"Novo Nordisk" kompaniyasi yil yakuni bo‘yicha prognoz qilingan foyda pasaygani haqida ma’lum qildi.
Ikkinchi chorakda tana vaznini kamaytirish uchun mashhur bo‘lgan Wegovy dori vositasining sotuvi kutilgan ko‘rsatkichlarga erishmadi. Investorlar bu Eli Lilly tomonidan raqobatning kuchayishi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligidan xavotirda.
Sotuv hajmining pasayishi haqidagi xabar bozorga birinchi bo‘lib semizlikni davolash uchun yangi dori vositasi bilan chiqqan Novo kompaniyasining uzoq muddatli muvaffaqiyatlari yakunini anglatadi. Butun vaqt davomida kompaniyaning qiymati 500 milliard AQSH dollaridan oshdi. Natijada, Novo Nordisk Yevropaning eng qimmat kompaniyalari reytingida birinchi o‘rinni egalladi.
2021-yil iyun oyida Wegovy chiqqanidan beri Novo aksiyalari taxminan 230% ga ko‘tarildi. Biroq hozir ularning narxi 7,7 foizga va keyin yana 5,8 foizga tushdi. So‘nggi ikki yil ichida bu STOXX 600 birja indeksi ishtirokchilari o‘rtasida aksiyalarning kunlik pasayishining eng muhim holatlaridan biridir.
"Novo" moliyaviy direktori Karsten Munk Knudsen "Wegovy" innovatsion preparati bilan bog‘liq vaziyatning o‘zgarishiga ta’sirchan bo‘lgan fond bozorining bunday munosabatiga ajablanmadi.
Ikkinchi chorakdagi foyda kompaniyalarning umidlarini oqlamadi. "Novo"ning aksiyadori bo‘lgan "Union Investment" kompaniyasining investitsiya portfeli menejeri Markus Mannsning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi uch oydagi ko‘rsatkichlar "o‘tgan yilgi yuqori sotuvlar va foydadan keskin farq qildi."

Компания Novo Nordisk сообщила о снижении прогнозируемой прибыли по итогам года.
Во втором квартале продажи популярного препарата для снижения массы тела Wegovy не достигли ожидаемых показателей. Инвесторы опасаются, что это может быть связано с усилением конкуренции со стороны Eli Lilly.
Сообщение о снижении объемов продаж знаменует завершение длительной череды успехов Novo, которая первой вышла на рынок с новым препаратом для лечения ожирения. За все время стоимость компании выросла более чем до 500 млрд долларов США. В итоге Novo Nordisk заняла первую строчку в рейтинге самых дорогостоящих компаний Европы.
С момент выхода Wegovy в июне 2021 года акции Novo взлетели приблизительно на 230%. Однако сейчас их стоимость упала на целых 7,7% и далее снизилась еще на 5,8%. За последние два года это один из самых значимых случаев суточного падения акций среди участников биржевого индекса STOXX 600.
Финансовый директор Novo Карстен Мунк Кнудсен не выразил удивления по поводу такой реакции фондового рынка, проявляющего восприимчивость к колебаниям ситуации с новаторским препаратом Wegovy.
Прибыль во втором квартале не оправдала ожиданий компаний. По словам Маркус Маннса, управляющего инвестиционным портфелем компании Union Investment, являющейся акционером Novo, показатели в течение последних трех месяцев «резко контрастировали с прошлогодними высокими продажами и прибылью».