25 fevral kuni Rossiya Davlat Dumasi deputatlari shifokorlar va farmatsevtlar uchun masofaviy ta’limni taqiqlovchi qonun loyihasini qabul qildi. O‘zgartirishlar 2026-yil 1-martdan kuchga kiradi.
Istisnolar ham taqdim etiladi, ammo ular federal ta’lim standartlari bilan belgilanadi. Joriy yilning 1-sentabriga qadar hukumat onlayn ta’limdan foydalanish mumkin bo‘lgan ta’lim faoliyati turlari va fanlar ko‘lamini belgilashi kerak. Shu bilan birga, qo‘shimcha tibbiy ta’lim dastur turlari bo‘yicha litsenziyalanadi.
"Spravochnik vracha" (Shifokor qo‘llanmasi) ilovasida o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, hozirgi kunga qadar yangi professional ma’lumotlarni oflayn rejimda olgan shifokorlar ozchilikni tashkil etadi, atigi 5%. Shu bilan birga, onlayn ta’limni afzal ko‘rganlar 62% ni tashkil qiladi. Ularning 59 foizi olgan bilimlaridan to‘liq qoniqish hosil qilgan, 23 foizi esa ta’lim sifatiga e’tibor bermaydi, faqat ball va sertifikat olishga qiziqadi.
Shu bilan birga, so‘rovda qatnashgan shifokorlarning 40 foizi onlayn ta’limni cheklashni qo‘llab-quvvatlaydi. Ulardan 42 foizi mamlakatimizda onlayn ta’lim yaxshi bilim va amaliy ko‘nikmalarni ta’minlamaydi, deb hisoblaydi. 28% Rossiya shifoxonalarining texnik jihozlari ish joyida o‘qitishga imkon bermasligini va ular bo‘sh vaqtlarini behuda sarflashni xohlamasliklarini ta’kidlagan.
Masofaviy ta’lim g‘oyasi shifokor va farmatsevtlarning doimiy malaka oshirishi kerakligi sababli paydo bo‘lgan. Tibbiyot muassasalarida ko‘pincha shifokorlarni ishdan bo‘shatib, malaka oshirishga yuborish imkoniyati bo‘lmaydi. Onlayn ta’lim ushbu muammoni hal qildi.
Onlayn ta’lim tarafdorlarining 38 foizi, garchi uning bekor qilinishiga qarshi bo‘lsa ham, onlayn ta’lim yanada yaxshilanishi kerak, deb hisoblaydi. Oflayn va onlayn trening davomida olingan ma’lumotlar bir xil bo‘lishiga qaramay, 30% yo‘lda vaqtni behuda sarflashdan ma’no ko‘rmaydi. So‘rovda qatnashgan shifokorlarning 15 foizi masofaviy o‘qitish bekor qilinsa va sertifikatni onlayn yangilash imkoniyati yo‘qotilsa, tibbiyotni butunlay tark etishga tayyor.
Ko‘pchilik shifokorlar masofaviy ta’limning qisman bekor qilinishidan yaxshi natija kutishmaydi. Respondentlarning 53 foizi bekor qilish qo‘shimcha ish yuki tufayli charchashni tezlashtiradi, deb hisoblaydi. 28% esa hamkasblarining o‘qishga ketishi tufayli shifokorlar uchun bemorlar oqimi va qog‘ozbozlik yuki oshadi deb hisoblaydi, bu esa bemorlarning shikoyatlari sonining ko‘payishiga olib keladi.
Metodologiya: So‘rov 2025-yil 27-fevraldan 5-martgacha o‘tkazildi. Jami 2021 nafar shifokor ishtirok etdi.

Даст ли дистанционное повышение квалификации врачей и фармацевтов ожидаемый результат?
В конце февраля Госдума приняла законопроект о запрете дистанционного обучения для студентов-медиков. Изменения вступят в силу уже через год.
При этом большинство врачей привыкло к дистанционному обучению, показывает опрос, проведенный в приложении «Справочник врача».
25 февраля депутаты Госдумы сразу во втором и третьем чтениях единогласно одобрили законопроект, запрещающий электронное и дистанционное обучение врачам и фармацевтам. Изменения вступят в силу с 1 марта 2026 года.
Предусмотрены и исключения, но их определят федеральными образовательными стандартами. До 1 сентября этого года правительство должно определить виды учебной деятельности и объем дисциплин, где можно будет применять онлайн-обучение. При этом дополнительное медобразование будет подлежать лицензированию по видам программ.
Врачей, до сих пор чаще всего получавших новую профессиональную информацию только офлайн, меньшинство, всего 5%, показывает опрос, проведенный в приложении «Справочник врача». При этом тех, кто отдает предпочтение онлайн-образованию, ‒ 62%. Из них 59% вполне довольны полученными знаниями, а 23% на качество обучения не обращают внимания, их интересует только получение баллов НМО и сертификата.
При этом ограничение онлайн-обучения поддерживают 40% опрошенных врачей. Из них 42% считают, что онлайн-образование в нашей стране не дает хороших знаний и практических навыков. 28% отмечают, что техническая оснащенность российских больниц не позволяет обучаться на рабочем месте, а тратить свободное время не хочется. Напомним, что изначально идея дистанционного образования возникла именно из-за того, что оно должно проходить непрерывно, а не раз в 5 лет. Часто отрывать врача от работы и отправлять на обучение возможности у медучреждений нет (как часто нет и возможности отправлять врачей в командировки). Онлайн-обучение позволяло решить эту проблему.
38% сторонников онлайн-обучения, хотя и против его отмены, но считают, что онлайн-образование должно становиться качественнее. 30% не видят смысла тратить время на дорогу, притом что информация, получаемая вживую и на онлайн-обучении, одинакова. А 15% опрошенных врачей вообще готовы уйти из медицины при отмене дистанционного обучения и исчезновении возможности продлевать сертификат онлайн.
Большинство врачей не ждут ничего хорошего от частичной отмены дистанционного образования. 53% опрошенных считают, что отмена ускорит выгорание из-за дополнительной нагрузки. А 28% ожидают увеличения пациентопотока и бумажной нагрузки на врачей из-за уехавших на учебу коллег, что приведет к росту количества жалоб от пациентов.
Методология: опрос проводился в приложении «Справочник врача» с 27 февраля по 5 марта 2025 года. Всего в нем принял участие 2021 врач.