Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida deputatlar tomonidan O‘zbekistonda donorlik harakatini qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirishga qaratilgan qonun loyihasi ikkinchi o‘qishda konseptual jihatdan ko‘rib chiqildi.
Qonun loyihasi bilan “O‘zbekiston Respublikasi faxriy donori” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan shaxslarga ular uchun qulay bo‘lgan vaqtda har yilgi mehnat ta’tiliga chiqish, shahar jamoat transportining barcha turlaridan (yo‘nalishi va yo‘nalishsiz taksilardan tashqari) bepul foydalanish huquqini berish nazarda tutilmoqda. Shuningdek, sanatoriy-kurortlarda davolanish uchun yo‘llanmalarni navbatsiz olish huquqi berilyapti.
Mazkur qonun loyihasining qabul qilinishi donorlarni qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish, aholi orasida beg‘araz donorlik madaniyatini shakllantirish, donorlik harakatini keng jamoatchilik ishtirokida rivojlantirishga xizmat qiladi.

На очередном пленарном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса депутатами постатейно во втором чтении рассмотрен законопроект «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием системы поддержки донорского движения».
Законопроектом предусмотрено предоставить лицам, награжденным нагрудным знаком «Почетный донор Республики Узбекистан», право выходить в ежегодный трудовой отпуск в удобное для них время, бесплатно пользоваться всеми видами городского общественного транспорта (за исключением маршрутных и линейных такси). Также предоставляется право внеочередного получения путевки для лечения в санатории и курорты.
Принятие данного законопроекта послужит поддержке и поощрению доноров, формированию культуры безвозмездного донорства среди населения, развитию донорского движения с участием широкой общественности .