FDA 20-yil ichida birinchi opioid bo‘lmagan og‘riq qoldiruvchi vositani tasdiqladi
FDA 20-yil ichida markaziy asab tizimiga ta’sir qilmasdan og‘riq signallarini bloklaydigan birinchi innovatsion opioid bo‘lmagan analgetikni tasdiqladi.
Vertex kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan preparat klinik sinovlarda yuqori samaradorlikni ko‘rsatdi va har yili o‘n minglab odamlarni qaram qiladigan opioidlarga muqobil bo‘lishi mumkin.
AQSH oziq-ovqat va farmatsevtika idorasi (FDA) o‘rtacha va kuchli, o‘tkir og‘riqlarni davolash uchun opioid bo‘lmagan dori, Journavx (suzetrigin) ni tasdiqladi. Preparat faqat periferik nervlarga ta’sir qiladi va miya ichkarisiga kirmaydi, shuning uchun u opioid og‘riq qoldiruvchi vositalardan farqli o‘laroq, qaramlikka olib kelmaydi.
Preparatning samaradorligi operatsiya qilingan 1000 ga yaqin odam ishtirok etgan ikkita tadqiqotning III bosqichli natijalari bilan tasdiqlangan. Ularga platsebo, opioid Vicodin (hydrocodone + acetaminophen) yoki Journavx berildi.
Abdominoplastikadan so‘ng (qorin bo‘shlig‘ini estetik operatsiyasi) Vertex preparatini qabul qilgan bemorlarning 61 foizi og‘riqning kamida 30 foizga kamayganini qayd etdi. Platsebo guruhida ishtirokchilarning 48% og‘riqni kamaygani haqida xabar berishdi.
Bunionektomiyadan so‘ng (oyoq bosh barmog‘idagi chiqib ketgan suyakni tuzatish) Journavx qabul qilgan bemorlarning 83 foizida og‘riq sezilarli darajada kamaygan. Taqqoslanadigan analgetik ta’sir platsebo guruhidagi bemorlarning 68 foizida qayd etilgan.
Opioid preparati og‘riqni sezilarli darajada kamaytirdi, ammo u ko‘proq yon ta’sirga olib keldi. Birinchi sinovda ko‘ngil aynishi va qusish Vicodin guruhidagi ishtirokchilarning 33 foiziga va Journavx guruhidagilarning 20 foiziga ta’sir ko‘rsatdi. Ikkinchi tadqiqotda bemorlarning 16% va 9% mos ravishda bir xil salbiy reaksiyalardan shikoyat qildilar.
Preparatni ishlab chiqish uchun uchun yigirma yildan ko‘proq vaqt kerak bo‘ldi, deb yozadi New York Times.
Amerika Qo‘shma Shtatlarida har yili 80 millionga yaqin odam og‘riq qoldiruvchi vositalar uchun retsept oladi va ularning taxminan yarmiga opioid preparatlar buyuriladi. Natijada 85 ming bemorda dorilarga qaramlik yuzaga keladi. Opioid bo‘lmagan muqobilning paydo bo‘lishi narkotik og‘riq qoldiruvchi vositalardan foydalanish bilan bog‘liq xavflarni kamaytiradi.
Vertex kompaniyasi, shuningdek, uning periferik neyropatik og‘riqlarga ta’sirini o‘rganmoqda, bundan tashqari, ishlab chiqaruvchi lumbosakral radikulopatiya bilan og‘rigan bemorlar orasida preparatni o‘rganishni ham rejalashtirgan.

FDA разрешило применение первого за 20 лет инновационного неопиоидного анальгетика, который блокирует болевые сигналы, не затрагивая центральную нервную систему.
Разработанный компанией Vertex препарат показал высокую эффективность в клинических испытаниях и может стать альтернативой опиоидам, от которых ежегодно становятся зависимыми десятки тысяч человек.
Управление по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов США (FDA) одобрило неопиоидный препарат для лечения острой боли умеренной и сильной степени Journavx (suzetrigine).
Ее разработка стала первым анальгетиком нового класса, зарегистрированным за последние более чем 20 лет. Лекарство действует путем блокирования натриевого канала NaV1.8 в периферической нервной системе — он экспрессируется исключительно в болевых нейронах (ноцицепторах) и отвечает за передачу болевых сигналов. При этом препарат воздействует только на периферические нервы и не проникает в головной мозг, благодаря чему не вызывает привыкания в отличие от опиоидных обезболивающих.
Эффективность лекарственного средства подтвердили результаты III фазы двух исследований с участием около 1000 человек, перенесших хирургическую операцию. Им давали либо плацебо, либо опиоид Vicodin (hydrocodone + acetaminophen), либо Journavx.
После абдоминопластики (операции по эстетической коррекции живота) 61% пациентов, принимавших препарат Vertex, отметили снижение боли как минимум на 30%. В группе плацебо об аналогичном облегчении боли сообщили 48% участников.
После бунионэктомии (коррекции выпячивающей косточки у большого пальца стопы) значимое снижение боли наблюдалось у 83% испытуемых, которые получали Journavx. Сравнимый обезболивающий эффект зафиксирован у 68% пациентов в группе плацебо.
Опиоидное средство показало более выраженное уменьшение болевого синдрома, однако оно чаще вызывало побочные эффекты. В первом испытании тошнота и рвота беспокоили 33% участников в группе, которой давали Vicodin, и 20% — в группе Journavx. Во втором исследовании 16 и 9% пациентов соответственно жаловались на эти же нежелательные реакции.
Journavx имел побочные эффекты легкой и средней степени тяжести в виде зуда, сыпи, мышечных спазмов. В некоторых случаях препарат вызывал повышение уровня креатинфосфокиназы в крови — обычно это свидетельствует о повреждении или разрушении мышечных клеток.
Анальгетический эффект после приема Journavx наступал через 2—4 часа. Между тем в группе плацебо болевые ощущения проходили в среднем спустя восемь часов.