillar boshiga nisbatan qizamiqdan oʻlim holatlari qariyb 90% ga kamaydi. Biroq tashkilot ayrim mamlakatlarda emlash qamrovi yetarli emasligi sabab kasallik holatlari ortib borayotganidan ogohlantirdi.
Oʻlim holatlari kamayganiga qaramay, dunyo boʻylab qizamiq bilan kasallanish soni oʻsmoqda: 2024-yilda taxminan 11 million nafar kasallanish holati qayd etildi, bu esa 2019-yilga nisbatan qariyb 800 mingtaga koʻp.
Maldiv orollari dunyoda ilk bor OITS, sifilis va gepatit V ning onadan bolaga yuqishini toʻliq toʻxtatgan davlat sifatida eʼtirof etildi.
Burundi, Misr va Fiji traxoma xastaligiga, Gvineya hamda Keniya uyqu kasalligiga (afrika tripanosomozi), Nigeriya esa onxotserkozga butunlay barham berishga erishdi.
2025-yilda Gruziya, Surinam va Timor-Leshti “bezgakdan xoli davlatlar” sifatida tan olindi. Afrikaning yana 7 ta mamlakatida bu kasallikka qarshi emlash joriy etildi.
Hozir bezgakka qarshi vaksinalar dunyoning 24 davlatida qoʻllanilmoqda. Bunday chora-tadbirlar tufayli sayyoramiz boʻyicha taxminan 170 millionta kasallanish va 1 millionga yaqin oʻlim holatlarining oldi olindi.
Dunyo boʻylab meningit, poliomiyelit, pnevmokokk va rotavirus infeksiyalari, shuningdek, bachadon boʻyni saratonining asosiy sababi boʻlgan inson papilloma virusi (OPV)ga qarshi emlash qamrovi kengaymoqda.
2025-yil noyabr holatiga koʻra, 86 million nafar qiz OPV ga qarshi vaksina olgan.
2025-yilda Braziliya, Xitoy, Indoneziya, Nigeriya, Pokiston va Ruanda emlash va skrining dasturlarini kengaytirdi, bu esa bachadon boʻyni saratonini toʻliq toʻliq bartaraf etish arafasida turibdi.
Shuningdek, dunyodagi chaqaloqlarning kamida 89% difteriya, qoqshol va poliomiyelitga qarshi kamida bitta dozada vaksina olgan.
Biroq JSST ning qoʻshimcha qilishicha, 2024-yilda urushlar, vaksina yetkazib berishdagi uzilishlar va emlashga oid yolgʻon axborotlarning koʻpayishi sababli 20 million bola zarur emlashlarni ololmagan.

Пять главных медицинских достижений: ВОЗ подвела итоги 2025 года
Всемирная организация здравоохранения обнародовала отчет за 2025 год: некоторые страны полностью избавились от болезней, которые десятилетиями считались неизлечимыми, также на планете сократилась смертность от туберкулеза и малярии.
Об этом сообщила Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) в отчете за 2025 год. 5 ключевых достижений в сфере общественного здоровья:
1. Снижение смертности от туберкулеза
За последнее десятилетие количество смертей от туберкулеза существенно сократилось. Наибольший прогресс зафиксирован в Африканском и Европейском регионах, где показатели уменьшились почти наполовину, в частности на 46% и 49% соответственно.
В то же время болезнь по-прежнему остается одной из самых опасных инфекций: в 2024 году она унесла жизни около 1,2 миллиона человек.
В ВОЗ отмечают: дальнейший успех зависит от борьбы с сопутствующими рисками, в частности ВИЧ, диабетом, курением и недоеданием.
2. Вакцинация против кори спасает миллионы
Массовая иммунизация позволила снизить смертность от кори почти на 90% по сравнению с началом 2000-х годов. В то же время организация предупреждает о росте числа случаев заболевания из-за недостаточного охвата вакцинацией в отдельных странах.
Несмотря на уменьшение количества смертей, заболеваемость корью в мире растет: в 2024 году было зафиксировано около 11 миллионов случаев инфицирования – это почти на 800 тысяч больше, чем в 2019 году.
3. Некоторые страны преодолели опасные инфекции
Некоторые государства смогли полностью преодолеть отдельные болезни. Так, Мальдивы первыми в мире остановили передачу ВИЧ, сифилиса и гепатита B от матери к ребенку.
Бурунди, Египет и Фиджи смогли ликвидировать трахому, Гвинея и Кения – сонную болезнь (африканский трипаносомоз), а Нигерия – речную слепоту (онхоцеркоз).
4. Прогресс в борьбе с малярией
В 2025 году Грузия, Суринам и Тимор-Лешти были признаны «свободными» от малярии, а еще 7 стран в Африке ввели вакцины против этого заболевания.
В целом вакцины против малярии уже применяются в 24 странах мира – ежегодно они помогают защитить более 10 миллионов детей.
Вместе с новыми москитными сетками и другими современными средствами профилактики это позволило предотвратить примерно 170 миллионов случаев малярии и спасти около 1 миллиона жизней.
5. Расширение программ прививок
В мире активно расширяют программы вакцинации против менингита, полиомиелита, пневмококковой и ротавирусной инфекций, а также вируса папилломы человека (ВПЧ), который является основной причиной рака шейки матки.
По состоянию на ноябрь 2025 года вакцину против ВПЧ получили 86 миллионов девочек.
В 2025 году Бразилия, Китай, Индонезия, Нигерия, Пакистан и Руанда расширили вакцинацию и скрининг, что приближает мир к ликвидации рака шейки матки.
Также 89% младенцев в мире получили по крайней мере одну дозу вакцины против дифтерии, столбняка и полиомиелита (DTP).
Впрочем, в 2024 году 20 миллионов детей не получили необходимых прививок из-за войн, перебоев с поставками вакцин и роста дезинформации о прививках, добавляют в ВОЗ.