Birinchi boʼlib vaktsinalarni epidemiologik vaziyat eng qiyin boʼlgan Finlyandiya tomonidan qabul qilib olinadi va birinchi navbatda virusga eng moyil boʼlganlar, jumladan, parrandachilik fermasi xodimlari va veterinariya shifokorlari emlanadi. Shartnoma CSL Seqirus kompaniyasidan 665 ming dozagacha dastlabki xaridni koʼzda tutadi. Qolgan 40 million doza infektsiya tarqalishiga qarab toʼrt yil davomida olinadi.
AQSh, Kanada va Buyuk Britaniya ham parranda grippiga qarshi vaktsinalarni yetkazib berishni tashkil etish ustida ishlamoqda. Maʼlumki, H5N1 virusi Qoʼshma Shtatlarning aksariyat shtatlarida, birinchi navbatda, qushlar orasida tarqalgan. Hozircha virusning odamdan odamga yuqishi haqida xabarlar olinmagan.
Vaktsinalar sogʼliqni saqlash sohasida favqulodda vaziyatlarga tayyorgarlik koʼrish va javob berish Yevropa boshqarmasi orqali sotib olinadi. Ilgari agentlik CSL Seqirusga zoonotik (yaʼni hayvonlardan yuqadigan) grippga qarshi mavjud vaktsinani virusning yangi shtammiga moslashtirish boʼyicha soʼrov yuborgan edi. Kompaniya ulardan ishlab chiqish va ishlab chiqarish xarajatlarini qoplash uchun preparatni sotish kafolatlarini talab qildi.
H5N1 doimiy ravishda mutatsiyaga uchraydi va yuqtirganlar orasida oʼlim darajasi yuqori. Jahon sogʼliqni saqlash tashkiloti maʼlumotlariga koʼra, 1996-yilda virus topilganidan buyon kasallangan 900 kishining yarmidan koʼpi vafot etgan. Qushlarning migratsiyasi virus tarqalishining usullaridan biridir. H5N1 epidemiyasi Yevropa, Afrika, Amerika va Yaqin Sharqda qayd etilgan.

ЕС заключил контракт на поставку более 40 млн доз вакцины против птичьего гриппа для 15 стран
Европейский союз (ЕС) подпишсал контракт на поставку более 40 млн доз вакцины против птичьего гриппа для 15 стран-членов. Об этом сообщили представители ЕС агентству Reuters.
Соглашение предусматривает первоначальную закупку до 665 тыс. доз у компании CSL Seqirus. Остальные 40 млн доз будут приобретены в течение четырех лет по мере распространения инфекции.
Первые вакцины получит Финляндия как страна с наиболее сложной эпидемиологической ситуацией. В первую очередь будут привиты лица, наиболее подверженные заражению вирусом, в числе которых работники птицефабрик и ветеринары.
США, Канада и Великобритания также ведут работу по организации поставок вакцин от птичьего гриппа. Известно, что вирус H5N1 распространился в большинстве штатов США в основном среди птиц. До сих пор не поступали сообщения о случаях передачи вируса от человека к человеку.
Закупка вакцин осуществляется через Европейский орган по обеспечению готовности и реагированию на чрезвычайные ситуации в области здравоохранения (HERA). Ранее ведомство направило запрос в CSL Seqirus на адаптацию существующей вакцины от зоонозного (то есть передающегося от животных) гриппа к новому штамму вируса. Компания потребовала гарантий наличия продаж препарата для покрытия затрат на его разработку и производство.
H5N1 постоянно мутирует и имеет высокий уровень смертности среди инфицированных людей. По данным Всемирной организации здравоохранения, погибли более половины из 900 человек, заразившихся этим вирусом с момента его обнаружения в 1996 году. Миграция птиц  один из путей распространения вируса. Вспышки H5N1 были зафиксированы в Европе, Африке, Америке и на Ближнем Востоке.