“Dok-1 Maks” ishlab chiqaruvchilari vakili sotuvi to‘xtatilgan boshqa dorilarning sotilishiga ruxsat so‘ramoqda
“Dok-1 Maks” ishlab chiqaruvchilarining O‘zbekistondagi vakili — Quramax Medical MCHJ sotuvi 9 oy oldin to‘xtatilgan boshqa dorilar sotilishiga ruxsat so‘ramoqda. Advokat hozirda 50 turdan ortiq, qiymati 28 mlrd so‘mlik shunday dorilar borligi va ularning sifatsizligini tasdiqlovchi fakt yo‘qligini bildirdi.
O‘zbekistonda kamida 65 nafar bolaning o‘limiga sababchi bo‘lgan “Dok-1 Maks” siropini ishlab chiqaruvchilarning mamlakatdagi vakili — Quramax Medical MCHJ vakillari ishlab chiqaruvchining dorixonalarda qolayotgan boshqa dorilari sotilishiga ruxsat so‘radi. Bu haqda “Daryo” nashriga tayangan holda Gazeta.uz xabar berdi.
O‘zbekistonda Marion Biotech kompaniyasining barcha turdagi dorilari savdosi 2022-yilning 30-dekabrdan to‘xtatilgan.
6-oktabr kuni “Dok-1 Maks” sudining navbatdagi majlisida hindistonlik sudlanuvchining advokati Davron Ahmadov Sog‘liqni saqlash vazirligiga rasmiy xat bilan murojaat qilib, ishlab chiqaruvchining “Dok-1 Maks” va “Ambronol” dorilaridan boshqa dorilarining sotilishiga ruxsat so‘raganini bildirdi.
“Biz advokatlik so‘rovi bilan vazirlikka murojaat qilib, ishlab chiqaruvchining 10 milliard so‘mlik soliq qarzdorligi borligini, ayni paytda MCHJ ishlamayotganini, faoliyati to‘xtatilganini, ammo qarzdorliklari yuzaga kelganini aytib, ishlab chiqaruvchining dorixonalarda qolayotgan boshqa dorilari sotilishiga ruxsat so‘rayapmiz. Vazirlik Quramax Medical MCHJning guvohnomasi yo‘q, degan javobni bermoqda. Shu masalaga e’tibor qaratib, yordam berilishini so‘raymiz”, — degan advokat.
Davron Ahmadovning qo‘shimcha qilishicha, O‘zbekistondagi dorixonalarda ishlab chiqaruvchilarning 50 turdan ortiq, qiymati 28 milliard so‘mlik dorilari bor va ularning sifatsizligi, sog‘liq uchun zararli ekanini tasdiqlovchi faktlar yo‘q.
Nashrning yozishicha, bu holat sudda ham ko‘rib chiqilgan. Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi MCHJning barcha dorilari sifatsiz, sog‘liq uchun zararli, ularni yo‘q qilish kerak, degan da’vo bilan sudga murojaat qilgan. Dastlabki instansiya ushbu talabni qondirib, hindistonlik ishlab chiqaruvchilarning nafaqat “Dok-1 Maks” va “Ambronol” dorilarini, balki barcha dorilarini yo‘q qilish haqida qaror chiqargan. Shundan so‘ng bunga e’tiroz bildirilib, apellyatsiya tartibida shikoyat qilingan.
“Apellyatsiya instansiyasi ham birinchi instansiya qarorini ma’qulladi. Shundan so‘ng kassatsiya tartibida shikoyat qilib, yana huquqimizni himoya qildik. Sudda mas’ullarning faqatgina „Dok-1 Maks“ va „Ambronol“ dorilarining iste’mol uchun yaroqsizligini tasdiqlovchi hujjatlari borligini, boshqa dorilarning sifatsizligini, iste’mol uchun yaroqsizligini isbotlovchi hujjatlar yo‘qligini bildirdik. Sud buni inobatga olib, ishlab chiqaruvchilarning boshqa dorilari sotilishiga ruxsat berdi. Ammo vazirlik Quramax Medical MCHJning guvohnomasi yo‘q deb, O‘zbekistondagi mavjud dorixonalarda qolayotgan dorilar sotilishiga ruxsat bermayapti”, — deydi advokat.
Uning qo‘shimcha qilishicha, advokatlik so‘rovlariga vazir o‘rinbosari Elmira Bositxonova rad javobini bermoqda.

Дистрибьютор «Док-1 Макс» просит разрешение на продажу других препаратов, оставшихся в аптеках Узбекистана
Компания Quramax Medical — дистрибьютор «Док-1 Макс» и других препаратов индийской Marion Biotech — просит дать разрешение на продажу 50 наименований лекарств на 28 млрд сумов, которые остаются в аптеках Узбекистана после приостановки их продажи. Фармагентство добивается уничтожения препаратов.
Представители компании Quramax Medical — дистрибьютор сиропа «Док-1 Макс» и других препаратов индийской Marion Biotech — попросили дать разрешение на продажу других лекарств, которые остаются в аптеках Узбекистана, сообщает Газета.uz со ссылкой на издание «Дарё».
С 30 декабря в Узбекистане приостановлена продажа всех лекарств Marion Biotech, а затем — дистрибьютора Quramax. В их числе — «Цинепар», «Травамакс», «Амбронол» и другие. После приёма «Док-1 Макс» и других препаратов этой компании в стране скончались минимум 65 детей.
6 октября на заседании суда по делу о «Док-1 Макс» адвокат гражданина Индии, возглавлявшего Quramax Medical, Даврон Ахмадов сообщил, что обратился с официальным письмом в Министерство здравоохранения с просьбой разрешить продажу препаратов производителя, за исключением «Док-1 Макс» и «Амбронол», ставших, как сообщалось, причиной смерти детей.
«Мы обратились в министерство с адвокатским запросом, сообщили, что у производителя имеется налоговая задолженность в размере 10 млрд сумов, при этом ООО не работает, его деятельность приостановлена, но долги возникли, и просили разрешить продажу других препаратов производителя, оставшихся в аптеках. В министерстве отвечают, что у ООО Quramax Medical нет сертификата. Мы просим помощи по этому вопросу», — цитирует защитника «Дарё».
Даврон Ахмадов добавил, что в аптеках Узбекистана имеется более 50 наименований лекарств производителей на сумму 28 млрд сумов, и «нет фактов, подтверждающих, что они некачественные и вредны для здоровья».
По данным издания, вопрос качества лекарств уже рассматривался в суде. Агентство по развитию фармацевтической отрасли обратилось в суд с заявлением, что все лекарства Marion Biotech являются «некачественными, вредными для здоровья и подлежат уничтожению». Первая инстанция суда удовлетворила это требование и приняла решение уничтожить не только «Док-1 Макс» и «Амбронол», но и все препараты индийских производителей. Однако фармкомпании подали апелляционную жалобу на решение суда.
«Апелляционный суд также одобрил решение первой инстанции. После этого мы снова защищали свои права, подав жалобу в кассационном порядке. Мы сообщили суду, что у официальных лиц есть документы, подтверждающие, что только препараты „Док-1 Макс“ и „Амбронол“ непригодны для употребления, а документы, подтверждающие, что остальные препараты некачественные и непригодны для употребления, отсутствуют. Суд учёл это и разрешил продажу других препаратов производителей. Однако министерство не разрешает реализацию лекарств, оставшихся в аптеках Узбекистана, мотивируя это тем, что у Quramax Medical нет сертификата», — сказал адвокат.
Он добавил, что заместитель министра здравоохранения Эльмира Баситханова отвечает отказом на адвокатские запросы.