Chexiyada koʼk yoʼtal bilan kasallanganlar soni rekord darajada oshdi
Oʼtgan hafta Chexiyada koʼk yoʼtal bilan kasallanishning rekord soni qayd etildi. Bu koʼrsatkich 827 kishini tashkil etdi.
Ayni paytda ushbu tashxis bilan kasallanganlar soni 2023 yildagidan koʼp. Bundan tashqari, joriy yilda birinchi oʼlim holati qayd etildi, deya xabar beradi Davlat sogʼliqni saqlash instituti.
2024-yil yanvar oyidan beri Chexiyada jami 3101 nafar koʼk yoʼtal infektsiyasi aniqlangan. Kasallikka chalinganlarning aksariyati maktab oʼquvchilari. Mutaxassislar epidemiya ehtimolini istisno qilmaydi. Mamlakatda 1963 yildan beri bunday holatlar kuzatilmagan.

Рекордное число заболевших коклюшем на прошлой неделе зафиксировали в Чехии. Показатель составил 827 человек.
На данный момент количество пациентов с этим диагнозом больше, чем за весь 2023 год. Кроме того, зарегистрирован первый в текущем году случай летального исхода, рассказали в Государственном институте здравоохранения.
Всего с января 2024 года в Чехии подтвержден 3 101 случай заражения коклюшем. Больше всего инфицированных выявлено среди учащихся средних школ. Специалисты не исключают возможность эпидемии. Подобных ситуаций в стране не наблюдалось с 1963 года. Тогда коклюшем заразились 3 399 человек.