Rossiyada 14 yoshgacha bo‘lgan bolalarga dori-darmonlar bepul berilishi taklif etildi
LDPR fraksiyasi deputatlari shifokor tavsiyasiga ko‘ra ambulator davolanishda bo‘lgan 14 yoshgacha bo‘lgan bolalarga dori-darmonlarni bepul berish taklifini ilgari surdi.
Tegishli qonun loyihasi ko‘rib chiqilishi uchun Rossiya Federatsiyasi hukumatiga yuborilgan.
Hozirgi kunda ambulator davolanish doirasida faqat 3 yoshgacha bo‘lgan bolalar va ko‘p bolali oilalarning 6 yoshgacha bo‘lgan farzandlarigina retsept asosida dori-darmonlarni bepul olish huquqiga ega.
Tashabbus mualliflarining fikricha, ushbu chora bolalar tibbiy xizmatining qulayligini oshiradi hamda iqtisodiy tejamkorlik tufayli yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan bolalar salomatligiga oid asoratlarning oldini olishga yordam beradi.
"14 yoshgacha bo‘lgan bolalar o‘tkir va surunkali kasalliklarda asoratlar xavfi yuqori. Shunday ekan, o‘z vaqtida boshlangan dori-darmon muolajalari bola salomatligini saqlashning muhim shartidir," - deyiladi fraksiya matbuot xizmati xabarida.
Dorilar ro‘yxati hayotiy zarur va eng muhim dorilar ro‘yxatiga mos kelishi taxmin qilinmoqda. Bunda hududlar fuqarolarga bepul tibbiy yordam ko‘rsatishning davlat kafolatlari hududiy dasturini shakllantirishda uni mustaqil ravishda kengaytirishi mumkin bo‘ladi.

В России предложили бесплатно выдавать лекарства детям до 14 лет
Депутаты от фракции ЛДПР предложили выдавать бесплатно лекарства детям до 14 лет при амбулаторном лечении по назначению врача.
Соответствующий законопроект отправлен на заключение в Правительство РФ.
Сейчас в рамках амбулаторного лечения получать лекарства по рецептам могут только дети младше 3 лет и дети из многодетных семей до 6 лет.
По мнению авторов инициативы, эта мера повысит доступность медицинской педиатрической помощи и позволит избежать осложнений для детского здоровья, связанных с соображениями экономии.
«Дети до 14 лет наиболее подвержены риску осложнений при острых и хронических заболеваниях. Таким образом, вовремя начатое медикаментозное лечение — жизненно важное условие сохранения здоровья ребенка», — говорится в сообщении пресс-службы фракции.
Предполагается, что список лекарств будет соответствовать перечню жизненно необходимых и важнейших лекарственных препаратов (ЖНВЛП). При этом регионы смогут расширить его самостоятельно при формировании территориальной программы государственных гарантий бесплатного оказания гражданам медицинской помощи.