Gollandiyaning Bambi Medical startapi shifoxonalarda yangi tugʼilgan chaqaloqlarning, jumladan, erta tugʼilgan chaqaloqlarning hayotiy belgilarini kuzatish uchun quruq yumshoq elektrodlarga ega simsiz monitoring tizimi Bambi Belt uchun Yevropa meʼyoriy ruxsatini oldi. Bambi kamari bolaning hayot sifatini yaxshilaydi va uning ota-onasi bilan muloqotini osonlashtiradi. Tasmaga oʼrnatilgan datchiklar chaqaloqning EKG va dEMG ni invaziv boʼlmagan usulda oʼlchaydi.
Ikkinchisi (teri orqali diafragmaning elektromoyografiyasi) yaqinda neonatal intensiv terapiya boʼlimida diafragma nafas olish faoliyati haqida toʼgʼridan-toʼgʼri maʼlumot beruvchi yangi kardiorespirator monitor sifatida joriy etildi, deya xabar beradi Innovation Origins.
Bugungi kunda yangi tugʼilgan chaqaloqlar shifoxonalarda koʼkrak qafasiga yopishtiruvchi elektrodlar yordamida kuzatilmoqda, bu oʼchirilganda esa chaqaloqda kuchli ogʼriq va stressni keltirib chiqaradi. Bundan tashqari, monitoring simlari chaqaloqning harakatlarini sekinlashtiradi. Natijada, erta tugʼilgan chaqaloq JSST tavsiyalariga koʼra, onaning koʼkragida boʼlishi kerak boʼlgan joyda emas, balki inkubatorda juda koʼp vaqt qolavdi. Maʼlumki, kasalxonada qolish muddati terining teriga tegishi, yaʼni onaning bagʼrida boʼlishi bilan kamayadi. Bundan tashqari, bu aloqa miya rivojlanishiga ijobiy taʼsir koʼrsatadi va shuning uchun hayotning keyingi davrida kognitiv buzilishlarni kamaytiradi.
2016-yilda tashkil etilgan Bambi Medical oʼzining birinchi mahsuloti — Bambi Belt deb nomlangan neonatal hayot belgilari simsiz monitoring tizimini ishlab chiqdi. Tasma chaqaloqning koʼkragiga oʼrnatiladi va oʼrnatilgan datchiklar YeKG va dEMG ni intruziv boʼlmagan tarzda oʼlchaydi va toʼplangan maʼlumotlarni Bambi interfeysiga yuboradi.
Kompaniyaning Yevropa bozoriga chiqishi kutilganidan ancha uzoq davom etdi. Bu startap jamoasi uchun ham, manfaatdor tomonlar – investorlar, yetkazib beruvchilar va shifoxona xodimlari uchun jiddiy sabr sinovi boʼldi, deya taʼkidladi dasturchilar. Yaqin kelajakda Bambi kamarlari Niderlandiya, Germaniya va Shvetsiyadagi klinikalarga yetkaziladi.

Голландский стартап зарегистрировал беспроводную систему мониторинга новорожденных
Голландский стартап Bambi Medical получил разрешение европейского регулятора на свой Bambi Belt — беспроводную систему мониторинга с сухими мягкими электродами для мониторинга жизненно важных функций новорожденных, в том числе недоношенных детей, в больницах. Пояс Бемби улучшает качество жизни ребенка и облегчает связь между ним и родителями.
Голландская компания Bambi Medical получила «зеленый свет» от европейского регулятора для продаж беспроводной системы мониторинга для новорожденных детей Bambi Belt. Датчики, встроенные в пояс, измеряют ЭКГ и дЭМГ ребенка неинвазивным способом. Последний (чрескожная электромиография диафрагмы) недавно был внедрен в отделении интенсивной терапии новорожденных в качестве нового кардиореспираторного монитора, предоставляющего прямую информацию об активности диафрагмального дыхания, сообщает Innovation Origins.
Сегодня мониторинг новорожденных в больницах осуществляется с помощью клейких электродов на груди, которые причиняют ребенку сильную боль и стресс при удалении. Более того, провода к монитору пациента тормозят движения малыша. В результате недоношенный ребенок слишком много времени проводит в инкубаторе, а не в том месте, где ему, согласно рекомендациям ВОЗ, следует находиться, — у груди матери. Известно, что продолжительность пребывания в больнице сокращается при контакте кожа к коже. Кроме того, этот контакт оказывает положительное влияние на развитие мозга и, следовательно, уменьшает когнитивные нарушения в более позднем возрасте.
Компания Bambi Medical, основанная в 2016 году, разработала свой первый продукт — беспроводную систему мониторинга жизненно важных функций новорожденных под названием Bambi Belt. Пояс надевается вокруг груди ребенка, и встроенные в него датчики измеряют ЭКГ и дЭМГ неинтрузивным способом и отправляют собранные данные в интерфейс Bambi.
Процесс получения допуска на европейский рынок занял у компании гораздо больше времени, чем ожидалось. Это стало серьезным испытанием терпения как команды стартапа, так и заинтересованных сторон — инвесторов, поставщиков и персонала больницы, отметили разработчики. В ближайшее время пояса Бемби поступят в клиники Нидерландов, Германии и Швеции.